Festiwal Tańca Współczesnego w Krakowie „KRoki”

Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na przegląd teatrów tańca

Małopolski Ogród Sztuki poczynił odpowiednie „KRoki”, aby zgromadzić na swojej scenie 13 polskich spektakli, warsztaty, projekcje filmów, wystawy dyskusje i spotkania z twórcami, a wszystko to pod hasłem tańca współczesnego. W dniach od 9-16 marca 2013 na ul. Rajskiej 12, będziemy mieli możliwość obejrzenia artystów z najważniejszych ośrodków tańca w kraju: Trójmiasta, Wrocławia, Lublina, Warszawy, Śląska i Krakowa.

Kuratorkami przeglądu „KRoki" Festiwal Tańca Współczesnego są Katarzyna Bester (performatyk z wykształcenia) oraz Jadwiga Majewska (krytyczka teatru tańca). Zorganizowały one pierwszy taki festiwal w Krakowie, bo jak uważają taniec współczesny jest dziedziną wciąż kulejącą na polskiej scenie kulturalnej.

Program festiwalu obejmuje nie tylko główne instytucje taneczne, ale przede wszystkim twórców niezależnych, będących autonomicznymi artystami. Celem organizatorów jest ukazanie różnorodności form tańca teatralnego, stąd pojawią się solowe wystąpienia oraz kreacje zbiorowe.

Wśród artystów znajdziemy takie nazwiska jak Tomasz Bazan, Iwona Olszowska, Jacek Owczarek, Natalia Wilk, Małgorzata Haduch, Basia Bujakowska, Anita Wach. Zobaczymy również realizacje z Polskiego Teatru Tańca oraz z Bałtyckiego Teatru Tańca. Za gwiazdę festiwalu możemy uznać Mikołaja Mikołajczyka ze swoim „Tryptykiem", który zostanie zaprezentowany publiczności dopiero po raz trzeci, właśnie na krakowskiej scenie. Codziennym prezentacjom spektakli na żywo towarzyszyć będzie wystawa fotografii Marty Ankiersztejn, przedstawiająca warszawskich artystów tańca w przestrzeniach miejskich. Każdego dnia odbędą się projekcje rejestracji spektakli Trójmiejskiej Sceny Tańca. Natomiast po każdy spektaklu w kawiarni MOSu odbędą się rozmowy z artystami.

Jak mówi Katarzyna Bester taniec współczesny jest dziedziną usytuowaną na pograniczu wielu dziedzin sztuki, stąd elastyczna przestrzeń Małopolskiego Ogrodu Sztuki może okazać się odpowiednim polem do tego typu przedstawień. Charakter tej przestrzeni współgrający z ideą teatru tańca, może zdaniem kuratorek przyczynić się do zmiany odbioru widowiska oraz zmiany konstytuowania widza, który niejednokrotnie w przygotowanych projektach może stać się aktywnym uczestnikiem działań performatywnych. Festiwal ten ma na celu ukazanie widzom, że taniec to nie tylko zjawisko estetyczne, ale również wspólne przeżywanie i doświadczanie. Te mistyczne doznania to tylko jeden z aspektów, bo wielokrotnie w działaniach tancerzy ujrzymy wiele zabawnych elementów.

Szczegółowe informacje odnośnie programu i biletów dostępne na: www.mos.art.pl, info@mos.art.pl oraz pod numerami telefonów:(12) 424 45 25, (12) 424 45 28.

Daria Kubisiak
Dziennik Teatralny Kraków
7 marca 2013

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia