Dziś rozpoczyna się 16. Katowicki Karnawał Komedii

16. Katowicki Karnawał Komedii: 27 stycznia - 6 lutego 2023

Uśmiechnięta twarz kucharza pracującego w Hotelu Monopol zaprasza na 16. Katowicki Karnawał Komedii. Rzeczywistość nie nastraja do radości, więc być może jej odrobinkę zaserwują nam oglądane spektakle. Pierwszy już w piątek, 27 stycznia w Teatrze Śląskim!

A będzie tych spektakli jedenaście, pokazane zostaną między 27 stycznia a 6 lutego tradycyjnie na dwóch scenach – w Teatrze Śląskim i w Teatrze Korez. Przeważają sztuki komediowe i farsy, ale w programie są też: wybitny monodram, spektakle z muzyką i przykład przebojowo zrealizowanej klasyki.

16. edycja festiwalu to 11 komedii i nie tylko

– Nie ma KKK bez Teatru Kwadrat, który w tym roku otworzy festiwal spektaklem „Nie książka zdobi człowieka". Pokażemy też „Ożenek" z Och-Teatru w reżyserii Janusza Gajosa, czyli tytuł bijący rekordy popularności. Po raz pierwszy zaprosiliśmy do Katowic Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny z Torunia ze spektaklem „Morderstwo dla dwojga". W repertuarze znalazł się monodram „Podróż do Buenos" znakomitej Gabrieli Muskały. Na finał będzie można zobaczyć ciekawe przedstawienie o życiu i twórczości Krzysztofa Krawczyka „Chciałem być" z Teatru Powszechnego w Łodzi. No i zaprosimy na premierę Teatru Korez – mówi Bogusław Jasiok, producent festiwalu.

Będzie też okazja, by zwiedzić wystawę rysunków „Obywatel Janek" w Galerii Teatru Korez (od soboty). Ich autorem jest Janek Janowski, który rysuje m.in. dla „Polityki".

Teatr w Katowicach

– Zapraszamy już na 16. edycję. Tak to zleciało! Cieszę się, że możemy kontynuować festiwal, nie musimy go kończyć z powodu braku funduszu czy na przykład z braku zainteresowania, bo ono jest ogromne. Powiem nieskromnie, że udało nam się – także dzięki Letniemu Ogrodowi Teatralnemu – wychować wielką rzeszę miłośników teatru – dodaje Mirosław Neinert, dyrektor Korezu i festiwalu. – Na KKK udaje się nam zapraszać zarówno spektakle w gwiazdorskiej obsadzie, jak również świetne propozycje z teatrów na „prowincji", a to też jest przecież jeden z celów festiwalu.

W repertuarze znajdą się także: spektakl Teatru Kamila Maćkowiaka "Cudowna terapia", "Zimowy pogrzeb" z Teatru im. Solskiego w Tarnowie, przedstawienia z Kalisza ("Kim jest pan Schmitt?" i Radomia ("Dekorator").

Będzie można także obejrzeć "Lobotomię" - muzyczną propozycję Teatru Śląskiego w Katowicach, której premiera odbyła się jesienią.

Katowicki Karnawał Komedii - ceny nie są wygórowane.

Dyrektor Neinert zaznacza też, że ceny biletów mimo inflacji nie poszły w górę. – Priorytetem naszym i miasta Katowice jest to, by były one na dostępnym dla mieszkańców poziomie. W porywach wynoszą 80 zł.

Agnieszka Rybicka, która dba o promocję wydarzenia: – Przypominam, że podczas Katowickiego Karnawału Komedii wręczymy nagrodę publiczności, która oceni nasze tegoroczne wybory. Będzie mogła nagrodzić w głosowaniu dwa spektakle. Nagrodami dla teatrów będą specjalnie wykonane maski, a wśród głosujących rozlosujemy zaproszenia do obu teatrów.

Komedia Korezu, która zakończy festiwal, nosi tytuł „Tigergirls", a jej autorem i reżyserem jest Fred Apke, autor hitowej „Mrożonej papugi", która od pięciu lat pokazywana jest na deskach tej sceny. Na scenie zobaczymy: Elżbietę Okupską, Izabellę Malik, Martę Klubowicz i Artura Święsa.

Szczegóły na: 2023.karnawalkomedii.pl

Marta Odziomek
Gazeta Wyborcza Katowice
27 stycznia 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...