Dzień siódmy

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt: 05 czerwca 2023 r.

W siódmym dniu festiwalu na scenie jedna z trzech propozycji toruńskiego teatru – „Wiśniowy Sad" – oraz spektakl „Fikcje" teatru z Wilna, w reżyserii Adomasa Juška.

„Fikcje"
Jorge Luis Borges
Reżyseria: Adomas Juška
Valstybinis jaunimo teatras – Wilno, Litwa

Spektakl twórców z Wilna oparty na opowiadaniach Jorge Luisa Borgesa, to propozycja sztuki, która próbuje oderwać nas od rzeczywistości. Przegląd życia bohatera/artysty, który zapisał setki kartek, prowadzi do wielu przemyśleń. Fakty przenikają się z marzeniami, niejednokrotnie zatrzymując swoją uwagę na poszczególnych, teoretycznie nic nie znaczących przedmiotach.

Uczestniczenie w sztuce Adomasa Juška może być trudne i wymagające ogromnej wrażliwości. „Fikcje" to nie typ spektaklu, który spodoba się każdemu widzowi teatralnemu. Rozwiązania artystyczne na scenie są bardzo jednolite i od scenografii przez kostiumy do kolorystyki, trzymają się w jednej określonej konwencji.

Realizm magiczny, który wprowadza do swojej sztuki reżyser, może zachwycać swoją subtelnością, czyli dokładnie tak jak w przypadku spotkania z poezją.
__

„Wiśniowy sad"
Antoni Czechow
Reżyseria: Łukasz Kos
Teatr im. Wilama Horzycy - Toruń

Scena spektaklu podczas tej sztuki cały czas się poszerza i dochodzi do momentu, w którym cały teatr staje się sceną. W trakcie tego spektaklu zachodzi wielka ewolucja jego formy. Pierwsze sceny wskazują na klasyczne ujęcie dramatu Czechowa, jednak z minuty na minutę sztuka diametralnie się zmienia. Oczywiste są nawiązania do współcześnie widzianych podziałów społecznych, jak i zarzutów, jakie nawzajem te grupy sobie stawiają.

Nieumiejętność człowieka w rozumieniu położenia, w którym sam się nigdy nie znalazł, to problem bardzo uniwersalny. Tak, jak u Czechowa, nie ma tu bohatera, który jest ponad stawiane przez życie dylematy. Chociaż student Piotr, w swoich przemowach wydaje się być ponad wszystkim, to podczas dialogu z Raniewską (Ewa Galusińska) okazuje się, że tak jak inni nie zna przepisu na życie. Zdecydowanie spektakl ten wyróżnia się swoją formą. Występujący zespół aktorów z toruńskiego teatru, wykonuje podczas tego spektaklu potężną i trudną pracę. Aktorzy zachowują ścisłą współpracę nawet podczas scen, w których poszczególni bohaterowi znajdują się w oddalonych od siebie zakątkach budynku teatru. Aktorem, który przyciąga wzrok widza jest Łukasz Igasiński, w spektaklu Jasza, człowiek prymitywny i bezpośredni. Sposób wykreowania tej prostoty przez aktora jest z pewnością bardzo udany.

Bardzo ciekawym dla widza doznaniem jest nagłe spostrzeżenie, że siedzi na scenie teatru i ma przed sobą pustą widownię. Zamiana tej perspektywy, jest z pewnością dla miłośników teatru bardzo przyjemnym odczuciem. Warto wspomnieć również o pracy Kamila "Wallace" Walesiaka, odpowiedzialnego razem z reżyserem za muzykę, która pełni rolę wzmocnienia współczesnego kontekstu obecnego w pokazanej historii. Kontrastem do muzyki są kostiumy, które reprezentują klasyczne ujęcie sztuki.

Spektakl, który teatr Wilama Horzycy wystawił w festiwalowym konkursie jest wielkim show, w którego stworzenie zostało zaangażowanych wiele osób. Trzygodzinna adaptacja „Wiśniowego sadu" jest propozycją pełną niespodzianek i może spodobać się widowni, która poszukuje w teatrze nietypowych rozwiązań.

Ewelina Damska
Dziennik Teatralny Toruń
7 czerwca 2023

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...