Dwie premiery w Teatrze Polskim we Wrocławiu

"Termopile polskie" - reż. Jan Klata - Teatr Polski we Wrocławiu

W sobotę 3 maja 2014 o godzinie 19:00 na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego odbędzie się premiera Termopil polskich Tadeusza Micińskiego w reżyserii Jana Klaty.

Termopile polskie – to określenie nadawane bohaterskim bitwom na wzór postawy Spartan podczas bitwy w wąwozie termopilskim.Termopile polskie Tadeusza Micińskiego to opowieść o chwale i hańbie w dziejach Polski (1787–1813) od Konstytucji 3 maja po Targowicę, kampanię polsko-rosyjską, insurekcję kościuszkowską, rzeź Pragi i III rozbiór Polski.

Termopile polskie Jana Klaty to imponujące widowisko teatralne, wyjątkowa scenografia, sceny batalistyczne, niezwykłe efekty dźwiękowe i świetlne. Ale przede wszystkim to najbardziej polityczny z politycznych spektakli Klaty: "My atakujemy, Europa drży i cofa się wstecz. Armia 150 tysięcy czeka w Krymie. Drugie tyle zebranych wita Cię po drodze. Musimy rosnąć – bo prawem Natury: kto nie może rosnąć – musi się umniejszać". "Gazeta Wyborcza" czy "Rzeczpospolita" 2014? Nie, Tadeusz Miciński, Termopile polskie.

Więcej informacji o spektaklu:
http://www.teatrpolski.wroc.pl/przedstawienia/termopile-polskie

Premierze Termopil polskich towarzyszy wystawa prac Joanny Kaucz, przygotowana przez Galerię Sztuki Socato. Można ją będzie oglądać w foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego. Wernisaż odbędzie się w sobotę 3 maja 2014.

Informacje o wystawie:
http://www.teatrpolski.wroc.pl/node/6248

We wtorek 6 maja 2014 o godzinie 19:00 na Scenie Kameralnej odbędzie się natomiast wrocławska premiera przedstawienia SZAPOCZNIKOW. STAN NIEWAŻKOŚCI / NO GRAVITY w reżyserii Barbary Wysockiej. Spektakl jest koprodukcją Centrali, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Teatru Polskiego we Wrocławiu. Premierę warszawską można było zobaczyć w piątek 11 kwietnia 2014.

Spektakl będący emocjonalnym komentarzem do życia i dzieła najważniejszej polskiej rzeźbiarki dwudziestego wieku. Biografia Aliny Szapocznikow to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej – międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury jej czasu. Życie jej wydaje się nieustanną walką z przeznaczeniem, ciągle ponawianą próbą wykraczania poza wyznaczone granice, ciągłym poszukiwaniem nowych obszarów doświadczenia w życiu i sztuce.
Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Ten spektakl to coś więcej niż dokument teatralny, to odniesienie do jednej z najbardziej niezwykłych biografii w kulturze, obserwowanie związków między życiem a sztuką, badanie interpretacji, jakim przez lata poddawana była Alina Szapocznikow i jej dzieło, badanie tego, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy.
Wypowiedź ta staje się równocześnie komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Tym samym stara się określić, jakie są możliwości funkcjonowania dla kobiety-artystki, która z jednej strony nie chce być definiowana przez swój wygląd i swoją płeć, a z drugiej – ma świadomość tego, że jej własna cielesność jest punktem, od którego zaczyna się każda jej wypowiedź.

Można już rezerwować bilety na spektakle SZAPOCZNIKOW. STAN NIEWAŻKOŚCI / NO GRAVITY, które kosztują 40 zł (norm.) i 25 zł (ulg.). Rezerwacja pod adresem e-mailowym rezerwacje@zadara.pl lub telefonicznie: 731 843 693. UWAGA, odbiór biletów będzie możliwy tylko przed spektaklami.

Więcej informacji o przedstawieniu:
http://www.teatrpolski.wroc.pl/archiwum/2013-2014/szapocznikow-stan-niewazkosci-no-gravity

Kinga Wołoszyn-Świerk
Materiał Teatru
2 maja 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia