Działania w ramach "Pobytu tolerowanego" wkrótce

W dniach 12-15 listopada w prywatnym mieszkaniu oraz w Teatrze Ósmego Dnia odbędą się wydarzenia w ramach projektu "Pobyt tolerowany"

Cykl działań edukacyjno-kulturalnych", organizowanego przez łódzki Teatr Szwalnia i szczecińską Kanę. "Pobyt tolerowany" - (termin prawny) forma ochrony, dzięki której cudzoziemiec, któremu odmówiono nadania statusu uchodźcy, może legalnie przebywać na terytorium obcego państwa.

"[...] często obcy jest tym, który kwestionuje" - tak jakby samo jego zjawienie się naruszało spokój panowania tego, co swoje, zakłócało porządek zadomowienia, rzucało wyzwanie błogiemu stanowi, w którym wszyscy mogą czuć się u siebie, a wszystkie rzeczy zdają się spoczywać na swoim miejscu. Jako nieswój, Obcy - według częstego rozpoznania - jawi się jako problem".

Działania wpisane w projekt "Pobytu tolerowanego" wychodzą od nakreślonej powyżej kategorii gośćInności według Jacquesa Derridy. Tak rozumiane pojęcie gościnności zakłada "dekonstrukcję poczucia bycia u siebie w domu", swoiste wydomowienie.

Projekt "Pobyt tolerowany. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych" zakłada udział w dyskusji wokół tematu uchodźstwa i imigracji; konfrontuje uczestników z 4 miast (Legnicy, Poznania, Bytomia, Lublina) poprzez działania (warsztaty dla młodzieży: "INNI SĄ W NAS"; warsztaty dla seniorów: "OBCE SMAKI"; spotkania sąsiedzkie: "NA PRYWACIE"; akcję "POBYT TOLEROWANY" i otwarte spotkanie: "GOŚCINNOSĆ. GOŚĆ, INNY") z pojęciem gościnności.

Nadrzędnym celem projektu jest kształtowanie świadomości społecznej, upowszechnianie wiedzy na temat uchodźstwa oraz budowanie pokojowych relacji międzyludzkich.

Projekt "Pobyt tolerowany" powstał w wyniku kilkumiesięcznego procesu prowadzonego z inicjatywy Centrum Kultury Niezależnej Teatr Szwalnia w Łodzi oraz Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie. Premierowe prezentacje samej akcji odbyły się w marcu 2013 w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru w Łodzi i spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Na proces ten złożyły się prace badawcze pozwalające zapoznać się z sytuacją uchodźców w Polsce; spotkania, zajęcia i warsztaty dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Grotnikach k/Łodzi oraz wielokrotne spotkania z pewną rodziną czeczeńskich uchodźców przebywającą na terenie naszego kraju na mocy pobytu tolerowanego.

Doświadczenie mówienia o problemach niewygodnych, niski stan wiedzy o problemie uchodźstwa spowodował potrzebę zbudowania komplementarnego projektu edukacyjno-kulturalnego, który łączy działania poznawcze z praktyką.

***

PROGRAM

AKCJA TEATRALNA Z UDZIAŁEM WIDZÓW - PRYWATNE MIESZKANIE

Konieczna rezerwacja jednego z sześciu terminów:

- 14.11. (piątek) g. 16.00, 18.00 i 20.00

- 15.11. (sobota) g. 12.00, 14.00 i 16.00

Miejsce: prywatne mieszkanie ul. Długa 11

Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsca: paulina.m.skorupska@gmail.com

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY "INNI SĄ W NAS"

Termin: 12.11. (środa) g. 18.00

Miejsce: sala, Teatr Ósmego Dnia

Wstęp wolny po wcześneijszej rezerwacji miejsca: paulina.m.skorupska@gmail.com

WARSZTATY KULINARNE DLA DOROSŁYCH "OBCE SMAKI"

Termin: 13.11 (środa) g. 17.00

Miejsce: prywatne mieszkanie ul. Długa 11

Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsca: paulina.m.skorupska@gmail.com

SPOTKANIE OTWARTE "GośćInność. Gość. Inny"

Termin: 15.11 (sobota), g. 18.00

Miejsce: sala, Teatr Ósmego Dnia

Wstęp wolny

(-)
Materiał Organizatora
8 listopada 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia