Dzień Mniejszości Narodowych – 21 maja 2023 r.

"Including Minority – włączyć mniejszość" - Teatr Polski we Wrocławiu

Obchody Dnia Mniejszości Narodowych w ramach polsko-norweskiego projektu "Including Minority – włączyć mniejszość" odbędą się 21 maja 2023 r. na Scenie na Świebodzkim.

Obchody rozpoczną się o godzinie 10:00 od części warsztatowej, która pozwoli uczestnikom na spotkanie z kulturami mniejszości w bardzo praktycznym wymiarze. Warsztaty są bezpłatne i obowiązują na nie zapisy na stronie projektu pod adresem: www.uminority.com/formularz-uminority – ilość miejsc ograniczona! Można zapisać się wyłącznie na jedne warsztaty (trwają równolegle)!

O godzinie 12:00, zapraszamy na część artystyczną, podczas której ukraińscy amatorzy wystąpią z dwoma czytania performatywnymi współczesnych tekstów ukraińskich, przygotowanymi na warsztatach teatralnych z aktorką Teatru Polskiego, Agatą Obłąkowską-Mazurkiewicz.

ok godz.12:30 odbedzie się panel dyskusyjny którego gośćmi będą Kartikey Jori, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu oraz Prezes Fundacji Ukraina, Pan Artem Zozulia. Podczas panelu porozmawiamy o mniejszościach we współczesnym Wrocławiu. Po panelu podsumujemy polską część projektu "Including Minority" dyskusją z jego uczestnikami oddając im głos. Gościć będziemy czwórkę ukraińskich aktorów-amatorów, którzy występują w naszym spektaklu "Jest tak, jak się wam wydaje!" w reż. Gianluci Iumiento oraz czytaniu performatywnym: Mila Dorozhko, Eliza Yakunina, Daria Salna, Andrij Nazarczuk.

„Including Minority – włączyć mniejszość. Projekt teatralny realizowany w partnerstwie polsko-norweskim z udziałem mniejszości ukraińskiej w Polsce i polskiej w Norwegii" otrzymał dofinansowanie w wysokości 343 tyś € (1,5 miliona złotych) z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem Funduszy EOG. Celem projektu jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego Teatru Polskiego we Wrocławiu z teatrem COMPANY B. VALIENTE z Oslo, co przełoży się na wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy polskimi instytucjami kultury a instytucjami kultury z Norwegii. Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM:

10:00 – Warsztaty śpiewu białego – prowadzenie: Zespół MORE – Jurij Pastuszenko oraz Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko

W trakcie warsztatów przybliżymy uczestnikom podstawowe cechy tradycyjnej muzyki wokalnej Ukrainy i osadzimy je w kontekście kulturowym. Będziemy pracować nad charakterystyczną emisją i rytmem, wyśpiewamy unikalne ozdobniki i poszukamy wspólnego brzmienia w tradycyjnym ukraińskim wielogłosie.

Więcej o zespole MORE: Zespół MORE - Facebook

Czas trwania: ok. 90 minut

10:15 – Warsztaty kaligrafii arabskiej – prowadzenie: imam Omar Abdel Fattah

Uczestnicy będą mieli okazję zarówno poznać historię pisma arabskiego jak i spróbować swoich sił w kaligrafii.

Omar Abdel Fattah – wrocławski imam związany z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym. Z wykształcenia arabista.

Czas trwania: ok. 75 minut.

12:00 – Czytanie performatywne

Wiersze Iryny Wikyrczak z tomu „Algometria / Альгометрія", z jęz. ukraińskiego tłum. Aneta Kamińska, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2022 oraz fragmenty dramatu: Nedy Neżdany, „Kiedy powraca deszcz... Niebezpieczna gra w dwóch aktach" (org. Коли повертається дощ), 2004, z jęz. ukraińskiego tłum. Anna Koneniowska-Bihun, licencjodawca: Agencja Dramatu i Teatru ADIT w reżyserii Agaty Obłąkowskiej-Mazurkiewicz. Występują: OLENA TYTARENKO, MILA DOROZHKO, ELIZA YAKUNINA, DARIA SALNA, ANDRIJ NAZARCZUK.

12:35 – Panel dyskusyjny – Mniejszości we Wrocławiu i Polsce

Co wiemy na temat mniejszości zamieszkujących Wrocław i Polskę? Czy możemy przewidywać jak będzie kształtował się przyszły krajobraz etniczny i kulturowy Wrocławia
i Polski?

Goście:
Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu - Kartikey Johri

Prezes Fundacji Ukraina – Artem Zozulia

Prowadzenie: Juliusz Lichwa

13:40 – Spotkanie z uczestnikami projektu „Including Minority – włączyć mniejszość."

Dyskusja z uczestnikami na temat ich osobistego spojrzenia na projekt Including Minority. Podsumowanie dotychczasowych działań.

Goście: Mila Dorozhko, Eliza Yakunina, Daria Salna, Andrij Nazarczuk

Prowadzenie: Juliusz Lichwa

Julia Wach
Teatr Polski we Wrocławiu
13 maja 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...