Dziób w dziób

Teatr internetowy i lekcje o tolerancji

- Udział w spektaklach teatru internetowego jest dla nauczycieli i wychowawców okazją do zaopatrzenia dzieci w wiedzę dotyczącą teatru, aktorstwa, sztuki - opowiada nauczycielka. - Pierwsze spotkanie z teatrem pozwala także stworzyć pewne podstawy zachowania, swoisty savoir-vivre teatralny, tak by dzieci dostrzegały różnicę między kinem a teatrem, ekranem a sceną. Bardzo ważną rolę edukacyjną odgrywają oczywiście poruszane w przedstawieniach tematy i treści - pisze Monika Gapińska w Kurierze Szczecińskim.

W szczecińskiej Szkole Podstawowej nr 11 uczniowie mają okazję oglądać spektakle teatralne, nie wychodząc z własnej placówki. Korzystają bowiem z transmisji internetowych przedstawień granych w innych miastach.

Niedawno dzieci oglądały sztukę "Robale" - o przyjaźni w mikroświecie, a następnie -"Dziób w dziób" Maliny Prześlugi, czyli opowieść rozgrywającą się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk - pomiędzy zaślepioną pragnieniem dominacji na podwórku grupą gołębi, kotem, który jest odwiecznym wrogiem ptaków, oraz wróblem uczącym ptaki, czym jest prawda, przyjaźń, oddanie i honor. Ten spektakl był transmitowany z toruńskiego teatru "Baj Pomorski".

Jak mówi polonistka SP nr 11 Wioletta Świetlik-Czupryńska, teatr odgrywa bardzo dużą rolę w edukacji polonistycznej.

- Udział w spektaklach teatru internetowego jest dla nauczycieli i wychowawców okazją do zaopatrzenia dzieci w wiedzę dotyczącą teatru, aktorstwa, sztuki - opowiada nauczycielka. - Pierwsze spotkanie z teatrem pozwala także stworzyć pewne podstawy zachowania, swoisty savoir-vivre teatralny, tak by dzieci dostrzegały różnicę między kinem a teatrem, ekranem a sceną. Bardzo ważną rolę edukacyjną odgrywają oczywiście poruszane w przedstawieniach tematy i treści. Spektakl "Dziób w dziób", w którym mieliśmy okazję uczestniczyć jako publiczność, świetnie wpisał się w poruszane ostatnio na lekcjach języka polskiego tematy o tolerancji. Uczniowie poznali zatem zarówno tekst zamieszczony w podręczniku, opowiadający o grupce dzieci, do której chce dołączyć nowo przybyła do miasteczka dziewczynka, co spotyka się z różnymi reakcjami, w tym niechęcią i odrzuceniem, jak i obejrzeli spektakl, który również pokazał im, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy, posiadanie przyjaciół oraz potrzeba tolerancji i akceptacji. Swoją odrębność, ale i grupową siłę uczniowie klasy IVc zobrazowali na zakończenie lekcji o teatrze papierowymi wróbelkami i gołębiami, które zawisły-jedne strojne w kolorowe piórka, inne całkiem szare - na klasowej tablicy.

Monika Gapińska
Kurier Szczeciński
28 listopada 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia