Dzieci jak szczenięta

"Piotruś Pan?" - reż. zespół - Teatr Układ Formalny we Wrocławiu

Wendy ma 12 lat i poważne wątpliwości. Od jakiegoś czasu jej rodzice zachowują się dziwnie. Dziewczynka podejrzewa, że coś przed nią ukrywają. Poza tym wymagania względem niej rosną, jakby z dnia na dzień miała dorosnąć. Musi zajmować się siostrą i domem, bo mama jest „trochę nieobecna", a tata „zwyczajnie zalatany".

Nie mogąc się odnaleźć w nowej sytuacji Wendy ucieka w świat bajek. Przebrana w czapkę Piotrusia Pana razem ze swoją niesłyszącą siostrą Tammy wyruszają do Nibylandii na spotkanie z Zagubionymi Chłopcami, plemieniem Indian i bandą piratów, na których czele stoi Kapitan Rak, któremu żadna mama nigdy nie porządkowała myśli. W wyśnionej przez Wendy krainie pojawiają się mama i tata, a nawet ich pies Nana, który wcale nie jest krokodylem.

Wendy przejdzie wiele prób, pokonując własny strach i ucząc się wyrażać swoje emocje. Dla rodziców będzie to lekcja szczerości. Ale na szczęście wszystko skończy się dobrze, bo jak zapewnia Nana, która tylko czasem traktuje dzieci jak szczenięta: „Żeby wszystko uporządkować najpierw trzeba zrobić bałagan".

Spektakl powstał w ramach projektu „Program podyplomowej samoformacji aktorskiej" realizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie, Filią we Wrocławiu.

Teatr Układ Formalny to inicjatywa studentów i absolwentów PWST im. L. Solskiego w Krakowie, filii we Wrocławiu, wsparta przez studentów Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej. Zespół scementowała nie tylko wspólna praca przy szkolnych egzaminach, ale przede wszystkim przekonanie, że teatr może być realnym narzędziem zmiany. Jak w projekcie „#enterorestes", który powstał w ramach Konkursu im. Jana Dormana, zorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie, pod opieką Stowarzyszenia Artystów Bliski Wschód. W efekcie powstał spektakl dla widowni licealnej połączony z warsztatami dla młodzieży, który w sezonie 2015/2016 został zagrany ponad 30-krotnie w liceach w całej Polsce. Właśnie po tej realizacji twórcy „Układu..." postawili powołać kolektyw, którego pierwsza premiera - „Matka Courage krzyczy" została nagrodzona Tukanem OFF 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W oryginalnej przestrzeni jednego z wrocławskich squatów powstał spektakl balansujący na granicy reportażu i teatralności budowanej m.in. poprzez użycie Polskiego Języka Migowego i dostosowanie inscenizacji do odbioru przez osoby głuche. Kolejna premiera „Kosmetyka Wroga" została nagrodzona Grand Prix na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA w Szczecinie. Obecnie zespół jest uczestnikiem "Programu Podyplomowej Samoformacji Aktorskiej" organizowanym przez Instytut Grotowskiego we ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.

(-)
Materiał Teatru
10 grudnia 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia