Festiwal Era Schaeffera i 65-lecie twórczości Schaeffera

5. Era Schaeffera

V Festiwal Era Schaeffera organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2013 roku w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie.


Tegoroczna edycja zbiega się w czasie z obchodami 65-lecia pracy twórczej profesora Bogusława Schaeffera i poza głównym wydarzeniem multimedialnym towarzyszyć jej będzie wystawa grafik Schaeffera 20 listopada godz. 10.00-13.00 w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, performance aktorski, panel dyskusyjny oraz projekcja filmu niemego w warszawskim kinie Iluzjon 20 listopada godz. 20.00 z muzyką Schaeffera graną na żywo w wykonaniu Michała Urbaniaka. 21 listopada Basen Artystyczny godz. 19.00 5 edycja Ery Schaefera.

Bogusław Schaeffer, urodzony w 1929, roku to najchętniej wystawiany polski autor spośród żyjących pisarzy, kompozytor, grafik, teoretyk, krytyk, twórca ponad 17 książek, 400 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym głośnego „Scenariusza dla trzech aktorów", jeden z czołowych i najoryginalniejszych twórców w dziejach kultury. Człowiek orkiestra i człowiek orkiestry, współczesny Leonardo Da Vinci, który zwykł mawiać o sobie: „Wbrew temu, co się o mnie sądzi, nie mam intencji elitarnych. I żałuję, że tak mało eksperymentuję, choć oczywiście zdarzało mi się napisać stuminutowy utwór na skrzypce solo". Fenomen Schaeffera tkwi w wielowymiarowości interdyscyplinarnych i niekonwencjonalnych działań artystycznych, ale również w jego niewyczerpanej inwencji twórczej. Jego dokonania są olbrzymie i wciąż nieocenione, on sam zaś, jest skromny i wrażliwy. Twórczość Schaeffera jest szczególnie szanowana zagranicą, a dzięki kolejnym edycjom festiwalu coraz częściej trafia także do szerokiego grona odbiorców w kraju. Ideą Ery Schaeffera jest promocja twórczości Mistrza, Profesora Bogusława Schaeffera, a jednym z ważniejszych jego założeń - swobodna wymiana artystycznej myśli.

- Oddajemy w ręce artystów i naukowców dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera, zgadzając się na jego twórczą reinterpretację i włączenie w nowy kontekst. Wierzymy, że tylko tak traktowana sztuka zachowa swój żywy charakter i stanie się dynamiczną przestrzenią akcji i reakcji społeczno - kulturowej. Tak również sztukę rozumie i traktuje Bogusław Schaeffer, który przez minione 65 lat swojej pracy był przecież inicjatorem artystycznych eksperymentów i spotkań, na nowo definiujących muzykę, teatr czy taniec – mówi Marek Frąckowiak aktor, Prezes Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.

W tym roku organizatorzy rozszerzyli festiwal o imprezy towarzyszące, które uświetnią podwójny Jubileusz. Oficjalnie Era Schaeffera zagości z pokazem grafik oraz panelem dyskusyjnym w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. To nobilitujące miejsce z pewnością wzmocni i podkreśli artystyczną rangę Bogusława Schaeffera na polskiej mapie kulturalnej. Festiwal wejdzie też do przestrzeni kinowej, warszawska publiczność zostanie zaproszona do Kina Iluzjon na projekcję filmu niemego z 1917 roku, pt. „Tajemnica pokoju 100" w reżyserii Aleksandra Hertz'a z akompaniamentem na żywo w wykonaniu Michała Urbaniaka do muzyki Schaeffera. Finałem tradycyjnie będzie energetyczne widowisko multimedialne „Era Schaeffera" z elementami performance przygotowane przez Macieja Sobocińskiego, reżysera telewizyjnego i teatralnego.

- Era Schaeffera to gala improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki, tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage. To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, to przede wszystkim hołd dla sztuki. Poprzez twórczą wymianę energii, najśmielsze kombinacje i połączenia chcemy odczytywać i odkrywać dzieła Schaeffera na wielu różnych płaszczyznach - mówi Maciej Sobociński, reżyser Ery Schaeffera

W festiwalu rokrocznie biorą udział uzdolnieni artyści, obdarzeni niezwykłą wrażliwością i talentem. Za każdym razem trzon wydarzenia stanowią aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Lidia Bogacz-Popiel, Valentina Pennino, Agnieszka Wielgosz, Sean Palmer oraz tancerz Witold Jurewicz, którym towarzyszy plejada wykonawców – muzyków, aktorów, tancerzy, zaproszonych przez organizatorów z Fundacji Aurea Porta. W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie Michał Urbaniak oraz znany z popularnego telewizyjnego talent show Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon, a także L.U.C (Łukasz Rostkowski), Ghatam Giridhar Udupa (muzyk, Indie), Jamal Souissi (gość specjalny z Maroka), Jorgos Skolias (wokalista) i Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Era Schaeffera jest energetycznym widowiskiem multimedialnym z elementami performance, na które składa się większość elementów twórczości Bogusława Schaeffera. Jest interaktywną i audiowizualną przestrzenią teatralną, taneczną i muzyczną, która pulsuje dramaturgicznym i muzycznym rytmem, za każdym razem ukazując dzieła Mistrza w ich różnych kontekstach. Festiwal jest otwarciem artystycznego świata Schaeffera na artystów, na miasto i jego mieszkańców. Po pięciu edycjach śmiało można powiedzieć, że Era Schaeffera wpisała się już na stałe w cykl wydarzeń kulturalnych Warszawy.

W tym roku organizatorzy powołali Komitet Honorowy składający się z ambasadorów twórczości Schaeffera. Swój udział w Komitecie Honorowym, potwierdziły następujące osoby: Prof. Jerzy Bralczyk, Renata Butryn, Prof. Richard Demarco , Agnieszka Duczmal, Janusz Fogler , Grzegorz Gauden, Małgorzata Kidawa-Błońska, Zofia Ławrynowicz, Jerzy Koronowicz, Andrzej Kosowski, Prof. Tadeusz Kowalski,, Fabian Panisello, Maciej Pisarek, Adrianna Poniecka- Piekutowska, Paweł Potoroczyn, Joel Sachs, Rafał Skąpski, Bożena Słoniak, Michał Urbaniak, Tadeusz Wielecki, Marcin Wyrostek, Małgorzata Zakrzewska.

(-)
Materiał Organizatora
4 listopada 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...