Europejska Witryna Teatralna

wymiana teatralna między Teatrem Śląskim a teatrami europejskimi

Katowice zdecydowały się przystąpić do rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. Teatr Śląski gorąco kibicuje tym staraniom i pragnie aktywnie włączyć się w cykl działań i przedsięwzięć otwierających nasze miasto na europejski obieg kulturalny. Wspierając starania miasta o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016 Teatr Ślaski im. St. Wyspiańskiego przedstawia projekt corocznego - w latach 2010-2016 - międzynarodowego przeglądu teatralnego pod nazwą Europejska Witryna Teatralna.

 Teatry, które w kolejnych latach będą brały udział w tym przeglądzie, są członkami założonej przed dwiema dekadami przez Giorgio  Strehlera UNII TEATRÓW EUROPY, której celem jest propagowanie ponadnarodowych wartości kulturalnych i artystycznych reprezentowanych przez teatr, wspieranie współpracy między teatrami i wymiany artystycznej, przy poszanowaniu tożsamości kulturowej i odmiennych tradycji każdego z członków.

Projekt, w kontekście udziału miasta Katowic w pretendowaniu do stolicy kulturalnej roku 2016, jest jednym z poddziałań niosących przesłanie „Kierunek Europa”.

Przedmiotem EUROPEJSKIEJ WITRYNY TEATRALNEJ 2010 jest organizacja wymiany teatralnej pomiędzy Teatrem Śląskim a innymi teatrami europejskimi w ramach promocji miasta Katowice w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Teatr Śląski, poprzez wymianę z teatrami prezentującymi u nas przedstawienia, pragnie promować spektakle  Teatru Wyspiańskiego a tym samym kulturę Katowic i Śląska w miastach macierzystych teatrów zapraszanych do nas. Dzięki tej wymianie widzowie Teatru Śląskiego (i goszczących w Katowicach teatrów) zyskają wzajemnie szansę poznania swojego potencjału artystycznego i skonfrontowania go z dokonaniami innych środowisk. Świadomość siły lokalnej kultury, zarówno jej odrębności, jak i podobieństwa do porównywalnych ośrodków europejskich sprawi, że mieszkańcy miasta otrzymają potwierdzenie przynależności do środkowoeuropejskiego kręgu  kultury wysokiej.

Pierwsza edycja ww. projektu w roku 2010  odbywa się pod nazwą:
Europejska Witryna Teatralna
Rok 2010 - „Europa Środkowa”

W jej ramach odbyły się już następujące imprezy:
24.05.2010 - prezentacja spektaklu „Born for never” Andrasa Visky z Hungarian Theatre w Cluj (Rumunia). Teatr z Cluj jest obecnie jedynym węgierskojęzycznym członkiem Unii Teatrów Europy i jednym z najlepszych teatrów w Rumunii. Założony został w 1972 roku i był pierwszym węgierskim zespołem teatralnym w Transylwanii. Węgierski Teatr w Cluj jest nie tylko ważną instytucją dla społeczności węgierskiej w Rumunii, ale jedną z najważniejszych instytucji teatralnych w całym kraju.

25.05.2010 - „Dzika kaczka” Henryka Ibsena z Teatru Petra Bezrucy z Ostravy (Czechy) 
Teatr Petra Bezruce z Ostravy rozpoczął swoją działalność w 1945 roku. Wielokrotnie z dużymi sukcesami gościł w Pradze oraz poza granicami kraju. Współpracował m. in. z polskimi realizatorami: Domanem Nowakowskim i Andrzejem Celińskim. Teatr odzwierciedla i czerpie inspiracje artystyczne ze swojego położenia geograficznego, czyli styku trzech kultur.


Imprezy w sezonie artystycznym 2010/2011
W ramach wymiany Teatr Śląski zaprezentuje spektakl „Iwona Księżniczka Burgunda” w reżyserii Attili Keresztesa, dyrektora artystycznego teatru węgierskiego w Satu Mare w Rumunii i w scenografii Bianki Imeldy Jeremias – artystów rumuńskich narodowości węgierskiej, który został zrealizowany pod honorowym patronatem UNII TEATRÓW EUROPY. Przedstawienie to, poprzez obecność międzynarodowych realizatorów komponuje się z przesłaniem programu „Kierunek Europa”.
Spektakl zostanie zaprezentowany w Czechach w Ostravie w Teatrze Narodni Divadlo Slavskomoravskie 10.10.2010., w Rumunii w Cluj 12.12.2010 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego INTERFERENCJE, na Węgrzech w Budapeszcie w Narodowym Teatrze Węgierskim – Nemzeti Szinhaz,  14.12.2010.

oprac. m.w.
Materiały Teatru
16 września 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia