Dziś zaczyna się TEATROMANIA

14. Festiwal Teatralny TEATROMANIA

Międzynarodowy Festiwal TEATROMANIA to jeden z flagowych projektów BCK i zarazem jeden z najciekawszych przeglądów teatralnych południowej Polski. W odróżnieniu od wielu innych przeglądów to festiwal otwarty na wszystko, co w teatrze intrygujące - mówimy "nie" gatunkowym barykadom, formalnym ograniczeniom i światopoglądowym zasiekom. Prezentowane są tu realizacje, które stawiają niewygodne pytania, przełamują konwencje, poszukują oryginalnych środków scenicznego wyrazu.

TEATROMANIA to wydarzenie teatralne o w pełni międzynarodowym programie, który przekracza granice krajów czy też kultur i pozwala widzom aglomeracji śląskiej na kontakt z najciekawszymi zjawiskami światowego teatru. To festiwal „wychodzący” do widzów – wiele przedstawień odbywa się w przestrzeni publicznej wykorzystując postrindustrialne dziedzictwo naszego miasta – w tym roku np. cechownię Kopalni Bobrek Centrum. 

Gośćmi TEATROMANII były :

zespoły należące do najciekawszych grup teatralnych, m.in.: LUME Teatro (Brazylia), Sadari Movement Laboratory (Korea Południowa), Pansori Project ZA (Korea Płd.), Familie Flőz (Niemcy), Fabrik Company (Niemcy), Derevo (Rosja), Jo Strømgren Kompani (Norwegia), Divadlo Skutr (Czechy), Rotozaza (Wielka Brytania), Claire Cunningham (Wielka Brytania), George Dillon (Wielka Brytania), 30 Birds Productions (Wielka Brytania), Junk Ensemble (Irlandia), Dylan Tighe (Irlandia), Teatr czarneNIEBObiałe (Rosja), Teatr Novogo Fronta (Czechy/Rosja), Teatr.DOC (Rosja), Andrew Dawson (Wielka Brytania), Teatr Wierszalin, Teatr Biuro Podróży, Teatr Porywacze Ciał, Teatr Provisorium i Kompania Teatr, Teatr Strefa Ciszy, Teatr Ósmego Dnia, Akademia Ruchu, Teatr Polski z Wrocławia, Komuna Otwock, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr Rozmaitości z Warszawy, Teatr Narodowy Laboratorium Dramatu.

14. Międzynarodowy Festiwal TEATROMANIA 2012:

W tym roku festiwal zostanie zorganizowany już po raz czternasty i potrwa od 17 do 27 maja 2012 r. Program TEATROMANII 2012 będzie obejmował prezentacje znakomitych artystów teatru z Brazylii, Niemiec, Hiszpanii oraz Polski. Tegoroczna edycja TEATROMANII otrzymała wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak zwykle TEATROMANIA wkroczy w przestrzeń miasta, aby spotkać się z nowymi odbiorcami i pozyskać nowych odbiorców sztuki teatru. Spektakle, spotkania, warsztaty oraz projekcje należące do programu festiwalu prezentowane będą w różnych miejscach, m.in.: w sali Bytomskiego Centrum Kultury, na ulicach Bytomia, na Rynku, w cechowni Kopalni Bobrek Centrum.

W tym roku naszymi gośćmi będą m.in.

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie– niespełna dwa miesiące po premierze, która odbyła się 10 marca, zaprezentujemy jedno z najważniejszych warszawskich przedstawień bieżącego sezonu teatralnego – najnowszy spektakl Piotra Cieplaka: "Nieskończona historia. Oratorium na 30 postaci, chór, orkiestrę i sukę Azę", w którym występują m.in. Mariusz Benoit, Cezary Kosiński, Andrzej Mastalerz, Maria Robaszkiewicz, Olga Sawicka.
To na wpół opowiadane, na wpół śpiewane przedstawienie opowiadające o jednym dniu z życia mieszkańców pewnej warszawskiej kamienicy zebrało już świetne recenzje: „Perfekcja, finezja, teatralna uczta.” napisała o nim Dorota Ważyńska (Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, 16 marca 2012). „Spektakl Piotra Cieplaka w stołecznym Powszechnym zachwyca magią, reżyserią oraz aktorską perfekcją.” - wtóruje jej Jan Bończa-Szabłowski (Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita, 17/18 marca 2012).

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – jeden z najciekawszych polskich zespołów teatralnych zaprezentuje spektakl pt. „ORKIESTRA” w reżyserii Jacka Głomba – przedstawienie opowiadające o losach górniczej orkiestry, ale też głęboko wzruszająca historia ostatniego półwiecza.

Premiera przedstawienia odbyła się we wrześniu 2011 r.. Prezentacja w Bytomiu ma być pierwszą na Górnym Śląsku. Akcja spektaklu dzieje się w cechowni kopalni i w cechowni właśnie - dzięki uprzejmości dyrekcji Kopalni Bobrek Centrum – zamierzamy to przedstawienie zaprezentować, zapraszając na nie oczywiście górników naszego miasta.

Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa i spektakl „Wejście smoka. Trailer”, w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z udziałem m.in. Jana Peszka, Błażeja Peszka, Tymona Tymańskiego oraz prawdziwych mistrzów wschodnich sztuk walki.

