Dzielnica trzeci raz się chwali

3. Festiwal "Ursynów ma teatr!"

Już po raz trzeci na Ursynowie odbędzie się festiwal "Ursynów ma teatr!".
Pomiędzy 5 a 13 listopada w Natolińskim Ośrodku Kultury będzie można zobaczyć interesujące spektakle grup, dla których Ursynów ma ogromny potencjał. Festiwal, który już na trwałe wpisał się w kulturalny kalendarz miasta oraz zdobył wierną publiczność po raz kolejny zaprosi widzów do poznania ciekawych form teatralnych.

Ursynów naprawdę ma teatr. A nawet kilka. To zdumiewające i niezwykłe, gdyż Ursynów, jako bodajże jedyna dzielnica Warszawy, nie posiada instytucji kultury. Działające tu domy kultury należą do spółdzielni mieszkaniowych- a to oznacza zupełnie inną organizację pracy i inne problemy. Tymczasem z tymi niełatwymi warunkami radzi sobie kilka interesujących zespołów. Mamy tu teatry studenckie, zawodowe teatry niezależne, a nawet teatr ruchu. Wreszcie wśród mieszkańców Ursynowa mamy wielu utalentowanych artystów. Projekt "Ursynów ma Teatr!" powstał, by przybliżyć ich twórczość- nie tylko mieszkańcom dzielnicy, ale i całej Warszawy - Ewelina Kaufmann - pomysłodawca i koordynatorka festiwalu. 

Tegoroczna edycja to tygodniowa dawka sztuki nie tylko teatralnej. Festiwal rozpocznie spektakl BÓG FEJS Trupy Czango, który jest wydarzeniem z pogranicza teatru, muzyki i sztuki wideo. Po nim swój ciekawy projekt o nazwie POŻĄDANIE- ODRZUCENIE- POŻĄDANIE zaprezentuje Teatr Improwizacji Anima, w którym to publiczność będzie mogła kreować temat i wybrać aktorów, których zechce obejrzeć w danej scenie. Ponadto Teatr Wolandejski wystąpi ze spektaklem PRZYGODY RYCERZA SZAŁAWIŁY, Teatr Łups zaprezentuje POSKROMIENIE ZŁOŚNICY. Po raz pierwszy na festiwalu ze swoim monodramem wystąpi Tomasz Błasiak, aktor na co dzień związany z Teatrem Powszechnym w KWIATACH DLA ALGERNONA zaprosi widzów do błyskotliwego świata Charliego Gordona. Festiwal zakończy muzyczny spektakl BAMBUKALAMBU Ewy Konstancji Bułhak i Ple Ple Band. To spektakl nagrodzonej tegorocznym Feliksem, aktorki Teatru Narodowego, która wspólnie z Maciejem Kierzkowskim i Robertem Lipką gwarantuje dzieciom i dorosłych doskonałą zabawę.

Swój projekt specjalny zaprezentuje również Teatr La M.ort, którego reżyserka, Ewelina Kaufmann jest pomysłodawczynią ursynowskiego festiwalu.

Od ponad dziesięciu lat prowadzę własny teatr na Ursynowie. Mimo, że właśnie tę dzielnicę Warszawy uważamy za naszą stałą siedzibę, zdarza się, że więcej gramy w innych miastach Polski. Chciałam pokazać Widzom, że to tu jednak jesteśmy. I że są również inne, warte obejrzenia zespoły- dodaje Ewelina Kaufmann.

W ramach festiwalu odbędzie się również panel dyskusyjny Po co nam kultura?, który będzie dobrą okazją do zastanowienia się nad działalnością kulturalną Ursynowa.

Ewa Konstancja Bułhak & Ple Ple Band: aktorka Teatru Narodowego i zgrany duet muzyków pojawią się na festiwalu po raz drugi. W tym roku zagrają "Bambukalambu"- muzyczny spektakl dla całej rodziny. W programie między innymi "Kaczka Dziwaczka", "Jak dobrze być poziomką" jak również autorskie teksty Ewy Konstancji Bułhak. "Bambuklamabu" to inteligentna zabawa dla widza w każdym wieku.

Trupa Czango: w ramach festiwalu pokaże spektakl "Bóg Fejs". To wydarzenie łączące w sobie teatr, koncert i sztukę wideo. Artyści zrzeszeni pod szyldem Trupy Czango realizują artystyczną wizję portalu społecznościowego. Widzowie są świadkami odwiedzin na profilach kilku osób wybranych z milionowej rzeszy internautów. Obsługujący serwis aktorzy wcielają się w poszczególnych użytkowników i poprzez opracowane muzycznie monologi opowiadają o ich "małych - wielkich" problemach.

Tomasz Błasiak: na co dzień związany z Teatrem Powszechnym, współpracował również ze Sceną Prezentacje i Teatrem Polskim. Zagra spektakl "Kwiaty dla Algernona": "Charliego Gordona poddano niezwykłemu eksperymentowi, który ma spowodować wzrost jego inteligencji. Podany środek zaczyna działać rewelacyjnie. Ociężały ignorant Charlie zmienia się w błyskotliwego erudytę, który zaczyna górować nie tylko nad doświadczalną myszą Algernonem, ale też nad całym swoim otoczeniem. Tylko czy Charlie Gordon stanie się przez to bardziej szczęśliwy?" Spektakl otrzymał pierwszą nagrodę na 36. Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.

Teatr La M.ort: "Do teatru nie wchodzi się bezkarnie". Te słowa Tadeusza Kantora wyznaczają drogę poszukiwań zespołu, szczególnie w relacjach widz- aktor. Zespół to grupa zawodowych aktorów, których łączy zapał i przekonanie, że warto robić rzeczy niebanalne. Od początku istnienia na Ursynowie, laureat licznych nagród (m. in. Łódzkich Spotkań Teatralnych, Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych "Zderzenia"), w kwietniu przyszłego roku zagra na Festiwalu Teatru Polskiego w Atenach.

Teatr Improwizacji ANIMA: proponuje szczególną formułę spektaklu. Wynika ona z bezpośredniego wpływu publiczności na przebieg działań scenicznych. Aktorzy, bez żadnych wcześniejszych przygotowań, kreują śmieszno-straszny obraz nas samych. Widzowie wybierają tematy scen, wybierają aktorów, których chcą obejrzeć w danej scenie, jak również proponują kim są dla siebie partnerzy i dlaczego tam się znaleźli. Po rocznej przerwie Teatr powraca ze spektaklem "Pożądanie- Odrzucenie- Pożądanie".

Teatr Wolandejski: Rycerz Szaławiła - stoi w zardzewiałej zbroi, gdzieś z boku w gabinecie osobliwości, zapełnionym bohaterami twórczości Jana Brzechwy. Trochę zapomniany, schowany za straganem z warzywami, tapczanem z Leniem, Kaczką Dziwaczką i Panem Kleksem. Trochę zakurzony, z przypisanym: łgarz, blagier, chwalipięta. Teatr Wolandejski postanowił go odnaleźć.

Teatr Łups: istnieje od 1997 roku, a więc niebawem stuknie mu 15 lat. Zrealizował ponad 20 premier- od monodramów poprzez baśnie, spektakle oparte na ruchu, muzyce i animacjach tkaninami, rewie, sztuki biograficzne, do pełnowymiarowych spektakli dramatycznych. Zagra "Poskromienie złośnicy", spektakl, którym wygrał III Ursynowski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych.

Off- Stage: to grupa teatralna z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej- Curie, laureaci II miejsca naszego Przeglądu. Zagrają spektakl traktujący o przemocy- "Pif paf jesteś trup". Choć to bardzo młodzi ludzie, od niedawna pracujący wspólnie, zdobyli ze swym spektaklem ważne nagrody, m. in. I miejsce i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Małych Form Teatralnych Gimnazjów Mazowieckich, I miejsce na Warszawskim Festiwalu Teatralnym Młodych, Wyróżnienie 1 stopnia podczas XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży HECA 2011.

Panel dyskusyjny: Po co nam kultura?: to okazja do porozmawiania o roli kultury i o tym, czy w ogóle jest nam potrzebna. Ursynów to dzielnica, która nadal nie ma instytucji kultury, plany jej powstania dla większości mieszkańców są mgliste, a ewentualna rola coraz bardziej tajemnicza. Paradoksalnie Ursynów to także teren działań ciekawych zespołów, miejsce, gdzie mieszka wielu wybitnych artystów. Czy warto tu być, czy mieszkańcom Ursynowa sztuka jest potrzebna? Zapraszamy do dyskusji!


Natoliński Ośrodek Kultury,
ul. Na uboczu 3

Na wszystkie spektakle wstęp wolny. Bezpłatne zaproszenia rezerwować telefonicznie:
pon.-pt w godz. 8.00-16.00: 22 648 65 81; pon.-pt w godz. 17.00-19.00: 606 74 61 65
e-mail: ursynowmateatr@gmail.com

(-)
Materiały Organizatora
29 października 2011

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia