Czytanie barowych sztuk

W ramach cyklu: "Barowe sztuki" we współpracy z ADiTem

W ramach pierwszego spotkania z cyklu "Barowe sztuki", 21 października w Lublinie w restauracji Incognito, czytanie performatywne sztuki Conora McPhersona "Rum and Vodka" w tłumaczeniu Klaudyny Rozhin.

Wygląda na to, że ulubionym bohaterem literackim autora jest młody, pijący Dublińczyk, wywodzący się z klasy robotniczej. W Wódce z rumem jest to dwudziestopięciolatek, który pracuje w biurze; tkwi przy biurku od dziewiątej do piątej, i jest dość zadowolony. W domu czekają na niego (poślubiona w wieku 20. lat) żona i dwójka dzieci. Jego małżeństwo, to typowy przykład tak zwanej "wpadki" ("Oszczędzę wam pikantnych szczegółów! Moje życie jest jednym wielkim pikantnym szczegółem.")

Młodzieniec po pracy zawsze wpada do pubu na "piwo z wkładką", aby przy kuflu rozważyć swoją sytuację emocjonalno-zawodową, i zakończyć dzień upiciem się do nieprzytomności. Wszystko układa się "cholernie dobrze" aż do chwili, gdy nasz zadziorny Dublińczyk demoluje, w przypływie nadmiernej ekspresji, swoje biuro, po czym - niestety - zostaje zdymisjonowany.

Bohater monodramu jest bowiem rasowym alkoholikiem, obarczonym rasowym poczuciem winy - zbyt cynicznym, aby szukać ukojenia w modlitwie, zbyt uczciwym, aby kraść, zbyt nieprzytomnym, aby zdobyć się na jakiś rzeczowy wysiłek, zbyt (jeszcze wciąż) dobrze wyglądającym, aby nie przykuć uwagi przygodnie napotkanej kobiety. Czy uda mu się znaleźć tę, która "uleczy jego życie"? Zostawia nas bez odpowiedzi. Opowieść pozostaje niedokończona.

Reżyseruje Bartłomiej Miernik - wykładowca na warsztatach dziennikarskich (Uniwersytet Gdański, KUL). Przez dziewięć lat pracował w redakcji miesięcznika Teatr. Moderator spotkań z aktorami, dramatopisarzami, reżyserami w trakcie festiwali (np. w Zabrzu, Poznaniu, Rzeszowie). Juror festiwali teatralnych, ostatnio na Międzynarodowym Festiwalu "Belaya Vezha" w Białorusi (wrzesień 2012), Międzynarodowym Festiwalu "Lalka też człowiek" w Warszawie (listopad 2012), Festiwalu Monodramu Współczesnego w Warszawie (maj 2012) i Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej (maj 2012). Członek komisji artystycznej Ogólnopolskiego konkursu na Wystawienie Sztuki Wspołczesnej (sezon 2012/2013). Felietonista serwisu e-teatr.pl. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Autor recenzji, wywiadów i tekstów eseistycznych pisanych do Teatru, Sceny i ballettanz. Prowadzi popularny blog teatralny miernikteatru.blogspot.com

Występuje Przemek Czernik - aktor mieszkający i grający w Opolu. Występował m. in. w "Aktorach prowincjonalnych" w reż. Agnieszki Holland w opolskim Teatrze im. Kochanowskiego, w przedstawieniach Krzysztofa Garbaczewskiego, Pawła Passiniego i Mai Kleczewskiej.

Przy tworzeniu cyklu czytań współpracujemy z Agencją ADiT

21 października 2013 godz. 19:00 (wstęp wolny)

Restauracja Incognito ul. Peowiaków 3, Lublin

(-)
Materiał Organizatora
17 października 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...