Dziś na Konfrontacjach Teatralnych

18. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne

Już dziś zobaczymy "Tworki - postscriptum" Marka Żerańskiego - wydarzenie teatralne u zbiegu literatury i życiowych koincydencji, incydentalnych, tajemniczych spotkań i szczęśliwych zbiegów okoliczności. Wydarzenie powstałe na podstawie powieści Marka Bieńczyka aspiruje jedynie do bytu scenicznego.

Nie jest ani gotowym przedstawieniem, ani happeningiem, ani też próbą teatralną. Twórcy tego teatralnego wydarzenia pragną nawiązać dzięki niemu dialog z Autorem, aby poprzez język spróbować dotrzeć do istoty międzyludzkiego teatru zapisanego w powieści.

Kolejną propozycję przygotował Teatr Polski im. Hieronima Konieczki. Małgorzata Sikorska-Miszczuk podjęła wyzwanie odarcia biografii księdza Jerzego Popiełuszki z instytucjonalnej, katolickiej hagiografii. I choć nie spodobało się to części hierarchii kościelnej, Popiełuszko z tej operacji wychodzi jeszcze silniejszy. Jego postać, odarta z nieludzkiego spiżu i pomnikowego betonu, jest bliższa zwykłemu człowiekowi, jego codziennym troskom, słabościom, małym radościom i klęskom.

Tego dnia zobaczymy także kolejny ReMix Komuny Warszawa - "Dario Fo przesłał instrukcje". Monika Strzępka i Paweł Demirski oparli swój spektakl na twórczości kontrowersyjnego laureata Nagrody Nobla Dario Fo. Większość prac tego włoskiego twórcy poruszało tematy polityczne i społeczne. Fo krytykował Kościół - szczególnie zakaz aborcji - a także morderstwa polityczne, mafię, korupcję, konflikt żydowsko-arabski. W sztukach często posługiwał się wywodzącą się z commedia dell'arte sztuką improwizacji.

Jak co dzień zapraszamy też na Kino Konfrontacji oraz do Klubu Festiwalowego. W Sali kinowej zobaczymy obraz Larsa von Triera "Dogville", natomiast odpowiednią dawkę funku, soulu, afro i rhythm'n'bluesa zapewni nam w Szklarni Papa Zura.

Tworki - postscriptum / Marek Żerański / 17:00 / Sala Widowiskowa CK / 100 min / 20/10 zł /*

tworki_konfrontacje_teatralne Uzasadnieniem tego teatralnego wydarzenia jest dla mnie możliwość prowadzenia dialogu z Autorem, aby poprzez język, jakim posługuje się autor Tworek spróbować dotrzeć do istoty międzyludzkiego teatru zapisanego w powieści. Autora uosabiają obecne na scenie, w rękach aktorów teksty sztuki, aktorzy pozostają w sytuacji otwartej, mają możliwość nieustannego konfrontowania się ze scenariuszem.

Tematem - powracający na deski teatrów motyw utopii. Autor powieści - zdobywca Paszportu Polityki w roku 1999 i nagrody literackiej NIKE 2012 cofa czas do lat czterdziestych, wycinek historii między Powstaniem w Gettcie, a Powstaniem Warszawskim wrzuca miłosiernie swoich bohaterów w sielankę szpitala umysłowo upośledzonych. Wojenna agresja sięga za szpitalny mur, do tworkowych ogrodów, do serc i umysłów, i zbiera plon.

Tematem - poczucie straty będące doznaniem granicznym, oddzielającym nas, którzy idziemy z najbliższymi, którzy odeszli.

Popiełuszko / Teatr Polski im. Hieronima Konieczki / 19:00 [Sala Widowiskowa Galerii Labirynt / 90 min / 30/20 zł/ **

Trudno być dziś świętym. Zrozumie to aż za dobrze ksiądz Popiełuszko, kiedy wróci na ziemię aby przekonać do swej misji nieprzekonanych. Małgorzata Sikorska-Miszczuk podjęła wyzwanie odarcia biografii księdza Jerzego z instytucjonalnej, katolickiej hagiografii. I choć nie spodobało się to części hierarchii kościelnej, Popiełuszko z tej operacji wychodzi jeszcze silniejszy. Jego postać, odarta z nieludzkiego spiżu i pomnikowego betonu, jest bliższa zwykłemu człowiekowi, jego codziennym troskom, słabościom, małym radościom i klęskom. Spektakl Pawła Łysaka dotyka bolesnego tematu w polskiej historii lat 80. - walki z systemem komunistycznym, represji - i stawia pytanie, po co nam było to wszystko, skoro nowa, wolna Polska, o którą wówczas tak silnie walczono, daje powody do tylu wątpliwości?

Wtorek, 15.10.13r.

(-)
Materiał Festiwalu
15 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia