Czwórka z papieru i sznurka w Ateneum

"Czwórka z papieru i sznurka" - reż. Roksana Miner - Śląski Teatr Ateneum

W Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w sobotę 13 maja pojawi się długo oczekiwany nowy tytuł dla maluchów, bowiem „Czwórka z papieru i sznurka" Erharda Schmieda w przekładzie Lili Mrowińskiej-Lissewskiej to spektakl adresowany do dzieci od 3 lat.

Wszystko rozgrywa się w przedszkolu, a więc w przestrzeni bardzo bliskiej małym widzom. Bohaterami są postaci z dziecięcych nieporadnych rysunków, które ożywają „po godzinach": bawią się, przekomarzają, straszą, mają szalone marzenia, ale również lęki, a przede wszystkim wielką potrzebę akceptacji, bliskości i przyjaźni.

Biogramy twórców

Z reżyserką przedstawienia zespół Ateneum spotkał się po raz pierwszy.
Roksana Miner, urodzona w 1989 roku, absolwentka reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, studiowała również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest też dyplomowaną animatorką kultury ze specjalnością teatralną. W 2020 roku uzyskała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci".
Jako asystentka reżysera współpracowała m.in. z Eweliną Marciniak i Pawłem Aignerem.
Wyreżyserowała dotąd dziesięć spektakli w teatrach lalek w Białymstoku, Bielsku-Białej, Kielcach, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu, Warszawie oraz w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Przygotowała również kilka czytań performatywnych.
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu był miejscem jej reżyserskiego debiutu w 2017 roku („Kajtuś Czarodziej") oraz sukcesu zrealizowanej przez nią inscenizacji „Ballady i romanse ver. 2022", która znalazła się w finale VIII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".

Scenografka, Klara Ebert, urodzona w 1998 roku, jest absolwentką studiów licencjackich na wydziale scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła w Pracowni Projektowania Teatru Lalkowego u dr hab. Katarzyny Proniewskiej- Mazurek.
Jest zainteresowana teatrem formy i w tym kierunku chciałaby się dalej rozwijać. Przedstawienie ,,Czwórka z papieru i sznurka" to jej debiut scenograficzny w teatrze. Wcześniej brała udział w projektach filmowych.
„Udało mi się zrealizować kilka ciekawych projektów związanych z muzyką, animacją poklatkową z uwzględnieniem tematu bestiariusza słowiańskiego" – mówi Klara Ebert.
Jej prace przygotowane w Pracowni Projektowania Kostiumu pod kierunkiem prof. Doroty Kołodyńskiej brały udział w wystawach organizowanych przez Jagę Hupało.
„Poza scenografią bardzo bliskie mojemu sercu jest działanie z tkaniną – dodaje artystka. – Interesuje mnie tkanie i haft pętelkowy. Ważna jest żywa i trójwymiarowa struktura materiału oraz proces medytacji przy jego tworzeniu. Pociąga mnie organiczność, poszukuję bliskiego kontaktu z naturą. Ważny jest dla mnie również temat człowieka postawionego wobec swoich emocji, w szczególności wobec lęku. Fascynuje mnie temat poszukiwania korzeni, interesuję się sztuką ludową i tematyką słowiańską".

Muzykę do "Czwórki z papieru i sznurka" skomponował Maciej Szymon Cempura, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Płocku (klasa akordeonu) oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (Filia w Białymstoku) na kierunku aktorstwo.
Jest autorem muzyki do spektakli teatrów niezależnych: „Wendy", „Sen nocy letniej" (reż. zespół „Oddaleńcy") i „Romans" (reż. Natalia Sakowicz). Jako kompozytor lub asystent kompozytora współpracuje m.in. z Konradem Dworakowskim („Balladyna", Opolski Teatr Lalki i Aktora), Pawłem Aignerem („Cyrano de Bergerac", Teatr Polski w Bielsku-Białej, „Ożenek", Teatr Miejski w Gliwicach), Justyną Zar („Kopciuszek", Teatr Dramatyczny w Białymstoku), Markiem Idzikowskim („Jezioro złotych ryb", Białostocki Teatr Lalek), Anną Nowicką („Smoki", Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej), Anitą Piotrowską („Gapiszon i Zuzia", Teatr Animacji w Poznaniu, „Włosy mamy", Teatr Lalek Banialuka), Tomaszem Kaczorowskim („Królowa Śniegu", Opolski Teatr Lalki i Aktora), Roksaną Miner („Ballady i romanse", Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu), Gosią Dębską („Jedno oko na Maroko", Teatr Arlekin w Łodzi," Podróżnicy", Teatr Żydowski w Warszawie). Jest również autorem solowego parateatralnego koncertu pod tytułem „METAL".

Reżyser światła, Prot Jarnuszkiewiczicz, urodził się w 1977 roku w Warszawie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Studiował pod kierunkiem m.in. prof. prof. Ewy Braun, Mieczysława Jahody, Andrzeja Jaroszewicza, Witolda Sobocińskiego i Jerzego Wójcika. Profesor zwyczajny sztuki.
W latach 2016 – 2020 Dziekan Wydziału Sztuki Mediów, obecnie Prorektor ds. Współpracy Zewnętrznej i Promocji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzący Pracownię Relacji Wizualnych, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, kierownik zadań badawczych prowadzonych na Wydziale Sztuki Mediów. Pięciokrotnie wyróżniony nagrodą Rektora ASP, w tym najwyższą z przyznawanych, Pegazem.
Działa twórczo na dwóch polach. Pierwszym z nich jest fotografia artystyczna. Zrealizował liczne autorskie projekty fotograficzne, z których najważniejsze to Portret Rodzinny, Trwanie Przestrzeni, Nieobecność, Hommage dla Piotra Łazarkiewicza, Perfectly Happy People oraz For a moment I had everything.
Ma za sobą kilkadziesiąt wystaw w Polsce i zagranicą.
Autor licznych publikacji i wydawnictw, w tym dwóch monograficznych: „Przeszłość i Teraźniejszość" (2015) i „For a moment I had everything" (2020). Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu kolekcjach prywatnych i muzeach w kraju i zagranicą.
Drugim torem jego rozwoju artystycznego jest reżyseria światła i projekcji wideo w spektaklach teatralnych. Od 2007 roku współpracuje z takimi teatrami, jak Teatr Rozmaitości, Teatr Wielki czy Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Nowy w Poznaniu, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Przez ponad dziesięć lat działalności na tym polu zrealizował blisko pięćdziesiąt projektów reżyserii światła, pracując z takimi reżyserami, jak: Izabela Cywińska, Grzegorz Bral, Zbigniew Brzoza, Andrzej Domalik, Robert Drobniuch, Natalia Korczakowska czy Bogusław Linda.
Laureat m.in. „Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
11 maja 2023
Portrety
Roksana Miner

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...