Czy Teatr Szekspirowski to teatr dla Gdańska

rozmowa z Marią Jolantą Sołtysik

Projekt Teatru Szekspirowskiego ciągle budzi emocje. Zeszpeci panoramę miasta czy wprost przeciwnie? Gdański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza w czwartek na otwartą dyskusję nad projektem.

Mirosław Baran: Budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest już przesądzona. Po co zatem dyskusja poświęcona inwestycji? 

Maria Sołtysik: - Zapraszamy do SARP-u na rozmowę o idei budowy i formie architektonicznej Teatru Szekspirowskiego, gdyż wokół tej sprawy narosło wiele emocji, a tak naprawdę niewielu gdańszczan wie, jak projekt ostatecznie wygląda i dlaczego budzi tak gorące sprzeciwy. Jestem zresztą przekonana, że o architekturze trzeba rozmawiać w otwartej, publicznej dyskusji z udziałem nie tylko zainteresowanych stron procesu inwestycyjnego, ale też szerokiego grona architektów i społeczników. Takie dyskusje zamierzamy cyklicznie i na różne tematy prowadzać. 

Kto weźmie udział w debacie? 

- Zaprosiliśmy m.in. przedstawicieli władz Gdańska, Fundacji Theatrum Gedanense, wybitnego znawcę Gdańska prof. Andrzeja Januszajtisa, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Mariana Kwapńskiego, dyrektora Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków Tomasza Błyskosza, prezesa gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Tomasza Korzeniowskiego, znanego architekta gdańskiego prof. Szczepana Bauma, a także przedstawicieli Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, pracowników i władz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i, oczywiście, szerokie grono architektów i urbanistów. Dyskusja więc zapowiada się ciekawie i profesjonalnie. 

A Pani podoba się projekt GTS-u? 

- Szczerze mówią projekt prof. Rizziego budzi we mnie pewne wątpliwości. Zastanawia jego ogrom - obiekt będzie miał 131 m długości i 37 m szerokości - i wyraźnie obca dla Gdańska forma architektoniczna, która przypomina raczej egipską świątynię z pylonami niż teatr europejski. Ponadto jego lokalizacja zasłoni ciąg południowy średniowiecznych murów i baszt gdańskich, których ekspozycja jest wielką wartością tego miasta i kardynalną zasadą urbanistyczną świetnego dzieła jego odbudowy. Ciekawe jednak będzie posłuchać zwolenników inwestycji - może wątpliwości zostaną rozwiane. 

*dr hab inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik, wiceprezes SARP, adiunkt Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej 

Dyskusja \\"Teatr Szekspirowski w Gdańsku - koncepcja budowy w panoramie Głównego Miasta\\", czwartek g. 17, Dwór Bractwa św. Jerzego przy Złotej Bramie w Gdańsku (Targ Węglowy 27). Wstęp wolny. Spotkanie poprowadzi Maria Jolanta Sołtysik 

Projekt Rizziego 
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę GTS-u odbędzie się w poniedziałek 14 września. Budynek stanie przy ul. Bogusławskiego, ma być gotowy w 2012 roku. Projekt architektoniczny znany jest od czterech lat, jego autorem jest Włoch Renato Rizzi.

Mirosław Baran
Gazeta WyborczaTrójmiasto
11 września 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia