Festiwal w nowym wymiarze

3. Międzynarodowy Festiwal Open The Door w Katowicach

W tym roku wszelkie imprezy masowe stanęły pod znakiem zapytania. W czasie izolacji od świata doceniliśmy wartość spotkań z innymi ludźmi, również tych o wymiarze artystycznym. Na szczęście trzecia edycja Festiwalu Open The Door w Teatrze Śląskim odbędzie się pomimo przeciwności.

W trakcie wydarzenia będziemy mieli okazję zobaczyć liczne pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, słuchowisko, spektakle teatralne w różnych formach oraz instalację performatywną „Czułość" z udziałem Kamili Baar w reżyserii Katarzyny Borkowskiej. Organizatorzy chcą, by Festiwal pokazywał piękno różnorodności jako społeczny fakt i wartość - również artystyczną.

Choć tegoroczny Open the Door nie będzie tak długi, jak poprzednie edycje to na pewno nie zabraknie interesujących projektów zespołów z różnych krajów europejskich oraz naszych rodaków. Śląsk odwiedzą zespoły z Czech, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.

Czesi zabiorą nas do świata komputerowej gry. Wirtualne postacie pokażą nam swoje, stworzone z pikseli miasto i jego mieszkańców. Dowiemy się jak wygląda życie w silniku gry 3D, jakie zasady nim rządzą i czym różni się od prawdziwego świata. Spektakl „Virtual Ritual" to odpowiedź na to, dlaczego młodzi tak często „wylogowują się" z życia i wchodzą do świata istniejącego tylko na ekranie.

Sztuka „Głośniej znaczy wyraźniej" Brytyjczyków przełamie stereotypy dotyczące osób niesłyszących oraz pokaże nam jak często (niepotrzebnie) im ulegamy. Osób niepełnosprawnych nie dostrzegamy przez ich talent albo zalety. Patrzymy na nich przez pryzmat ich odmienności. Historia bohatera to zupełnie inne spojrzenie na głuchych, bez przypinania łatek.

Polskie przedstawienie „Popytka" zrealizowane przez Weronikę Fibich z udziałem mieszkających w Polsce kobiet – Czeczenek, muzułmanek jest opowieścią ludzi, których dotknęła tragedia i okrucieństwo wojny. Trudna sytuacja zmusza do podjęcia decyzji o uciecze z domu w poszukiwaniu bezpieczeństwa dla siebie i swojej rodziny. Historia opowiada o naszych sąsiadach, przechodniach przypadkowo spotkanych na przystanku, którzy codziennie walczą o swój los - jak na wojnie.

Mnóstwo zabawy zapewni nam spektakl „Calma!". Hiszpan Guillema Alby przygotował dla widzów naprawdę szalone widowisko! To wspaniale zagrana, łącząca scenę z publiką jedność opowieść o pośpiechu w którym żyjemy i przez który nie dostrzegamy tego, co nas otacza. Czy damy radę się chociaż na chwilę zatrzymać w maratonie życia?

Oprócz wymienionych wydarzeń w trakcie czterech dni Festiwalu organizatorzy zaprezentują blok filmów pod hasłem „Open the Door na ekranie". Znajdziemy propozycje kina dla dojrzałych widzów, ale również i dla najmłodszych w formie seansów sensorycznych. Uczestnicy Open The Door będą mieli możliwość zobaczyć instalację performatywną „Czułość. Jestem. 24 h" i doświadczyć słuchowiska „Staś i Zła Noga". Nie zabraknie licznych spotka z artystami oraz z uczestnikami pierwszej edycji programu telewizyjnego „Down the road". Studenci Arteterapii Uniwersytetu Śląskiego zaprezentują spektakl „Dobry materiał" w reżyserii Zbigniewa Wróbla, aktora Teatru Śląskiego.

Na zakończenie Festiwalu odbędzie się ogromne widowisko plenerowe „Ślepcy" w wykonaniu krakowskiego Teatru KTO. Spektakl inspirowany jest bestsellerowym utworem portugalskiego noblisty Jose Saramago „Miasto ślepców". Opowiada on historię mieszkańców pewnego miasta, w którym z niewiadomych powodów ludzie tracą wzrok.
„Dziś, 10 lat po premierze spektaklu, w roku, w którym pandemia koronawirusa zatrzymała świat, spektakl nabrał nowego wymiaru. Przekonaliśmy się, że coś, co wczoraj wydawało się fikcją, jutro może okazać się rzeczywistością..." - mówi kuratorka programowa Festiwalu, Dagmara Gumkowska.

Open The Door rozpoczął się 24 września, a zakończy 27 września. Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie Teatru Śląskiego oraz na Facebooku na stronie poświęconej Festiwalowi.

Beata Zwierzyńska
Dziennik Teatralny Katowice
23 września 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia