Duch Wielkiego Mistrza zaklęty w plakatach

„Wajda na nowo" – aut. Andrzeja Pągowskiego - Sala Operowa CSK w Lublinie - mater. prasowe

Od 26.05 do 07.08 w przestrzeni Foyer Sali Operowej CSK w Lublinie dostępna jest kolekcja składająca się z 60 prac autorstwa Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo".

Wystawa składająca się 60 nowych plakatów do wszystkich filmów znakomitego reżysera, wielkiego mistrza sztuki filmowej Andrzeja Wajdy, to sentymentalna podróż po dziełach artysty. Ekspozycja ma na celu zaprezentowanie całej twórczości Wajdy i popularyzowanie jej.

Andrzej Pągowski – ur. 19.04.1953r. w Warszawie absolwent PWSSP w Poznaniu na Wydziale Plakatu, jednej z najbardziej znanych polskich grafików w plakacistów.

Andrzej Wajda – ur. 6.03.1926r. w Suwałkach absolwent PWSFTviT w Łodzi, reżyser filmowy, teatralny, scenarzysta i scenograf. Jedne z najznamienitszych twórców w historii kina, zdobywca Oscara za całokształt twórczości.

„Andrzej Pągowski poznał Andrzeja Wajdę w roku 1981 podczas pracy nad plakatem do filmu „Człowiek z żelaza". (...) Plakat do filmu „Człowiek z żelaza" stał się ulubionym plakatem Wajdy, o czym wielokrotnie mówił, a nawet żartował w jednym z wywiadów, że do takiego plakatu warto było zrobić film."

Cykl „Wajda na nowo" został zrealizowany przez Andrzeja Pągowskiego w roku 2021 z okazji 95. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci reżysera. Autor stworzył 59 prac odnoszących się do wszystkich filmów Wajdy, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Wyjątek stanowi plakat do „Człowiek z żelaza", który nie został stworzony na nowo a przearanżowany do formy pionowej.

Wszystkie prace utrzymane są w spójnym klimacie, tworzone podobną kreską, w pięknych, stonowanych barwach. Nie są to prace krzykliwe, lecz subtelne. W nienachalny a spokojny sposób przekazują idee/cechy szczególne filmów, o których opowiadają. Odkrywanie szczegółów każdej z prac stanowi dla odbiorcy niezwykłą podróż po dużej i niezwykle ważnej części historii sztuki filmowej w Polsce i na świecie, która pisana była (a właściwie kręcona) przez 65 lat.

Całość jest niezwykle wyjątkowa przez relacje autora plakatów i reżysera, przez to, że dane im było współpracować na przestrzeni lat, poznać się poprzez wspólne tworzenie sztuki.

Wystawa dostępna w Foyer Sali Operowej CSK w Lublinie do 7.08.2022

Weronika Linkiewicz
Dziennik Teatralny Lublin
29 czerwca 2022
Wątki
WYSTAWY

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...