Festiwalowa galeria barw i dziwostworów

10. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA - Białystok 21–25 czerwca 2022

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich. Deszcz wszedł w paradę paradzie studentów lalkarstwa, ale ci tyle energii i improwizacji w sobie mają, że potrafią paradę zorganizować nawet w ciasnym teatralnym foyer. Pisze Monika Żmijewska w „Gazecie Wyborczej - Białystok".

Parada w ciasnym foyer? 

We wtorek (21 czerwca) wieczorem to właśnie w holu Białostockiego Teatru Lalek zapanowało istne szaleństwo z udziałem feerycznie kolorowych stworów. W ten sposób studenci rozpoczęli oficjalnie swoje święto: Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "LALKANIELALKA".

Fantazyjne stroje, wymyślne kształty, cudaczne nakrycia głowy, setki wstążek, szarf, kolorowych elementów - już od samego patrzenia mogło się widzom zakręcić w głowie. A gdy to barwne towarzystwo lalek, dziwostworów, ryb, ptaków i innych stworzeń jeszcze zaczęło tańczyć do rytmu granej na żywo muzyki, można było odnieść wrażenie, że całe wnętrze foyer wręcz pulsuje. Albo płynie. I zresztą pod takim hasłem „Ta wyspa płynie" przygotowano całe to barwne wydarzenie.

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich. Wolność i solidarność

Tyle że pierwotnie plan parady (według koncepcji Pawła Chomczyka, ze scenografią Małgorzaty Tarasewicz-Wosik i Martyny Stepan-Dworakowskiej) był taki: lalki tańczą wokół jadącej muzycznej platformy i tak razem pospołu płyną w barwnej paradzie spod BTL do Akademii Teatralnej. Planom przeszkodził jednak intensywny deszcz, dlatego zespół muzyczny ostatecznie wylądował na scenie na środku teatralnego foyer, a korowód tańczył wokół niej do muzyki m.in. Hendrixa, Beyonce czy Younga, co jakiś czas wyławiając z wielkiej butelki listy (fragmenty monologów i publikacji m.in. Eugenio Barby, czy Martina Luthera Kinga).

Ich wspólny mianownik? Przesłanie dotyczące wolności. Wolności w różnych aspektach: sztuki, praw człowieka, narodów. Nieprzypadkowo cała scena i galeria postaci skąpana była w niebiesko-żółtej kolorystyce - twórcy parady świadomie nawiązywali do barw ukraińskiej flagi, solidaryzując się z walczącą Ukrainą, protestując przeciw wojnie i apelując o pokój.

Białystok. Lalką może być wszystko

Koniec końców barwny korowód wstrzelił się w chwilowe „okienko pogodowe" i wypłynął (choć już bez grającej platformy) z teatralnego foyer na ulice Białegostoku. Barwna gromadka przeszła szybko do Akademii Teatralnej, gdzie od początku tygodnia białostoccy studenci i wykładowcy goszczą studentów z 7 szkół artystycznych kilku krajów, m.in. Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich „LALKANIELALKA" pokazują swoje spektakle, inspirują się nawzajem, nawiązują kontakty.

Studenci nie rywalizują ze sobą - festiwal nie ma bowiem formuły konkursu, jest po prostu twórczym żywiołowym spotkaniem lalkarskich energii różnych pokoleń: studentów i mistrzów. A także przeglądem najważniejszych przemian artystycznych, do jakich dochodzi w świecie teatru lalek i ożywionej formy. A kto choć raz widział spektakle studentów w ramach festiwalu, ten wie: w lalkę potrafią zamienić i interesująco animować praktycznie wszystko. Płynność, niezwykłość i możliwości teatru lalek podkreśla też zresztą tytuł festiwalu „LALKANIELALKA".

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich. Wyczekany jubileusz

Festiwal odbywa się co dwa lata, na przemian z Międzynarodowym Festiwalem Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy". Dwa lata temu jednak festiwal studencki nie odbył się z powodu pandemii, musiało minąć aż cztery lata, by do Białegostoku znów zjechali młodzi adepci sztuki lalkarskiej z różnych krajów. Tegoroczna edycja - jubileuszowa, bo 10. - jest więc szczególnie wyczekana.

Festiwal potrwa do 25 czerwca, towarzyszy Dniom Białegostoku, a przez ten czas w BTL i AT odbywają się spektakle nurtu studenckiego i profesjonalnego. Wśród wydarzeń towarzyszących są m.in. warsztaty, wernisaże, spotkania.

Festiwalowe szczegóły - na stronie Akademii Teatralnej.

Warto zaglądać też na Facebooka uczelni, by dowiedzieć się o możliwości wejścia na niektóre spektakle (większość ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, przeznaczona jest dla uczestników festiwalu). Na spektakle nurtu profesjonalnego rozdano już wcześniej bezpłatne wejściówki, ale też warto próbować przed samymi spektaklami, często zdarza się, że wpuszczana jest dodatkowa liczba widzów.

Festiwal organizuje białostocka filia Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wraz z partnerami: Polskim Ośrodkiem Lalkarskim Polunima, Białostockim Teatrem Lalek oraz Stowarzyszeniem Artystów Lalkarzy. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Białegostoku.

Monika Żmijewska
Gazecie Wyborcza Białystok
23 czerwca 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...