Spektakl „Wejście smoka. Trailer” łączy widowiskowość wschodnich sztuk walki z pastiszem filmów sensacyjnych klasy B, gdzie niewybredny humor miesza się z krwawymi scenami przemocy, balansującymi na granicy błazeństwa. Barwny korowód postaci z kultowego filmu, który zapoczątkował w Polsce modę na kung-fu, otwiera gwiazdorska kreacja Jana Peszka jako legendarnego Brusa Lee. Do walki o przywództwo i uczucia stanie on z własnym synem Błażejem- Brandonem, pierworodnym Brusa. Inicjatorem emocjonującego Lee-sparingu jest wcielający się w rolę reżysera – performera Tymon Tymański. Wśród uczestników barwnych scen walki znajdą się utytułowani mistrzowie Świata i Europy w Muaythai, Mistrz Polski oraz medalista Mistrzostw Europy Wushu i Jeet Kune Do. Gwiazdorska obsada i znakomita zabawa!

Monika Strzepka i Paweł Demirski, czyli twórcy uznani za jeden z najciekawszych „duetów” dramatopisarsko-reżyserskich w polskim teatrze współczesnym. Podczas TEATROMANII 2012 zamierzamy zaprezentować najnowszy, realizowany w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu spektakl „O dobru”. Publiczność Teatromanii będzie miała wyjątkowa okazję, aby zobaczyć to przedstawienie niemal natychmiast po premierze!

Circle of Eleven (Niemcy) – po raz pierwszy w Polsce!

Circle of Eleven tworzy nowatorskie spektakle łączące różne formy teatralne, muzykę, sztukę wideo, cyrku, akrobacji, tańca. W swoich przedstawieniach nawiązują do ducha klasycznego varietes podnosząc je jednak niemal do rangi współczesnego cyrku.

W Bytomiu zaprezentujemy ich najnowszy spektakl „LEO”, łączący sztukę mimu i akrobacji oraz wideo. To niesamowity spektakl, który zdaje się zaprzeczać prawom grawitacji. „LEO" - metaforyczna opowieść o codziennym życiu, tęsknotach i marzeniach; komiczna i refleksyjna, łączy perfekcyjne aktorstwo i nowatorską formę. To przedstawienie uniwersalne, dla widza w każdym wieku, które miało swoją premierę podczas Festiwalu Fringe w Edynburgu w sierpniu 2011 roku gdzie zdobyło ważne nagrody, m.in. „Scotsman Fringe First Award” i "Carol Tambor Best of Edinburgh Award".

Eduardo Okamoto (Brazylia) – uznawany za jednego z najzdolniejszych w swoim pokoleniu aktorów w Brazylii. Podczas TEATROMANII 2012 zaprezentujemy jego monodram "Now and at the Time of Our Turn" - poruszającą opowieść o masakrze bezdomnych dzieci dokonanej przez brazylijską policję. Zrealizowany niezwykle skromnymi środkami i oparty na doskonałym precyzyjnym aktorstwie sprawia, że dociera do nas prawda o Brazylii nie tylko tej znanej z karnawału, ale też tej, w której wiele osób codziennie walczy o przetrwanie w dzielnicach nędzy.

Podczas TEATROMANII 2012 oddamy też głos młodzieży. Jeden dzień naszego festiwalu rezerwujemy bowiem na prezentacje bardzo szczególne, a mianowicie spektakle młodych, zdolnych ludzi stawiających na scenie pierwsze, ale poważne i pewne, kroki.

Podczas TEATROMANII 2012 nie zabraknie również znakomitych widowisk plenerowych. Zaprezentujemy m.in. spektakle:

„Faust” - Teatr Apart

Teatr A PART jest niezależną organizacją teatralną, działającą w Katowicach. Zespół realizujące autorskie przedstawienia i widowiska.

Faust” jest trzecią częścią plenerowego Tryptyku Egzystencjalnego, kolejnym, po „Feminie” i „El Niňo” autorskim widowiskiem Teatru A PART dotykającym kwestii kruchości, trudu i tajemnic ludzkiej egzystencji w kontekście towarzyszących jej popędów i emocji. Przedstawienie jest osnute na kanwie mitu faustycznego, nie jest jednak adaptacją znanych literackich pierwowzorów. Historia Fausta jest tu punktem wyjścia do refleksji na temat dwoistości natury ludzkiej, rozpostartej między młodością i starością, potrzebami ciała i ducha, seksualnymi siłami i pędem ku śmierci, potrzebą poznania i zagubieniem, intelektem i emocjami. To historia o kobiecie i zadurzonym w niej mężczyźnie, zagubionym w obsesyjnej spirali uczuć.

„Kamchatka” - Kamchatka (Hiszpania)

Kamchatka to grupa teatralna z Barcelony, złożona z artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki, specjalizująca się w działaniach plenerowych. „Kamchatka” to spektakl, który powstaje na naszych oczach, jest jak sen wyłaniający się z rzeczywistości tuż obok nas. Grupa postaci „wyjętych” ze starych, sepiowych fotografii wędruje przez miasto. Nie wiadomo, skąd przybyli i dokąd zmierzają. Wszystko jest dla nich nowe i może zostać stworzone od nowa, to zależy przecież wyłącznie od wyobraźni.

Infomacje bieżące:

http://www.becek.pl
http://www.teatromaniafestiwal.pl/
http://www.facebook.com/pages/TEATROMANIA/115021811855359

(-)
Materiał Organizatora
17 maja 2012

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia