Festiwal Spoiwa Kultury po raz dziesiąty

130 artystów z 10 krajów zaprezentuje się w Szczecinie podczas tegorocznego Festiwalu Spoiwa Kultury. Po raz kolejny szczególną rolę w programie odgrywają wydarzenia nawiązujące do historii i przestrzeni Szczecina.

To już dziesiąta edycja Festiwalu Spoiwa Kultury. Jubileusz jest podwójny, zbiega się bowiem z trzydziestoleciem działalności Teatru Kana. Festiwal potrwa od 2 do 4 lipca. Wczoraj poznaliśmy jego program. 

- Festiwal jest dla nas okazją do szukania spoiw kultury, które występują między grupami muzycznymi i teatralnymi, pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych - mówi Dariusz Mikuła z Teatru Kana. 

Podobnie jak w ubiegłych latach, idea festiwalu nawiązuje do poznawania topografii Szczecina, w sposób szczególny naznaczonej historią. Spektakle, performance, spotkania oraz akcje teatralno-muzyczne odbywać się będą łącznie w osiemnastu miejscach miasta, m.in. na Niebu-sżewie, Łasztowni, Zamku Książąt Pomorskich, podwórku kamienicy przy ul. Śląskiej 47, na Nabrzeżu Starówka. 

- Głównym bohaterem festiwalu jest miasto - opowiada Rafał Foremski z Kany. - Poszczególne wydarzenia będą odbywać się zarówno w miejscach dobrze znanych szczecinianom, jak i tych wstydliwie skrywanych, czy intrygujących i dotąd nieodkrytych. 

W ramach festiwalu zobaczymy m.in. performance "PlugVPlay" Teatru Akhe z Rosji (2 lipca, godz. 20.30 przy Teatrze Kana), spektakl "GogoFs Death" Teatru Dakh z Ukrainy (3 lipca, godz. 19.00 oraz 4 lipca, godz. 18.00, Łasztownia). Na finał zaprezentuje się niemiecki Teatr Antagon ze zrealizowanym z imponującym rozmachem spektaklem "Gingko" (4 lipca, godz. 23.00, Nabrzeże Starówka). 

Spoiwa Kultury to także liczne wydarzenia muzyczne. W tym roku wysłuchamy koncertów grup z Francji, Tanzanii, Polski. Interesująco zapowiada się projekt Weroniki Fibich z Teatru Kana zatytułowany "Przeprowadzki\'\'. Tematem działań będzie Niebuszewo, niegdyś dzielnica zamieszkała głównie przez Żydów, a po 1945 roku miejsce, w którym krzyżowały się przesiedleńcze losy wielu różnych narodowości. Akcja teatralna, która będzie miała miejsce 3 lipca o godz. 17.30 przy ul. Niemcewicza 9 to opowieść o losach konkretnych osób. 

Na część imprez obowiązują bezpłatne wejściówki. Będą one czekały od poniedziałku 29 czerwca w biurze Teatru Kana.

Monika Stefanek
Głos Szczeciński
22 czerwca 2009

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia