Czytanie "Świtezianki" w Teatrze Dramatycznym

z cyklu "Zapomniane w baśni"

Balladę Adama Mickiewicza przeczyta Kinga Ilgner, w dyskusji wezmą udział znawca gnozy, profesor Jerzy Prokopiuk i psychiatra dr Cezary Żechowski. Zapraszamy w poniedziałek, 7 stycznia o godzinie 19:00, do Teatru Dramatycznego. Wstęp wolny.

Tematyka ballady została zaczerpnięta z ludowych legend o istnieniu nimf wodnych czy też świtezianek, które pokazują się nad brzegami jezior. "Świteziankę" przenika wiara w niezwykłą moc sił przyrody. Jedną z myśli utworu jest przekonanie o nieuchronności kary, która należy się wszystkim za złamanie danego słowa.

Jerzy Prokopiuk - religioznawca, filozof, psycholog, gnostyk, antropozof, tłumacz i popularyzator literatury humanistycznej (głównie ezoterycznej, religioznawczej, filozoficznej i psychologicznej) z niemieckiego, angielskiego i francuskiego obszaru językowego. Jest twórcą i redaktorem naczelnym Gnosis.

Wybrane książki Jerzego Prokopiuka: Labirynty herezji (1999), Ścieżki wtajemniczenia. Gnosis aeterna (2000),Rozdroża, czyli zwierzenia gnostyka (2004),Proces Templariuszy (2005), Dzieje magii, tom1 (2006), Piękno jest tylko gnozy początkiem (2007),Matrix czyli okultystyczny bróg (2008), Herezja znaczy wolność (2008)..

Cykl spotkań "Zapomniane w baśni" poświęcony jest analizie bajek, baśni, legend, przekazów ustnych, przypowieści i klechd. Cykl opiera się na założeniu że baśnie biorą swój początek w dawnych, zapomnianych na ogół wierzeniach i mitach, a z drugiej strony opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju. To odwołanie się do przeszłości indywidualnej i zbiorowej, do początku, zapominania i przypominania, do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków, powoduje, że baśń staje się cennym depozytem wiedzy niezależnie od wieku. "Zapomniane w baśni" ma na celu zbliżenie się do odpowiedzi na pytania "Co przeżyliśmy i zapomnieliśmy w baśni ?" oraz "Jak można spojrzeć na baśń oczyma współczesnego dorosłego człowieka?" Na każde spotkanie złożą sie czytania baśni przez wybitnych polskich aktorów oraz dyskusje z publicznością, w której udział wezmą zaproszeni antropolodzy, psychoanalitycy, teoretycy literatury i religioznawcy. /dr Cezary Żechowski, kurator cyklu/

***

Organizatorem spotkań jest Laboratorium Dramatu.

7 stycznia, godzina 19:00

Sala im. Witolda Zatorskiego w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy

(-)
Materiał Teatru
5 stycznia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...