Diabeł z depresją i korowód cudaków w Pleciudze

„Niezłe ziółka" - aut. Magdalena Mrozińska - reż. Paweł Aigner - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

6 premier, uznani reżyserzy, spektakle dla młodzieży, warsztaty dla młodych widzów oraz obchody 70-lecia teatru – tak zapowiada się nowy sezon artystyczny w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Już w najbliższy piątek 16 września odbędzie się prapremiera „Niezłych ziółek" Magdaleny Mrozińskiej w reżyserii Pawła Aignera. To dynamiczna, pełna humoru sztuka dla dzieci od lat 9, której bohaterami są czarne charaktery ze znanych baśni i podań. W galopującej akcji widz odnajdzie refleksję nad światem, w którym dobro nieustannie przeplata się ze złem, a obecność tego drugiego jest potrzebna, żeby docenić dobre chwile i wartości takie jak przyjaźń i zaufanie. To także rozprawa o tym, że nic nie jest czarne albo białe. Świat i jego mieszkańcy są wielowymiarowi i skomplikowani.

Wywrotowa grupa sztandarowych czarnych charakterów z różnych podań i baśni postanawia przeciwstawić się odwiecznej strukturze opowieści dla najmłodszych i dowieść, że zło jest dobre, a dobro złe. Żeby tego dokonać muszą zniszczyć mityczną Fabrykę Dobrych Bohaterów. Szkoda tylko, że nikt im nie powiedział, jakie to może mieć konsekwencje...

- Szalone niedorajdy chcą zniszczyć las, żeby na świecie było tylko zło, ale na świecie nie może być tylko zło, więc dochodzi do konfrontacji - mówi Paweł Aigner. - Lubię teatr opowiadany nielinearnie, ten będzie miał elementy spektaklu rodzinnego, trochę politycznego, więc będzie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest tu mnóstwo dziwnych bohaterów i antybohaterów.

Magdalena Mrozińska, autorka tekstu, celowo włożyła do jednej bajki postaci znane z innych baśni i legend.

- Teatr Powinien być miejscem twórczych eksperymentów, również fabularnych - mówi. - Ten tekst to rozprawa na temat złożoności świata, który nie jest czarno-biały. Jak przystało na bajkę dla dzieci, możemy się spodziewać happy endu.

Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Klimek, któremu bardzo zależało, żeby spektakl miał formę musicalu. To było wyzwaniem dla scenografki Magdaleny Gajewskiej.

- Chciałam, żeby scenografia była bajkowa, ale nie infantylna. Jest dość szlachetna, ale też bajkowa – mówi Magdalena Gajewska.

Premiery w nowym sezonie

- Cieszę się, że w tym roku w naszym teatrze pojawią się znakomici reżyserzy, których udało się zaprosić do współpracy - mówi Tomasz Lewandowski, dyrektor Pleciugi. - Myślę, że Pleciuga będzie się mocno wyróżniać, co będzie widoczne pod koniec sezonu, kiedy zrealizujemy nasze plany.

Kolejną premierą, zaplanowaną na 8 października, będą „Nienauczalni" – spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka oparty na książce Gordona Kormana, kierowany dla widzów od 12 roku życia. To opowieść o osobliwej klasie skazanych na porażkę „nienauczalnych", w których – jak się okaże – kryją się fantastyczni, wrażliwi nastolatkowie. To spektakl, z którym może się utożsamić każdy, dla którego ważnym elementem na obecnym etapie życia jest szkoła – pełna przygód, wyzwań, a przede wszystkim skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Pod koniec listopada Pleciuga zaprosi na „Śnieżycę" w reżyserii Przemysława Żmiejki, spektakl dla młodzieży od 14. roku życia, będący adaptacją książki Neala Stephensona. To niezwykłe interaktywne widowisko multimedialne będzie opowieścią o możliwościach technologii, jak również próbą uchwycenia współczesnej rzeczywistości nastolatków, w której świat realny miesza się z wirtualnym. Widz poza tradycyjnym odbiorem spektaklu będzie mógł śledzić jego dalszą treść, logując się smartfonem do wcześniej stworzonego wirtualnego pokoju, gdzie uzyska dodatkowe informacje dotyczące akcji.

Nowy rok kalendarzowy przyniesie spektakle kierowane do młodszych widzów. W lutym 2023 ceniony duet twórców – Maria Wojtyszko i Jakub Krofta przygotuje autorski projekt dla dzieci w wieku szkolnym – spektakl dotykający problematyki rodziny patchworkowej.

W marcu zaś z inicjatywy aktorek Marty Łągiewki i Mai Bartlewskiej powstanie spektakl „Kolory", inspirowany książką „Czarna książka kolorów" Meneny Cottin i Rosany Farii oraz wypowiedziami niewidomych dzieci na temat kolorów. Przedstawienie wzbogacone warsztatami, choć przeznaczone dla dzieci z dysfunkcją wzroku, oglądać będą mogli również dla widzów bez niepełnosprawności.

W przyszłym roku kalendarzowym do „Pleciugi" przyjedzie Janni Younge, pochodząca z RPA, światowej sławy artystka autorskiego teatru formy. Stworzy spektakl dla najmłodszych, który zrodzi się z przeprowadzonych wcześniej warsztatów z aktorami i dramaturgiem. Premiera zaplanowana jest w okolicach Dnia Dziecka.

Nowe projekty

W ramach dwóch dużych projektów: „Teatr szeroko otwarty" oraz „Pleciuga otwarta dla wszystkich" Teatr Lalek Pleciuga rozpoczął szereg działań, które uczynią ten teatr miejscem bardziej dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Działania będą miały na celu zwiększenie dostępności we wszystkich obszarach: informacyjno-komunikacyjnym, cyfrowym i architektonicznym.

Ponadto planowane są: warsztaty dla dzieci (pełnosprawnych i niepełnosprawnych): plastyczne, sensoryczne, teatralne, wystawa sensoryczna , szkolenia (z pisania audiodeskrypcji, ze skutecznego komunikowania się z osobami o różnych niepełnosprawnościach, Kurs języka migowego).

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
14 września 2022
Portrety
Paweł Aigner

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...