Dziś Teatr na leżakach

"Osmędeusze" - reż. Stanisław Dembski - Teatr Pijana Sypialnia

"Teatr na leżakach" to wydarzenie, które przyciągnęło tego lata już kilka tysięcy widzów. Wystarczy leżak albo koc, żeby przenieść się w rozśpiewany świat przedwojennej Warszawy wyczarowany przez Teatr Pijana Sypialnia. W najbliższy wtorek "Osmędeusze" Mirona Białoszewskiego z podwórzowymi balladami. Prochownia Żoliborz / Park Żeromskiego przy Pl. Wilsona. Wstęp wolny.

Prochownia Żoliborz, to mała kawiarnia ukryta w parku. Jej zielone i ciche otoczenie staje się areną niezwykłego cyklu - "Teatru na leżakach". Sławek Narloch, aktor i manager Teatru Pijana Sypialnia: Odzew naszych widzów jest uskrzydlający. Dostajemy dziesiątki maili, telefonów i zdjęć z gratulacjami. Przyjeżdżają do nas nawet grupy młodych ludzi z Białegostoku i Łodzi. Stworzyło się coś na kształt "leżakowego ruchu społecznego". Przychodzą całe rodziny i seniorzy.

Nic dziwnego, że "Teatr na leżakach" przyciąga tłumy. Wystarczy przecież tylko koc, żeby zobaczyć spektakl z muzyką na żywo w wyjątkowych miejscówkach. Do takich z pewnością należy Prochownia Żoliborz, gdzie artyści Teatru Pijana Sypialnia będą wywoływać duchy przedwojennej Warszawy. Wszystko za sprawą "Osmędeuszy" Mirona Białoszewskiego. Akcja dzieje się pod bramą Cmentarza Powązkowskiego. Aktorzy wcielą się w osiemnaście postaci starej Warszawy i opowiedzą o tajemniczej miłości Teosi i żonglera Sylwestra. Pojawi się również Katabumbowa - tajemnicza władczyni cmentarza, która podobno ukrywa wielkie skarby.

Spektakl w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia został w tym sezonie obsypany nagrodami na najważniejszych festiwalach teatralnych w całej Polsce- zdobył m.in. główną nagrodę na Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju, nagrodę na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku, wyróżnienie na Tyskich Spotkaniach Teatralnych i ostatnio -główną nagrodę na Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim.

Teatr Pijana Sypialnia powstał wiosną 2012 roku w Warszawie z inicjatywy absolwentów i uczniów studia aktorskiego, które działa przy teatrze. Laureaci festiwali teatralnych w całym kraju i zdobywcy drugiego miejsca w społecznościowym plebiscycie na najciekawszą inicjatywę w 2013 roku w Warszawie - "Śledź warszawski". Znani z występów w zupełnie nieteatralnych miejscach.

(-)
Materiał Organizatora
19 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia