Dwie książki, jedna przyjaźń

Spotkanie autorskie z Ingmarem Villqistem i Piotrem Zaczkowskim

Nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazały się właśnie dwie książki śląskich autorów: „Oddychaj ze mną” Ingmara Villqista oraz „Szkoła złudzeń” Piotra Zaczkowskiego. Z autorami i ich gośćmi spotkać się będzie można w poniedziałek 7 kwietnia o godz. 19 podczas wspólnego wieczoru promocyjnego w Chorzowskim Centrum Kultury (Chorzów, ul. Sienkiewicza 3).

Z pozoru tych dwóch publikacji nic nie łączy. „Oddychaj ze mną" Ingmara Villqista to antologia czterech najnowszych utworów dramaturgicznych. Rozpoczyna je napisany na zamówienie Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów „Echnaton i Eris", dramat dedykowany Andrzejowi Urbanowiczowi, katowickiemu artyście i jednej z najbarwniejszych postaci polskiego undergroundu artystycznego XX i XXI wieku. Dramat doczekał się na razie tylko prapremiery czytanej w 2012 roku w dawnej pracowni Andrzeja Urbanowicza na poddaszu kamienicy przy ul. Piastowskiej 1.

Trzy pozostałe teksty: „Oddychaj ze mną", „Kompozycja w słońcu" oraz „Kompozycja w błękicie" zostały zaadaptowane na potrzeby Teatru Polskiego Radia i miały swoje premiery na antenie Programu Pierwszego i Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obie „Kompozycje.." były również wystawiane na deskach teatrów w Gdyni i Warszawie.

Jak o zbiorze pisze Stanisław Rosiek: „Cztery składające się na książkę dramaty zostały przez autora ułożone osobliwie. Zaczyna się od pocieszenia, od opowieści o dobrej śmierci (...). Ale Villqist prędko przestaje być dobrotliwym świerszczem zza komina. Trzy kolejne dramaty - dramaty miłości - odsłaniają ciemne strony naszego przedśmiertnego istnienia".

„Szkoła złudzeń" Piotra Zaczkowskiego to książka, której osnową jest osobisty dziennik prowadzony przez autora – dziennikarza, nauczyciela, pisarza, recenzenta teatralnego i kierownika literackiego kilku teatrów, a od 2009 roku dyrektora Biura ESK Katowice 2016, a następnie Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Nie są to jednak zwyczajne kartki z dziennika. „W rzeczywistości jest to utwór o wyrafinowanej strukturze: połączenie prywatnego dokumentu z literacko zakrojoną autobiografią. Diariuszowe zapiski intymne (także bez daty) mieszają się z raptularzem artysty, który obok spontanicznych uwag notuje też swoje artykuły i recenzje teatralne, a zwłaszcza wiersze. Nie dość na tym, rejestruje również bieżące dokumenty – świadectwa szkolne i dyplomy, korespondencję prywatną i urzędową (wezwania, skargi, orzeczenia)" – pisze o „Szkole złudzeń" Aleksander Nawarecki. Autobiograficzny charakter książki paradoksalnie nadaje jej uniwersalnego wymiaru, stając się ponadczasową historią zmagań człowieka z młodzieńczymi ambicjami, swoją nadwrażliwością, obojętnością świata i słabościami.

Literatura nie jest jednak jedynym miejscem spotkania Ingmara Villqista i Piotra Zaczkowskiego. Obu autorów łączy przede wszystkim przyjaźń, która sięga jeszcze czasów szkolnych. Literatura, teatr i przyjaźń będą więc potrójnym pretekstem do spotkania w Chorzowie.

Spotkanie, którego gośćmi będzie także prof. Marian Kisiel, prof. Aleksander Nawarecki i prof. Marek S. Szczepański, poprowadzi Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice. Fragmenty książek przeczytają Hanna Boratyńska i Artur Święs. Wstęp wolny.

(-)
Materiał Wydawnictwa
29 marca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...