Dom Kultury Polskiej w Wilnie zostanie rozbudowany

Dom Kultury Polskiej - Wilno

Dom Kultury Polskiej w Wilnie zostanie rozbudowany, powstanie w nim m.in. zaplecze dla działalności TVP Wilno – list intencyjny w tej sprawie został podpisany w czwartek w Wilnie w obecności premiera Mateusza Morawieckiego.

W czwartek w Wilnie odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Delegacja polskiego rządu wzięła też udział w uroczystości obchodów pierwszej rocznicy działalności redakcji TVP Wilno, która mieści się w DKP.

List intencyjny w sprawie rozbudowy DKP został podpisany przez przedstawicieli polskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Telewizji Polskiej, Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności "Dom Kultury Polskiej w Wilnie".

Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. i jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.

Rozpoczęcie rozbudowy planowane jest w 2021 r., a ukończenie prac w 2022 r. Studio telewizyjne ma rozpocząć swoją działalność w 2023 r.

Obecność TVP w Wilnie "jest jednym ze świadectw polskości w pięknym Wilnie, na pięknej Litwie" - powiedział premier Morawiecki podczas uroczystości. "To jest też świadectwo tego, że nie ma Polski bez Polonii, nie ma Polonii bez Polski" - dodał.

Gratulując zespołowi redakcji TVP Wilno pierwszej rocznicy działalności, premier podziękował za to, że "dzisiaj głos Polski rozbrzmiewa na całej Litwie", a "polska kultura, polski język są na Litwie coraz szerzej rozpoznawane".

Jak zaznaczył Morawiecki działalności stacji cementuje przyjaźń polsko-litewską, dzięki której oba państwa mogą wspólnie "lepiej reprezentować nasze interesy i być skuteczniejsze na forum Unii Europejskiej".

Szef polskiego rządu podkreślił, że "na świecie nie ma państw tak dla nas bliskich w całej historii jak Litwa". "Nasze dzisiejsze dyskusje, rozmowy w ramach konsultacji międzyrządowych tylko to potwierdziły" - przyznał i ocenił, że "współpraca między naszymi rządami układa się znakomicie, jak nigdy dotąd".

Premier Polski przytoczył słowa swojego litewskiego odpowiednika, Sauliusa Skvernelisa, który inaugurując wspólne posiedzenie rządów obu krajów powiedział, iż "jest to pierwsze wspólne posiedzenie władz Polski i Litwy od 230 lat", od czasów podpisania Konstytucji 3 Maja, 230. rocznicę której Polska i Litwa będą obchodziły w przyszłym roku.

Morawiecki powiedział, że obecnie oba kraje stoją przed wielkim wyzwaniem, jakim jest sytuacja na Białorusi. Wyraził nadzieję, że wspólne wysiłki "przyczynią się do tego, że Białoruś będzie suwerenna, wolna i demokratyczna".

Edyta Maksymowicz, kierownik redakcji TVP Wilno w rozmowie z PAP oceniła, że pierwszy rok działalności "był dobrym rokiem".

"Startowaliśmy z takiej pozycji trochę niewiadomej (...), a okazało się, że telewizja jest naprawdę potrzebna nam Polakom na Litwie - co jest oczywiste - ale jest też potrzebna Litwinom, którzy są zainteresowani Polską i dobrymi relacjami z Polską, a takich jest bardzo wielu" - powiedziała.

W tworzenie programu TVP Wilno zaangażowanych jest około 100 osób. Większość z nich ma mniej niż 25 lat. Od poniedziałku do piątku redakcja przygotowuje serwisy informacyjne, wywiady, realizuje cotygodniowy program publicystyczny "Klub u Redaktorów", program lifestylowy "Co się Dzieję?", program katolicki "Ewangeliarz". Raz w miesiącu transmitowane są niedzielne msze święte.

"Planujemy się rozwijać, poszukiwać nowych pomysłów na programy, na nowe treści" - przekazała Maksymowicz.

Udział w uroczystościach obchodów pierwszej rocznicy działalności TVP Wilno był ostatnim punktem wizyty polskiej delegacji rządowej w Wilnie.

Aleksandra Akińczo
(PAP)
18 września 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...