Dyzma, Profesor i Śpiąca Królewna

22. Olsztyńskie Spotkania Teatralne - Teatr im. Stefana Jaracza

Zakończyły się 22. Olsztyńskie Spotkania Teatralne. - To jedna z moich ważniejszych ról - powiedział Grzegorz Gromek, laureat plebiscytu na Teatralną Kreację Roku. Bywalcy teatru nagrodzili go za Dyzmę, którego zagrał w spektaklu "Kariera Nikodema Dyzmy". Statuetkę odebrał podczas gali kończącej 22. Olsztyńskie Spotkania Teatralne.

Do tytułu Teatralnej Kreacji Roku nominowano pięć ról z czterech spektakli, wystawianych w mijającym sezonie w Teatrze im. S. Jaracza. O tym, która zdobędzie tytuł, zdecydowali teatromani, którzy głosowali za pomocą kuponów, sms-ów i e-maili. Oprócz Nikodema Dyzmy startowały również Śpiąca Królewna w monodramie "Spowiedź Śpiącej Królewny", którą zagrała Joanna Fertacz, Profesor, w którego wcielił się Marcin Kiszluk, i Hufnagiel Macieja Mydlaka z "Operetki" oraz tytułowa rola Artura Steranki w spektaklu "Pan Mautz".

Najwięcej głosów zebrała rola Dyzmy w wykonaniu Grzegorza Gromka. To druga Teatralna Kreacja Roku w karierze aktora. - Pierwszą dostałem za tytułową rolę w spektaklu "Elling - wspominał w rozmowie z Gazetą. - Rola Dyzmy w spektaklu w reżyserii Michała Kotańskiego jest jedną z najważniejszych, jakie zagrałem. Także dlatego, że podczas pracy nad spektaklem urodziła się moja córka. Było to dla mnie poważne zadanie, ponieważ wielkim Dyzmą, który zapadł w pamięć widzów, był Roma Wilhelmi. W naszej inscenizacji chcieliśmy uciec od jego interpretacji i myślę, że nam się udało. Jednak teatr daje inne środki wyrazu, a więc i możliwości.

Widzowie gali, którą prowadził Rafał Rutkowski, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, obejrzeli na zakończenie "Trzech muszkieterów , spektakl Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa, w reżyserii Giovanny Castellanosa. Piątka aktorów, w tym Rutkowski, wcieliła się nie tylko w żołnierzy króla, ale także samego króla, kardynała Richelieu, królową, Konstancje, złą Lady i księcia Buckinghama. Paryżem, Londynem, pałacem i oberżą była wielofunkcyjna szafa.

Zabawne, inteligentne przedstawienie teatru absurdu było ostatnim z 12 przedstawień prezentowanych podczas tegorocznych Spotkań. Obejrzało je 3,5 tys. widzów. Na trzech scenach olsztyńskiego teatru wystąpiło 350 artystów z całego kraju, w tym gwiazdy takie jak Krystyna Janda i Jerzy Trela.

Podczas sobotniej gali wręczono też inne nagrody i medale. Odznakę Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymali Lidia Okuszko, kierownik biura obsługi widzów (w teatrze od 30 lat), oraz Przemysław Bartnikowski, mistrz oświetlenia i elektryk artysta, w teatrze od 1968 roku.

Nagroda TVP SA przypadła Hannie Wolickiej, aktorce związanej z Jaraczem od połowy lat 60. XX wieku. Nagrodę dyrektora teatru otrzymały Elżbieta Fabisiak, szefowa płac, i Bogumiła Zembrzuska, szefowa działu kadr. Prezydent Olsztyna nagrodził popularnego aktora Mariana Czarkowskiego. Po raz pierwszy przyznano Srebrną Maskę, zarezerwowaną do tej pory dla sponsorów teatru, widzom. Trafiła do "szkoły kulturalnie zakręconej", czyli Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie. Jej uczniowie biorą udział w programie edukacji teatralnej.

Ewa Mazgal
Gazeta Olsztyńska
25 marca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia