Dziewięciu kandydatów na fotel dyrektora

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Jak informuje Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, na konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Śląskiego wpłynęło dziewięć zgłoszeń. Polska Dziennik Zachodni już wie, kto chce być nowym dyrektorem Teatru Śląskiego.

Już wiadomo, że do 12 czerwca, czyli do końca przyjmowania zgłoszeń w konkursie na dyrektora Teatru Śląskiego w Katowicach, do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło ich 9. To najwięcej wśród wszystkich konkursów w insytucjach kultury ogłoszonych ostatnio przez Urząd Marszałkowski (oprócz Teatru Śląskiego są to: Teatr Rozrywki w Chorzowie - 3 zgłoszenia, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - 7 zgłoszeń i Biblioteka Śląska - 1 zgłoszenie), chociaż i tak mało w porównaniu do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, gdzie jest aż 21 kandydatów na stanowisko dyrektora.
Oficjalnie nazwiska kandydatów zostaną ujawnione po otwarciu kopert przez komisję konkursową, co nastąpi prawdopodobnie od 8 do 19 lipca.
Skład komisji konkursowej nie jest jeszcze jednak ustalony.
Przesłuchania kandydatów odbędzie się do końca lipca. Obecnie Teatrowi Śląskiemu szefują: Krystyna Szaraniec jako dyrektor teatru i Tadeusz Bradecki jako dyrektor artystyczny. Oboje podkreślają, że nie zamierzają znowu kandydować na stanowisko dyrektora Teatru im. Wyspiańskiego.
Kandydaci, którzy w rozmowie z DZ potwierdzili zgłoszenie się do konkursu na dyrektora Teatru Śląskiego:
Robert Talarczyk - aktor, reżyser, były dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, urodzony w Katowicach. W Teatrze Śląskim zrealizował ostatnio dobrze przyjętą "Piątą stronę świata" wg książki Kazimierza Kutza, a w Operze Śląskiej - musical "My Fair Lady".
Tomasz Kordon - były dyrektor Teatru Małego w Tychach, laureat Złotej Maski w tym roku za cykl Teatr Konesera, który co miesiąc ściągał do Tychów miłośników teatru niemal z całej Polski południowej.
Na giełdzie nazwisk pojawiają się też:
Gabriel Gietzky - 44-letni aktor, scenarzysta i reżyser teatralny, który w Teatrze Śląskim zrealizował spektakle: "5 razy Albertyna" i "Mewę" Czechowa. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Gietzky nie chciał w rozmowie z DZ potwierdzić swojego uczestnictwa w konkursie.
Renata Goliasz-Janiszewska - Koordynator Impresariatu i Edukacji Teatralnej w Teatrze Śląskim. Na pytanie o to, czy zgłosiła się do konkursu, opowiedziała: Proszę o nie zadawanie mi takich pytań.
Paweł Wodziński - 46-letni reżyser teatralny. Absolwent Wydziałów: Aktorskiego i Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W latach 1989-93 był asystentem reżysera, a potem reżyserem w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W latach 2000-03 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu.
Ireneusz Janiszewski - 38-letni absolwent Reżyserii Dramatu na krakowskiej PWST, a także Religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, reżyser współpracujący z różnymi teatrami w Polsce. Był do 2011 r. dyrektorem Teatru Praga w Warszawie.
Krążyły również plotki, że do konkursu zgłosiła się Monika Strzępka, ale ta zaprzeczyła, że weźmie w nim udział. Podobnie było z Michałem Zadarą, 37-letnim reżyserem teatralnym z Warszawy, który mieszkał w Anglii i w USA. Współpracował z takimi teatrami i instytucjami jak: Teatr Narodowy w Warszawie, Stary Teatr w Krakowie, Opera Wrocławska. Laureat Paszportów Polityki w 2007 r.
Michał Zadara mówi: - Miło być we wszystkich giełdach.
Nie brałem pod uwagę startu w tym konkursie. Również Ingmar Villqist dwementuje plotki, że będzie kandydował na to stanowisko.
1. Wymagane kwalifikacje:
1) co najmniej 5-letni udokumentowany staż pracy na stanowisku kierowniczym w instytucji kultury lub co najmniej 5-letnie udokumentowane doświadczenie w kierowaniu zespołem pracowników instytucji kultury lub co najmniej 5-letni okres prowadzenia udokumentowanej działalności gospodarczej w zakresie działalności twórczej związanej z kulturą i rozrywką połączonej z doświadczeniem w kierowaniu zespołem osób;
2) znajomość przepisów prawa dotyczących funkcjonowania instytucji kultury, w szczególności teatralnych, a także zasad finansowych obowiązujących w tych instytucjach;
3) znajomość języka obcego.
Inne wymagania:
1) dobry stan zdrowia;
2) pełna zdolność do czynności prawnych;
3) niekaralność.

 

Katarzyna Pachelska
Dziennik Zachodni
26 czerwca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...