Dramatopisarka w Warszawie

spotkanie z Lucią Frangione, autorką sztuki "Espresso"

Autorka Espresso - majowej premiery Teatru Powszechnego w przyszłym tygodniu odwiedzi Polskę! Chce obejrzeć miasto i spotkać się z widzami swojej sztuki

Lucia Frangione, kanadyjska aktorka i dramatopisarka włoskiego pochodzenia, autorka sztuki Espresso, wyreżyserowanej przez Małgorzatę Bogajewską (premiera 28 maja na Scenie 100) przyjeżdża w najbliższy piątek, 24 czerwca do Warszawy. W czasie kilkudniowego pobytu chce poznać interesujące miejsca w mieście, a we wtorek 28 czerwca, tuż po spektaklu Espresso Lucia Frangione  - spotka się z  twórcami, widzami i zaproszonymi gośćmi.

Wtorek, 28 czerwca, ok. godz. 21.30, Scena 100 Teatr Powszechny w Warszawie
Na spotkanie po spektaklu - wstęp wolny
Ostatnie w tym sezonie spektakle Espresso: 28, 29 i 30 czerwca
Zapraszamy!

Espresso – głosy prasy
„Wybór tekstu Lucii Frangione - kanadyjskiej Włoszki i wystawienie go na scenie polskiej, pozwala to, co szeptane w naszej kulturze, beztrosko wykrzyczeć po włosku. Mamma mia! Tekst, który nagminnie operuje stereotypowym opisem postaci, w ramach komedii obnaża ów stereotyp i poddaje go pod dyskusję - można się z niego śmiać, ale jednocześnie zmusza do myślenia.” – pisano po premierze Espresso.
„Espresso to mocna komedia o zakorzenieniu i wyrastaniu, pobudzająca myśli, oddająca ciepło i ambiwalentność uczuć rodzinnych, opowiedziana na kilka głosów i z kilku perspektyw. Komedia otwierająca serię pytań i skojarzeń, którą można podawać za przykład realizatorom gatunku na deskach innych teatrów - podawać do skutku”

„Z tej mieszaniny powstaje prawdziwe teatralne espresso, a jego smak i siła działania potęgowane są wspaniałymi rolami dwójki aktorów - Elizy Borowskiej i Michała Napiątka, którzy zamiennie wcielają się w kolejne postaci. Spektakl grany w dobrym tempie ani przez chwilę nie nudzi i daje sporo do myślenia.

Lucia Frangione
Urodziła się w 1969 roku jako córka emigranta z Włoch i Kanadyjki. Pierwsze sukcesy literackie odniosła w wieku lat 17, kiedy pierwszy raz opublikowała swoje wiersze. Rok później wystawiono sztukę jej autorstwa. Frangione studiowała sztukę i aktorstwo na katolickim uniwersytecie Rosebud School of the Arts w Albercie. Rozważania nad duchowością, mistyką i miejscem religii w życiu współczesnego człowieka są stałymi elementami jej dramatów, podobnie jak refleksja nad wielokulturowością kanadyjskiego społeczeństwa. Sztuki jej autorstwa (między innymi: Holy Mo, Cariboo Magi, Espresso) odniosły duże sukcesy i były wielokrotnie nagradzane i wystawiane w całej Kanadzie. Obecnie Frangione mieszka w Vancouver, gdzie pracuje jako aktorka i dramatopisarka. Obok działalności artystycznej angażuje się również w przedsięwzięcia mające na celu wzmocnienie pozycji kobiet na rynku sztuki.

Kinga Zabawska
Materiały Teatru
25 czerwca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...