Czytanie dramatu w Teatrze w Oknie

Performatywne z tekstem Falka Richtera

7 października o godz. 20 w Teatrze w Oknie odbędzie się czytanie performatywne tekstu Falka Richtera "Zraniona młodość" w reżyserii Adama Nalepy.

"Zraniona młodość" - mroczno-refleksyjna, sugestywna sztuka o ludziach, którzy mieli "pomysł na życie" nieco odmienny od powszechnie uznanego za normalny, ale im nie wyszło. Utkwili w błędnym kole, w kręgu emocjonalnej zależności, z którego nie potrafią, a chyba i nie chcą się wydostać, jednocześnie jednak tęsknią do tego, co sami tak skutecznie niszczą. Sugestywnie naszkicowane postacie mogą wzbudzić odrazę, ale i empatię, ponieważ, mimo że sztuka przesycona jest wulgaryzmami, wyczuwa się w niej również dziwną, niezaspokojoną tęsknotę. Wielki smutek. Nie brak w niej odważnych fragmentów - sceny brutalnego seksu, wymachiwania przyrodzeniem, bezpruderyjnej nagości.

/ Źródło:Agencja ADiT/

aktorzy: Sylwia Góra- Weber (Teatr Wybrzeże), Paweł Pochyluk, Marek Tynda (Teatr Wybrzeże)

Falk Richter - Ur. w 1969 r. w Hamburgu, gdzie studiował reżyserię i pracował w tamtejszych teatrach. Potem przeniósł się do Zurychu, reżyserował także w Berlinie, m.in. sztuki Brechta, Sarah Kane oraz opery. Jest autorem dramatów - m.in.: Electronic City, Hotel Palestine, The System, Bóg jest didżejem - dotyczących problemów współczesnego świata, takich jak hegemonia USA, manipulacja mediami i opinią publiczną. Jest także tłumaczem dramaturgii amerykańskiej.

/ Źródło:Agencja ADiT/

Adam Nalepa - reżyser. Pochodzi z Chorzowa, ale prawie całe życie spędził w Niemczech. W Darmstadt ukończył studia w klasie fortepianu, we Frankfurcie studiował medycynę. Jest absolwentem Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Podczas studiów pracował jako felietonista i krytyk teatralny, w latach 2002-2005 piastował etat asystenta reżysera w Düsseldorfer Schauspielhaus, gdzie debiutował także jako reżyser własną adaptacją "Komedianta" Thomasa Bernharda. W 2007 roku otrzymał propozycję inscenizacji światowej prapremiery "Blaszanego bębenka" z okazji obchodów 80-tych urodzin Güntera Grassa w Teatrze Wybrzeże, za którą otrzymał m. in. Honorową Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk i która została także zaproszona na Warszawskie Spotkania Teatralne. W 2009 ponownie pracował w Gdańsku, tym razem przy głośnej polskiej prapremierze "Kamienia" Mariusa von Mayenburga, rok później wyreżyserował w warszawskim Laboratorium Dramatu prapremierę "Sex Machine" Tomasza Mana, a w Sopocie dla Fundacji Teatru Boto, którego jest dyrektorem artystycznym, prapremierę sztuki Jakuba Roszkowskiego "Zielony mężczyzna". W roku 2011 powrócił na deski Teatru Wybrzeże z realizacją "Nie-Boskiej komedii" Krasińskiego (Honorowa Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagroda Miasta Gdańska dla najlepszego przedstawienia roku), kilka miesięcy później wyreżyserował w Krakowskim Starym Teatrze "Chłopców" Stanisława Grochowiaka, a w kwietniu 2013 przypomniał się ponownie gdańskiej publiczności "Czarownicami z Salem" Arthura Millera.

BILETY:8/10zł

(-)
Materiał Teatru
5 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia