Debiut reżyserski w Bielsku-Białej

"Proces" - reż: Jacek Bała - Teatr Polski w Bielsku-Białej

Dziś w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbędzie się premiera spektaklu "Proces" w reżyserii debiutanta - Jacka Bały

Centrum Sztuki KONTRAST we współpracy z Teatrem Polskim zorganizowało w ubiegłym sezonie projekt artystyczny polegający na stworzeniu szansy debiutu na profesjonalnej
scenie najmłodszemu pokoleniu reżyserów. Efekt, jakim było "Nowe Wyzwolenie" w reż. Eweliny Marciniak, nagrodzone na festiwalu młodego teatru w Koszalinie, stał się zachętą do kontynuacji projektu.

Tym razem na bielskiej scenie debiutuje Jacek Bała z krakowskiej PWST, który w autorskiej adaptacji mierzy się z jedną z najważniejszych książek XX wieku: Procesem Franza Kafki.

W polskich teatrach realizowali dotąd Proces reżyserzy tej miary co Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Jarocki czy (w teatrze telewizji) Agnieszka Holland.

Tę surrealistyczną, oniryczną opowieść odczytywano jako historię o totalitaryzmie,
o samotności jednostki w społeczeństwie, analizowano metodami psychoanalizy czy psychologii głębi. Jak odczyta Kafkę przedstawiciel pokolenia, które o totalitaryzmie i psychoanalizie uczyło się w szkole?

O spektaklu mówi reżyser:


To co nas najbardziej zainteresowało w "Procesie" Franza Kafki, to zbadanie źródła lęku głównego Bohatera Jóżefa K, a przede wszystkim sposobu w jaki deformuje on jego rzeczywistość i wpływa na kontakt z innymi postaciami powieści. Odrzuciliśmy wszelkie, naszym zdaniem nieaktualne już interpretacje polityczno -systemowe i zajęliśmy się wnikliwym psychologicznym studium samotności współczesnego bohatera Józefa K, który postrzega świat poprzez splot fałszywych tożsamości , nie mogąc znaleźć wyjścia z labiryntu ja . Czy możliwe jest w dzisiejszych czasach bycie nikim, nikim innym jak tylko sobą, bez kształtowania wizerunku i zapożyczania cudzych tożsamości? Dlaczego tak surowo sądzimy innych i panicznie boimy się, że nas ktoś osądzi inaczej niżmy my sądzimy o samych sobie? Podsumowując , Proces Kafki jest dla nas dziełem w zaskakujący sposób afirmatywnym , głęboko oczyszczającym i dającym duchową ulgę wyzwolenia się z lęku i głęboko skrywanych kompleksów.

(-)
Materiały Teatru
21 października 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...