Dużą atrakcją będą olbrzymie maszyny sceniczne

"Thermidor roku 143" reż.L. Raczak

Widowisko plenerowe Teatru Miniatura na motywach dramatów Stanisławy Przybyszewskiej oraz noweli teatralnej "Sny Przybyszewskiej" Macieja Rembarza pokazane w ramach XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

Premiera: 12 lipca 2012, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych i Plenerowych FETA

"Thermidor roku 143"
Latem 1935 roku w nieistniejącym już baraku numer 12 przy szkole polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku na Am Weissen Turm 1 (obecnie ul. Augustyńskiego) wycieńczona nędzą, głodem i morfiną umierała 34-letnia Stanisława Przybyszewska, autorka dramatów o wolności i terrorze, o wielkości i nędzy Rewolucji Francuskiej. Wyobraźmy sobie, że w tamtych dniach dobrowolnej samotności pisarki, izolacji od zgiełku i wrzasku sięgającego po władzę nazizmu i milczenia gułagu w sowieckiej Rosji, przez okna, wątłe ściany, przez pokryty papą dach wdzierają się do wnętrza baraku nr 12 w odwiedziny widma bohaterów jej tekstów, protagonistów niedokończonych dyskusji o pięknie i grozie, wierności i zdradzie, zbrodni i chwale Rewolucji: Danton, Saint Just i sam Robespierre - usprawiedliwiany, ukochany...
Było lato - lipiec i sierpień; według rewolucyjnego kalendarza fatalny miesiąc thermidor. 142 lata wcześniej, 10 thermidora został zgilotynowany Robespierre; 28 thermidora 143 roku Rewolucji (15 sierpnia 1934) zmarła Stanisława Przybyszewska.
Lech Raczak

Pomysł na realizację widowiska plenerowego - pierwszego w historii Miejskiego Teatru Miniatura - wynikł z chęci wyjścia artystów gdańskiego teatru w przestrzeń miasta, otwarcia się na działania nietypowe, poza własną siedzibą. To element szerszej strategii mającej na celu otwarcie się teatru na swoje otoczenie - dzielnicę i miasto. Stąd również wybór tematu związanego z historią Gdańska.

Przekazanie trudnego tematu środkami teatru ulicznego na pewno stanowi duże wyzwanie dla artystów zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia - mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury. - Na pewno dużą atrakcją będą olbrzymie maszyny sceniczne zaprojektowane przez Piotra Tetlaka z Katedry Scenografii poznańskiej ASP, kostiumy Ewy Tetlak i znakomita muzyka Katarzyny Klebby i Pawła Palucha. Będzie to również znakomita okazja do docenienia wszechstronności aktorów naszego teatru.

W realizację przedstawienia zaangażowani są - poza zespołem aktorskim Miniatury - inni artyści z Trójmiasta: Magda Jędra i Anna Steller z grupy Good Girl Killer, które przygotowują ruch sceniczny oraz Piotr Pawlak, muzyk i producent (związany m.in. z zespołami Bielizna, Kury, Łoskot), który zagra na żywo na gitarze.

(-)
Materiały Teatru
22 czerwca 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia