Dyskusje

21. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Zapraszamy na dyskusje towarzyszące 21. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Spotkanie z twórcami spektaklu "Wycinka" oraz panel dyskusyjny „Kondycja artysty"
8 marca o 12:00
Mała Scena, Teatr Powszechny w Łodzi
Artysta zawsze tworzy w określonym kontekście, a na jego twórczość mają wpływ zewnętrzne bodźce. Nie tworzy w oderwaniu od rzeczywistości, a jego sztuka jest wypadkową zmieniającego się świata. Może – jak awangarda – walczyć o nowy, lepszy świat i kontestować rzeczywistość. Może również podporządkować się trendom, modzie, popularności. Uczestnicy panelu zastanowią się, kim jest współczesny artysta? Czy jest nonkonformistą, który reaguje na rzeczywistość, ale jej nie ulega? Czy może poszukuje uznania, sławy i pieniędzy?
Panel poprowadzi ceniony dziennikarz i publicysta, autor i prowadzący wielu programów radiowych i telewizyjnych, obecnie publicysta „Polityki", Radia Tok FM i TVP Info Jacek Żakowski.
Panel dyskusyjny poprzedzi spotkanie z twórcami spektaklu "Wycinka", który zaprezentowany zostanie podczas inauguracji Festiwalu.

Tadeusz Kantor. Zderzenie
22 marca o 12:00
Mała Scena, Teatr Powszechny w Łodzi
Sesja i pokaz filmów („Uwaga... Malarstwo!", „Somnambulicy")
Głównym celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom Łodzi postaci artysty, którego stulecie urodzin obchodzone będzie 6 kwietnia 2015 r. Spuścizna Tadeusza Kantora, legendarnego reżysera Teatru Cricot 2, obejmuje również działalność plastyczną i edukacyjną. Tytułowe zderzenia dotyczą prezentacji jego twórczości na tle polskiej i światowej awangardy.
W sesji uczestniczyć będą: prof. Andrzej Turowski (Université de Bourgogne), dr hab. Karolina Prykowska-Michalak (Uniwersytet Łódzki), Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Jaromir Jedliński (historyk sztuki i kurator) oraz dr Dominika Łarionow (Uniwersytet Łódzki).

 

(-)
Materiał Organizatora
7 marca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia