Czytanie z cyklu Nowa Dramaturgia

Teatr Animacji w Poznaniu

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Nowa Dramaturgia, podczas którego czytamy najciekawsze współczesne dramaty dla dzieci i młodzieży.

"Fruwający śmiałek albo historia pewnego spaceru" Ewy Madeyskiej zdobył II nagrodę w Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

To świetnie napisana, skrząca się dowcipem i niezwykle bliska dzieciom opowieść o nich samych - o dzieciach i ich małych-wielkich problemach.
Autorka doskonale rozszyfrowując dziecięcą wrażliwość, pokazuje nam siłę przyjaźni i moc wyobraźni, a także to, że nie warto oceniać innych po pozorach.

Tak opisuje ją katalog sztuk dla dzieci nowesztuki.pl:

"Z pozoru nudny sobotni spacer z niezadowoloną opiekunką i płaczliwą siostrą staje się dla Nuli wielką przygodą. W pobliskim parku zostaje zaczepiona przez bandę szkolnych chuliganów, którzy wyśmiewają się z niej z powodu noszenia okularów i niszczą ulubionego pluszaka. Pomaga jej Artur, chłopiec, który jeździ na wózku. Jego odwaga i spryt uwalniają dziewczynkę z opresji. Wózek okazuje się być zaczarowany i chłopak zabiera Nulę w podniebną podróż, podczas której zaglądają przez okna do mieszkań szkolnych chuliganów. W domowym zaciszu okazują się być oni wrażliwi i zagubieni. Michał tęskni za ojcem, który mieszka za granicą, a Benek pomaga mamie zajmując się troskliwie młodszymi siostrami. Lecąc zaczarowanym wózkiem zaglądają też w okna szpitala, w którym chorują dzieci, spragnione normalności i gdzie również leczy się Artur. Dla Nuli to najważniejsza podróż, jaką kiedykolwiek odbyła.

Dzieciństwo jest niezwykłą przygodą, jednak musi być przepełnione miłością i bliskością. Dramat przypomina dorosłym o emocjonalnych potrzebach dzieci, a młodszym odbiorcom, że nawet szkolny chuligan, a może przede wszystkim on, również ma potrzebę miłości. Bo przecież zarówno w dorosłym jak i dziecięcym świecie nie wszystko jest takie, na jakie wygląda."

Ewa Madeyska – literaturoznawczyni, pisarka, dramatopisarka, scenarzystka. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i łódzkiej filmówki. Autorka powieści "Katoniela" (nominacja do literackiej nagrody NIKE, 2008), a także dramatów: "Zgaga" (finał V edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, 2012), "Pętla" (finał VI edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, 2013), "Herstoria" (półfinał VII edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, 2014). Zdobywczyni II nagrody w 25. Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży za sztukę "Fruwający śmiałek albo historia pewnego spaceru" (2014). Jako redaktorka pracowała w „Metrze", w „Gazecie Wyborczej" oraz w „Dzienniku". Jako scenarzystka współpracowała z Fremantle Polska, Akson Studio, Constantin Entertainment i Besta Film. Wykładała scenariopisarstwo na Kursie Kreatywnego Pisania w IBL PAN w Warszawie oraz twórcze pisanie na Gender Studies UW.

Przeczytają:

Magda Dehr
Katarzyna Romańska
Aleksandra Leszczyńska
Malina Prześluga
Marek A. Cyris
Marcel Kanda-Górnicki
Artur Romański

Opieka reżyserska: Artur Romański

Po czytaniu zapraszamy na spotkanie, rozmowę z autorką!

Sobota, 10 stycznia 2015, godz. 14:30
Teatr Animacji, Scena Witraż
Dla dzieci od 5 lat. Wstęp wolny.

(-)
Materiał Teatru
7 stycznia 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia