Debata w bydgoskim Teatrze Polskim

„Zmiana klimatu" - pierwsze spotkanie poświęcone będzie kobietom

Teatr Polski w Bydgoszczy rozpoczyna cykl debat „Zmiana klimatu". Każda rozmowa będzie próbą odpowiedzi na zasadnicze pytania o bieżące problemy współczesnego świata. [29.11 godz. 18.00 czytanie polskich tekstów feministycznych i debata]

Czy zmiany, które dokonują się w błyskawicznym tempie są zmianami gruntownymi, zmierzającymi ku nowemu, lepszemu? Czy są jedynie pozorami, które dają chwilowe poczucie satysfakcji prowadzącej raczej do uśpienia, niż rzeczywistego postępu? W jakich obszarach potrzeba zmiany jest najbardziej nagląca i pilna?

Mając na względzie 100-lecie wywalczenia praw wyborczych przez kobiety pierwsza debata, która odbędzie się po odczytaniu wybranych manifestów, dedykowana jest właśnie temu zagadnieniu. Co się zmieniło z perspektywy XXI wieku, a co wciąż pozostaje niedookreślonym postulatem? Jak dzisiaj brzmią manifesty – o co kobiety walczyły kiedyś, a o co wciąż muszą walczyć dzisiaj? Jak korzystają z praw, które udało im się wywalczyć? W debacie wezmą udział: dr Monika Opioła-Cegiełka, Elżbieta Podleśna i Marta Puczyńska.

Kobiety walczyły o prawa wyborcze, o prawo do pracy i edukacji, prawo do wolności obyczajowej i seksualnej – co można zamknąć w zdaniu Zofii Nałkowskiej „Chcemy całego życia!", kończącym jej referat wygłoszony na Zjeździe Kobiet Polskich w Warszawie w 1907 roku. Ich słowa wybrzmią na nowo we fragmentach manifestów (z: Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939 - zebrała Aneta Górnicka-Boratyńska) odczytanych przez aktorki Teatru Polskiego w Bydgoszczy: Dagmarę Mrowiec-Matuszak, Emilię Piech i Małgorzatę Trofimiuk.

(-)
Materiał organizatora
24 listopada 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...