Dzisiaj wielki koncert

Jedyny w Polsce koncert legendarnego tenora Placida Dominga

Scena łódzkiego Teatru Wielkiego będzie dzisiejszego wieczoru miejscem jedynego w Polsce koncertu legendarnego tenora Placida Dominga, który odbywa właśnie ogólnoświatowe tournée.

Koncert jest kulminacją uroczystych obchodów 90-lecia powstania województwa łódzkiego. Mistrzowi towarzyszyć będzie orkiestra łódzkiego Teatru Wielkiego oraz znakomita chilijska sopranistka Veronica Villarroel. Dyryguje Eugene Kohn.

Bohaterowie dzisiejszego wieczoru spotkali się w sobotę z grupą dziennikarzy, oczywiście największe zainteresowanie wzbudził mistrz Domingo, który przywitał nas zdaniem: "Cieszę się z tego zaproszenia. Łódź to piąte polskie miasto, w którym wystąpię i które poznam. Myślę, że w przyszłości zobaczę jeszcze Kraków, o czym od dawna marzę". Po tym popłynęła barwna opowieść o jego artystycznych losach, zainteresowaniach, zaśpiewanych partiach. Jednym z najbardziej interesujących tematów był temat twórczości poetyckiej Papieża Jana Pawła II. - Zawsze byłem zafascynowany twórczością Jana Pawła II, którego szczerze podziwiałem za wszystko, co robił podczas swojego pontyfikatu. To dlatego powstał projekt zrealizowania jego poezji w formie pieśni. Realizowałem go wspólnie z synem, który skomponował muzykę do jednej z tych pieśni. Cały projekt był opracowywany za osobistą zgodą Ojca Świętego, którą uzyskałem podczas osobistego z nim spotkania - mówił podczas konferencji artysta. Drugim polskim wątkiem, jaki został na tym spotkaniu poruszony, był fakt zbieżności kariery Dominga z artystyczną drogą legendarnego polskiego tenora Jana Reszkego. Mistrz zdradził nam przy tej okazji, że kostium Otella, w jakim występował w nowojorskiej Metropolitan Opera, był kopią historycznego kostiumu Jana Reszkego.

Oczywiście Placido Domingo nie szczędził ciepłych słów swojej scenicznej partnerce, którą w Łodzi będzie Veronica Villarroel, i dyrygentowi Eugene Kohnowi. Veronica Villarroel jest sopranistką, zadebiutowała w Teatro Municipal w chilijskim Santiago jako Musetta w "Cyganerii". Wystąpiła tam razem z Renatą Scotto w roli Mimi. Po tej roli Scotto pomogła artystce przenieść się do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia muzyczne w American Opera Center przy Julliard School. W Europie Villarroel zaśpiewała po raz pierwszy w 1989 roku jako Antonia w "Opowieściach Hoffmanna" na Festiwalu dei Due Mondi w Spoleto we Włoszech. Jednak dopiero występ w barcelońskim Gran Teatre del Liceu rok później w roli Fiordiligii w "Cosi Fan Tutte" przyniósł jej międzynarodowy rozgłos.

Eugene Kohn jest uczniem Fausto Clevy, Thomasa Schippersa i Ericha Leinsdorfa, legendarnych mistrzów batuty. Muzyczną karierę rozpoczął bardzo wcześnie jako akompaniator. Akompaniował wielkim światowym gwiazdom opery: Marii Callas, Franco Corelliemu, Luciano Pavarottiemu czy Renacie Tebaldi. Bardzo szybko rozwijał jednak swoje umiejętności dyrygenckie. W tej roli zadebiutował w Metropolitan Opera, prowadząc orkiestrę w "Giocondzie" Amilcare Ponchielliego. Po wielu realizacjach w MET rozpoczął pracę w innych najważniejszych teatrach na całym świecie, m.in. w operach w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie czy Barcelonie. Jednocześnie cały czas rozszerzał swój repertuar o utwory symfoniczne, współpracując z orkiestrami i filharmoniami w Europie i obu Amerykach.

Dzisiejszy koncert podzielono na dwie części. Pierwsza obejmuje arie i duety operowe, druga pieśni do słów Karola Wojtyły i fragmenty hiszpańskich zarzuel. W programie pierwszej części Placido Domingo zaśpiewa arię Rodriga "O souverain, o juge, o pére" z III aktu opery "Cyd" J. Masseneta oraz lament Fryderyka "E\'la solita storia" z II aktu "Arlezjanki". Veronica Villarroel zaprezentuje się w wielkiej arii Elżbiety "Dich, teure Halle" z II aktu "Tannhäusera" Ryszarda Wagnera oraz arii Adriany "Io son l\'umile ancella" z I aktu "Adriany Lecouvreur" F. Cilei. Artystów usłyszymy najpierw w wielkim duecie miłosnym Zygmunta i Zyglindy "Winterstürme wichen dem Wonnemond" zamykającym I akt "Walkirii" Ryszarda Wagnera. Pierwszą część wieczoru zakończy duet Suzel i Fritza "Suzel, buon di - Tutto tace" z II aktu opery "Przyjaciel Fritz" P. Mascagniego.

Druga część koncertu obejmuje pieśni do poezji Karola Wojtyły "La Coscienza", "Madre", "La libert?". Wszystkie z prezentowanych pieśni Placido Domingo nagrał w tym roku w albumie "Amore infinito". Koncert zakończy wiązanka pieśni z hiszpańskich zarzuel. 

Adam Czopek
Nasz Dziennik
8 czerwca 2009
Portrety
Placido Domingo

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...