Do Siedlec po sztukę i komercję!

2. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych Sztuka plus komercja

Stwierdzenie, że prywatne przedsięwzięcia artystyczne w niczym nie ustępują państwowym placówkom, można potraktować jako nadużycie. Jeśli w repertuarach teatrów prywatnych będą przeważały lekkie komedie, pozbawione głębszego sensu, to grono odbiorców powiększy się, ale o wielbicieli kabaretów. Prywatni producenci mogą dążyć do wysokiego poziomu artyzmu obecnego w wybranych teatrach państwowych, angażując naprawdę dobrych aktorów (nie tylko celebrytów), motywując ich i nagradzając odpowiednią gażą- godną profesjonalisty, nie amatora.

Głównym celem Ogólnopolskiego  Festiwalu Teatrów Prywatnych "Sztuka Plus Komercja", zainicjowanego przez  Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach oraz warszawski Teatr Impresaryjny „Ale! Teatr", jest uwydatnienie walorów artystycznych spektakli teatralnych, które  powstały z inicjatyw prywatnych.  Miał się on stać również miejscem dialogu środowiska teatralnego o problemach funkcjonowania prywatnych instytucji kultury. Jeśli ów dialog  w ogóle się toczył, to prawdopodobnie jedynie w foyer. Trudno było bowiem dostrzec zawiadomienie o spotkaniu panelowym czy konferencji (poza prasową). A trudności,  z jakimi borykają się prywatne teatry, można wskazać naprawdę wiele. Chciano również udowodnić brak różnic między repertuarowymi instytucjami państwowymi i producentami prywatnymi. Stwierdzenie, że prywatne przedsięwzięcia artystyczne w niczym nie ustępują państwowym placówkom, można potraktować jako nadużycie. Jeśli w repertuarach teatrów prywatnych będą przeważały lekkie komedie, pozbawione głębszego sensu, to grono odbiorców powiększy się, ale o wielbicieli kabaretów.  Prywatni producenci mogą dążyć do wysokiego poziomu artyzmu obecnego w wybranych teatrach państwowych, angażując naprawdę dobrych aktorów (nie tylko celebrytów), motywując ich i nagradzając odpowiednią gażą- godną profesjonalisty, nie amatora.

Tegoroczna (już druga) edycja OFTP, odbywała się na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce od 27 września do 15 grudnia 2013 roku. Zainaugurował ją pozakonkursowy premierowy spektakl "Iwona, Księżniczka Burgunda" w reż. Macieja Czapskiego. Przez cztery miesiące, publiczność miała okazję obejrzeć osiem spektakli konkursowych: "Dobry wieczór kawalerski"  w reż. Piotra Nowaka, "Grace i Gloria"  w reż. Bogdana Augustyniaka (wyst. Stanisława Celińska i Lucyna Malec),  "Siostrunie" w reż. Mariusza Kiljana (wyst. m.in.  Anna Dereszowska, Katarzyna Żak, Jolanta Fraszyńska, Robert Rozmus), "Frak'n'Roll"- Grupa MoCarta, "Klub mężusiów" w reż. Andrzeja Rozhina (wyst. Michał Milowicz, Krzysztof Tyniec, Cezary Morawski, Bogdan Kalus), "Roma i Julian"  w reż. Krzysztofa Jaroszyńskiego (wyst. m.in.  Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki), "En Vogue" w reż. Piotra Grabowskiego (wyst. m.in.  Maria Pakulnis, Beata Kawka), "Szwedzki stół" w reż. Roberta Talarczyka (wyst. m.in.  Robert Górski).

Festiwalowi towarzyszył cykl "One Man/Woman Show". W autorskich programach wystąpili: Marian Opania, Wiktora Zborowski, Michał Bajor, Jerzy Połomski, Edyta Geppert i Sława Przybylska. Nie zabrakło również przedstawień dla dzieci. W ramach projektu "Rodzinna niedziela w teatrze" najmłodsi widzowie mogli obejrzeć "Tajemniczy pokój" w reż.  Urszuli Gotowickiej, "Calineczkę" i "Opowieść wigilijną" w reż. Iwony Orzełowskiej.

Jury, w którego skład weszli Waldemar Koperkiewicz- muzyk, reżyser, zastępca dyrektora Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego, Anna Sochacka- zastępca Prezydenta Miasta Siedlce, Wojciech Słupski-współwłaściciel i koordynator pracy artystycznej Ale! Teatr, Edward Księżopolski- właściciel Drukarni "Iwonex", sponsor główny II OFTP, ks. Sławomir Kapitan- dyrektor Katolickiego Radia Podlasie, Mariola Zaczyńska- pisarka, scenarzystka, dziennikarka "Tygodnika Siedleckiego" i Olga Skrzek- dziennikarka Radia "Eska", miało za zadanie wybrać najlepszy spektakl konkursowy, najlepszego reżysera oraz sztukę z najbardziej widowiskową scenografią. Skład komisji uznałbym za zbyt lokalny, przez co- mocno dyskusyjny.

14 grudnia 2013 r. na deskach CKiS w Siedlcach, odbyła się gala zakończenia Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych. Uroczystość rozpoczął Galę rozpoczął Mariusz Orzełowski - dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego - doskonały menedżer kultury. Stworzył miejsce przyjazne nie tylko siedlczanom . Następnie głos zabrała Grażyna Wolszczak - aktorka, patron artystyczny Festiwalu: "Od początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy teatr prywatny stawiał pierwsze kroki, to ja już brałam udział w tych przedstawieniach i się im mocno przyglądałam. Tytuł festiwalu "Sztuka plus Komercja" jest jak najbardziej trafny, bowiem to wielka umiejętność połączyć oba te rzeczowniki. Jest to zadanie niełatwe, niesłychanie trudne, ale możliwe. Myślę, że te produkcje, które podczas festiwalu mogliście Państwo oglądać zaspokoiły wszystkie Państwa potrzeby. Werdykt świadczy o tym i to jest miód na moje serce, że nie tylko potrzebujecie zdrowo się uśmiać, co również jest przecież fantastyczne, bo każdy chce w ten sposób oderwać się od codzienności, ale, że również chcecie spektakli trudniejszych, o nas samych i naszych problemach".

Komisja konkursowa za najlepszy spektakl uznała sztukę "Grace i Gloria"- wzruszającą opowieść o przemijaniu, ale przepełnioną optymizmem. Drugie miejsce w tej kategorii przyznano spektaklowi "Roma i Julian" z Teatru Capitol w Warszawie, a trzecie- sztuce "En Vogue", współprodukcji Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie i Agencji Artystycznej Beaty Kawki. Nagrodę w kategorii "Najlepsza reżyseria" otrzymał Krzysztof Jaroszyński - reżyser spektaklu "Roma i Julian". Drugim miejscem wyróżniono Piotra Grabowskiego za spektakl "En Vogue", trzecim- Mariusza Kilijana za "Siostrunie".  Jury nagrodziło również scenografię:  Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie (spektakl "En Vogue").

Osobnym jury była publiczność, która przyznała nagrody w dwóch kategoriach: najlepszy spektakl konkursowy i najlepsza scenografia. Głosowanie odbywało się po zakończeniu każdego spektaklu. Widzowie za najlepsze spektakle uznali: "Grace i Gloria", Roma i Julian", "Frak'n Roll". Najwyżej oceniono scenografię Jerzego Rudzkiego do spektaklu "Grace i Gloria". Zaskakujący wydać się może werdykt internautów. Za najlepszą aktorkę uznali Annę Dereszowską.

Siedleckie przedsięwzięcie na pewno zasługuje na wyróżnienie, ale nie na pełną gloryfikację. Na gali w  Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego zgromadzili się urzędnicy, politycy i lokalni biznesmeni, dla których OFTP jest doskonałą formą promocji. Publiczność wiązała raczej nadzieję ze sztuką, mniej z komercją. Tego drugiego na pewno obawiali aktorzy i reżyserzy, którzy pomimo licznych wyróżnień, nie przybyli na uroczystość. Ku zaskoczeniu wszystkich, nawet organizatorów. Wiadomo już, że w przyszłym roku odbędzie się trzecia edycja OFTP. Oby przebiegła bez żadnych zakłóceń organizacyjnych- zwłaszcza podczas wręczania nagród. Dobrze, że na scenie pojawił się Robert Rozmus (ratując niektórych z opresji). Wraz z zespołem "The Jobers" (pod kierownictwem Marcina Partyki) zaprezentował program estradowy "Przypadki Roberta R.". Opowiedział o blaskach i cieniach życia artysty,  o jego marzeniach, tęsknotach, dokonaniach i postanowieniach, o perypetiach miłosnych i niespełnionych nadziejach. W pewnym momencie stał się wiodącym konferansjerem. Na szczęście. Nazajutrz wierni widzowie mogli spotkać się z "Haroldem i Matyldą", prawdziwą sztuką, w reż. Dariusza Taraszkiewicza. Na szczęście!

II Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych w Siedlcach, Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach

Grzegorz Ćwiertniewicz
Dziennik Teatralny
21 grudnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia