Dwa razy Szekspir

"Król Ryszard III" - reż. Tomasz Szymański - "Hamlet" - reż. Paweł Szkotak

Szekspirowsko zapowiadają się obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Wielkopolsce. Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie na tę okoliczność przygotował premierę "Ryszarda III" (sobota) a Teatr Polski w Poznaniu "Hamleta" (wtorek). Oba reżyserują szefowie teatrów: Tomasz Szymański i Paweł Szkotak.

Obie premiery powstały z myślą o aktorach. Ryszardem III będzie Wojciech Siedlecki, a Hamletem - Michał Kaleta.

Po "Nadludziach" Stanisława Brejdyganta w jego reżyserii, pomyślałem, że muszę specjalnie dla Wojciecha Siedleckiego wystawić jakiś dramat szekspirowski. Niemalże natychmiast zobaczyłem go w roli Ryszarda III - mówił jakiś czas temu Tomasz Szymański, dyrektor gnieźnieńskiej sceny.

Od dawana nosiłem się z zamiarem wystawienia "Hamleta" z Michałem Kaletą w roli tytułowej - opowiada Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu. - Pomysł dojrzał... I zderzy się wkrótce z operową wersją "Hamleta" Ambroise Thomassa, która w "Roku mężczyzn" przygotowuje Teatr Wielki w Poznaniu.

"Ryszard III" to spektakl, w którym skupiamy się głównie na osobowości tego władcy, próbujemy uświadomić widzom, w jakich warunkach rodzi się zło, jaka jest jego geneza. Realizujemy go w bezpośrednim kontakcie z publicznością, także poza sceną, w przestrzeni widowni. Mam nadzieję, że stanie się zaskakującym doświadczeniem dla każdego, kto znajdzie się w centrum gry, w samym sercu scenicznych wydarzeń - mówi reżyser Tomasz Szymański.

Nasz Hamlet - mówi Paweł Szkotak - wchodzi w pierwszą smugę cienia, jest mężczyzną, który zdążył się już rozczarować samym sobą, najbliższymi, światem... Jest wreszcie mężczyzną, który ma tytuł do wygłoszenia tych wszystkich ważnych monologów. One nie wzięły się li tylko z przemyśliwania, ale przede wszystkim z doświadczenia życiowego. I dlatego role tę może zagrać Michał Kaleta właśnie.

Szymański i Szkotak spośród wielu przekładów wybrali te, których dokonał Stanisław Barańczak, bo jak obaj twierdzą: "najlepiej współbrzmią z otaczającą nas rzeczywistością, z językiem, który na co dzień słyszymy, a przy tym nie jest on banalny".

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
24 marca 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia