Festiwale Krakowa i Warszawy! Kochajcie się!

Festiwal Beethovenowski i Misteria Paschalia razem

Kiedyś się nienawidziły i kopały, teraz będą się wzajemnie promować. I to nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie. Warszawski Festiwal Beethovenowski zaprasza do współpracy krakowski festiwal Misteria Paschalia.

Pomysł może zaskakiwać, bo przecież do niedawna oba festiwale uważane były za wrogie. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena nienawidził festiwalu Misteria Paschalia, bo po awanturze o pieniądze i przeprowadzce z Krakowa do Warszawy to właśnie Misteria Paschalia zajęły miejsce organizowanego przez Elżbietę Penderecką Festiwalu Beethovenowskiego. Misteria Paschalia ostro konkurowały zaś z Festiwalem Beethovenowskim. "Naszych artystów nikt nie pobije" - mówili jego organizatorzy.

Ale opowieści o wspólnej nienawiści można już chyba włożyć między bajki. Organizujące Festiwal Beethovenowski Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena wyszło bowiem z propozycją wspólnej promocji obu imprez.

Projekt ma być skierowany przede wszystkim do turystycznych grup melomanów z Europy stanowiących lwią część festiwalowej publiczności. Zdaniem pomysłodawców obie imprezy można potraktować jako wspólny produkt marketingowy i zareklamować w bardzo ciekawy sposób. - W tradycji europejskiej święta wielkanocne, w przeciwieństwie do świąt Bożego Narodzenia, często spędza się podczas krótkich urlopów wypoczynkowych. W tym czasie ogromne zorganizowane grupy turystów podróżują po całej Europie. Damy im sygnał, że w czasie świąt wielkanocnych w Polsce odbywają się dwa znakomite festiwale. Pierwszy z nich rozpoczyna się w Warszawie tuż przed świętami. A zaraz po nim miłośnicy muzyki poważnej mogą wsiąść w pociąg czy samolot i w parę godzin znaleźć się w Krakowie, gdzie rozpoczyna się poświęcony muzyce dawnej równie wspaniały festiwal Misteria Paschalia - tłumaczy autor pomysłu Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Pierwszy gest nowej przyjaźni został już poczyniony. W wydawanym przez stowarzyszenie czasopiśmie "Beethoven Magazine" pojawiła się zapowiedź najciekawszych przyszłorocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Obok tak ważnych imprez jak Rok Chopinowski, Warszawska Jesień czy Konkurs Chopinowski znalazł się mocno wyeksponowany krakowski festiwal Misteria Paschalia. Niby nic wielkiego, ale kilka dni temu najnowszy numer ukazującego się w angielskiej i niemieckiej wersji językowej pisma trafił do rąk melomanów odwiedzających Festiwal im. Ludwika van Beethovena w Bonn - imprezy, która należy do najstarszych i najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie.

Drugi krok to wspólna promocja festiwali na branżowych imprezach muzycznych, m.in. na prestiżowych targach Midem Classic w Cannes, na które zjeżdżają kluczowe postaci muzycznego show-biznesu z całego świata. Ten sam materiał ma także trafić na odbywające się na początku przyszłego roku targi turystyczne w Portugalii, Madrycie i Berlinie. Pomysłodawcy chcą bowiem, by trafił przede wszystkim do europejskich biur podróży zajmujących się turystyką kulturalną. - W Niemczech istnieje przecież ich specjalna grupa zwana "kulturreisen". Nie mówimy więc o przypadkowych turystach, ale dużych grupach melomanów, którzy przyjeżdżając na muzyczny festiwal, dają jednocześnie zarobić hotelarzom, restauratorom, taksówkarzom etc. - dodaje Giza.

Propozycją współpracy mile zaskoczony jest Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia i pełnomocnik prezydenta do spraw kultury. - W temacie kultury nie należy się kopać i konkurować, ale wzajemnie wspierać. Zwłaszcza gdy chodzi o promocję na arenie międzynarodowej. Jesteśmy więc otwarci i chętni, by zaprosić melomanów z całego świata najpierw na wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, a potem na Misteria Paschalia do Krakowa - twierdzi Berkowicz. I dodaje, że w przyszłym roku krakowskie festiwale nawiążą także współpracę z festiwalami z Poznania i Wrocławia.

Czy nienawidzące się do niedawna imprezy naprawdę się teraz pokochają? Być może, bo dobry pomysł na promocję, a więc i finansowy sukces, jest w stanie czynić cuda.

Komentarz Ryszarda Kozika

Nareszcie! - to jedyna możliwa reakcja na informację, że Festiwal Beethovenowski i Misteria Paschalia zawieszają broń i będą się razem promowały. Skorzystają na tym oba festiwale, a także goszczące ich uczestników miasta. Wspólnie łatwiej będzie budować prestiż imprez i ciekawą ofertę dla zagranicznych melomanów. W chwili, gdy polskie miasta prześcigają się w organizowaniu kolejnych festiwali i koncertów gwiazd, pomysł to szczególnie cenny, bo pokazujący myślenie długofalowe, nastawione nie na jednorazowy sukces, a na konsekwentne budowanie marki obu imprez.

Tomasz Handzlik
Gazeta Wyborcza Kraków
28 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...