„Dziwność", „inność", to nie wady

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie

Młoda wampirka, z kilkusetletnią babcią, gdzie tylko spróbują się obie zadomowić, są odrzucane. Dopiero gdzieś w Transylwanii, znajdują przyjaciół. O tym są „Księżycowe opowieści", którymi Teatr Maska, twórca pomysłu i od samego początku organizator Maskarady (w tym roku, 14-18 maja) rozpoczął jej 12-ą edycję.

Myślą przewodnią „Księżycowych opowieści", jest strach przed nieznanym i przyjaźń na przekór przeszkodom i uprzedzeniom.

Tekst napisała z baśniowym polotem Aleksandra Zielińska, sprawinie zrealizował musicalowy spektakl Tomasz Kaczorowski, w scenografię wyposażyła Marta Ożóg, muzykę Miłosz Sienkiewicz.

Grają z wdziękiem i przekonywująco dla młodej widowni Anna Kukułowicz, Anna Złomańczuk, Jadwiga Domka, Natalia Zduń, Kamil Dobrowolski i Bogusław Michałek.

Hasłem 12. Maskarady jest gośćINNOŚĆ, gdzie INNOŚĆ, w rozumieniu odmienności i różnorodności, szacunku i ciekawości drugiego człowieka.

Festiwal potrwa 5 dni. Pierwsze przedstawienie poprzedzi Parada Dziwolągów. Będą nimi aktorzy, ale dołączyć może każdy, stosownie przebrany celem podkreślenia swej „inności" i „dziwności".

W programie Maskarady jest 9 przedstawień: „Ja, Bałwan" z Teatru Animacji z Poznania, „Królestwa" z Teatru Guliwer z Warszawy, „Mój cień jest różowy" z Teatru Pinokio z Łodzi, „Spaghetti" z Teatru Baj z Warszawy, „Wędrówka Nabu" z Teatru Arlekin z Łodzi i „Wykluczeńcy" z Teatru Analog Collective z Warszawy.

Będzie też spektakl plenerowy, spodziewany jest teatr z Ukrainy.

Przedstawienia ocenią jurorzy. Będzie też tajny juror, a jury dziecięce wybierze najlepszego aktora i najlepszą aktorkę.

Maskaradzie towarzyszą warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytanie performatywne połączone ze spotkaniami z twórcami, pokazy uczestników Małej Akademii Teatralnej, która działa przy Teatrze Maska.

Nowością jest „Żywa Biblioteka", której „książkami" będą ludzie, a czytanie, zastąpią rozmowy. Tytułami, osoby, które musiały się mierzyć ze stereotypami i doświadczyły ostracyzmu: były narkoman, ateista, osoba niebinarna, matka dziecka niepełnosprawnego, weganin i osoba aseksualna. Rozmowa/czytanie może potrwać ok. 20 minut. „Książka" ma prawo nie odpowiadać na pytania, może też przerwać spotkanie słowami „ten rozdział nie został jeszcze napisany". „Wypożyczalnia" takich „książek" będzie na Uniwersytecie Rzeszowskim, którego Liceum Ogólnokształcące współorganizuje imprezę.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
14 maja 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...