Druga edycja

Program edukacyjny "Teatr z klasą" - Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu

Już dzisiaj - 31 marca, w Szkole Podstawowej nr 36 i Gimnazjum nr 61 w Poznaniu o godz. 14.30 wystartuje druga edycja programu edukacyjnego "Teatr z klasą". Podczas serii zajęć uczniowie będą mieli okazję poznać historię i tajemnice teatru, sprawdzić swój talent aktorski oraz odwiedzić Teatr Nowy

Podczas serii specjalnie przygotowanych zajęć uczniowie będą mieli okazję poznać historię i tajemnice teatru, sprawdzić swój talent aktorski oraz odwiedzić Teatr Nowy.

Zwiedzanie zaplecza i pracowni teatru, warsztaty pantomimy, pokaz charakteryzacji, lekcje emisji głosu i grania ciałem oraz udział w spektaklu - to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Lożę Patronów Teatru oraz aktorów Teatru Nowego dla dzieci i młodzieży z Jeżyc. To już druga edycja programu "Teatr z klasą", którego głównym celem jest rozwijanie zainteresowań oraz aktywności lokalnej dzieci i młodzieży oraz promocję teatru i aktywizację poprzez sztukę. Na potrzeby tego przedsięwzięcia, po konsultacjach z pedagogami, został stworzony specjalny program edukacyjny, podczas którego uczniowie szkoły będą mieli okazję zaprzyjaźnić się ze sztuką teatralną i spróbować swoich sił w aktorstwie. - Pierwsza edycja programu "Teatr z klasą" spotkała się z tak dużym entuzjazmem, zarówno ze strony uczniów jak i aktorów, że postawiliśmy go kontynuować - mówi Roman Stasierowski, prezes Loży Patronów Teatru. - Poprzez naszą działalność chcemy rozwijać pasje i kreatywność młodych mieszkańców Wielkopolski. Chcielibyśmy żeby teatr przestał się im kojarzyć z powagą i nudą, a zaczął z dobrą zabawą - dodaje.

Druga edycja projektu "Teatr z klasą" zakończy się 26 maja. Wtedy też zostaną wystawione przedstawienia wieńczące całe przedsięwzięcie. Występ będzie miał charakter otwarty, nie tylko dla społeczności szkolnej, ale również dla mieszkańców Jeżyc i całego Poznania.

Program "Teatr z klasą" to inicjatywa Loży Patronów Teatru. Zajęcia finansowane są ze środków budżetu Miasta Poznania w formie zadania publicznego, zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Program edukacyjny ma za zadanie nie tylko poszerzyć wiedzę o teatrze, ale również wykształcić umiejętność pracy w zespole, zaktywizować do realizacji własnych pomysłów i zintegrować najmłodszych mieszkańców. Jego pierwsza edycja realizowana była w Szkole Podstawowej nr 40 w Poznaniu na Chwaliszewie.

Loża Patronów Teatru obchodziła w 2009 roku X-lecie swojego powstania. Jest kontynuatorką działającej w latach 1989-1997 Fundacji Teatru Nowego w Poznaniu. To grupa osób, które pasjonują się sztuką teatralną, a swoje działania koncentrują wokół Teatru Nowego. Celem stowarzyszenia jest m. in. upowszechnianie i wspieranie sztuki teatralnej, promowanie twórców teatralnych, wyróżnianie najwybitniejszych osiągnięć artystycznych, a także aktywne działanie na rzecz sztuki scenicznej w środowisku lokalnym. Członkowie Loży byli też producentami spektakli teatralnych. W latach 2000-2002 aktywnie wspierali przebudowę Teatru Nowego. Od 1994 roku przyznają "Srebrną Maskę" - nagrodę dla najlepszego aktora sezonu w Teatrze Nowym.

(-)
Materiały Organizatora
31 marca 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...