Droga wojownika

Wykład dr Jerzego Tomasza Bąbla - Laboratorium Dramatu w Warszawie

Laboratorium Dramatu zaprasza - w poniedziałek 7 lutego o godzinie 19:00 - na wykład dr. Jerzego Tomasza Bąbla "Droga Wojownika", podejmujący temat przygotowywania człowieka do zabijania - wczoraj i dziś. Wstęp wolny

Dzieje ludzkości to również dzieje wojen toczonych z przerwmi od epoki kamienia po dzień dzisiejszy, od potyczek niewielkich grup paleolitycznych łowców po gigantyczne konflikty i zmagania supermocarstw o zasięgu światowym. Wojny miały różnorakie przyczyny i charakter (wojny obronne, prewencyjne, imperialne, rewolucyjne, święte, sprawiedliwe i niesprawiedliwe, absolutne, totalne itd. itp.). W ciągu ich trwania powstawały i nieprzerwanie się rozwijały rodzaje broni i sposoby obrony, strategie i taktyki, sztuki walki i skutecznego unicestwienia przeciwnika. Walka jest immanentną cechą homo sapiens. W wyniku ewolucji i specjalizacji pierwotny myśliwy stał się wojownikiem, rycerzem i zawodowym żołnierzem. Analiza etosu wojownika wykazuje wiele identycznych cech niezależnych od czasu, miejsca i kultury. Droga wojownika to nie tylko nauka sztuki wojennej - zabijania innych ludzi, ale odpowiednia obróbka psychiczna, "wdrukowywanie w pamięć" zasad i zachowań. To także nauka pokonywania stresów pourazowych i konfliktów sumienia. Wojna czyni niekiedy z wojownika bohatera, ale często także tchórza, zdrajcę, mordercę, gwałciciela i bestię. Odsłania mroczną część ludzkiej psyche, ujawnia atawistyczne instynkty. Zmusza człowieka do podstawowej, fundamentalnej wręcz konfrontacji z archetypem Cienia, której wynikiem jest zmiana osobowości (przemiana w bezlitosnego potwora lub w "świętego rycerza"). Droga wojownika jest drogą przez zewnętrzne i wewnętrzne piekło, szaleństwo i chwałę a najczęściej przez śmierć. Wojny były, są i niestety będą, a wymarzony pokój dla ludzkości jest wiecznie oddalającym się idealistycznym celem. /J. T. Bąbel/

Cykl wykładów "Psychologia fatum" stanowi próbę pokazania związków między psychiką a kulturą. Na kolejnych spotkaniach przedstawiciele różnych dziedzin będą pytać, dlaczego człowiek jest równocześnie zdolny do naśladowania Stwórcy i utożsamiania się z demonami. Po każdym wykładzie odbędzie się dyskusja. Wykłady będą odbywać się w jeden poniedziałek w miesiącu.

Program cyklu wykładów opracował dr Zenon Waldemar Dudek, redaktor naczelny pisma "ALBO albo" poświęconego psychologii głębi i psychologii kultury.

Wykład w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiały Teatru
5 lutego 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia