Finał Warsztatów Międzypokoleniowych

Teatr Na Bruku

W ramach walki z wykluczeniem kulturowym i społecznym realizujemy następujące projekty:

"Zderzenia międzypokoleniowe" - Spotkania z Teatrem Na Bruku (Dofinansowane przez Program Operacyjny FIO 2013) „Teatralnie nakręceni" (Dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) „Spotkania z Teatrem Na Bruku – Edukacja Kulturalna" (Dofinansowane przez Urząd Marszałka Województwa Dolnośląskiego)

"Zderzenia międzypokoleniowe" - Spotkania z Teatrem Na Bruku - Projekt który bawi, uczy, rozwija twórczo, integruje defaworyzowane grupy społeczne z uwagi na brak możliwości korzystania z dóbr kultury. Dotyczy on szczególnie seniorów, którzy mają problem z przemieszczaniem się do miejsc, gdzie są świadczone dobra kultury, (odległa lokalizacja, brak środków, energii, nawyków), a także dzieci i młodzieży (odległa lokalizacja, brak środków, nawyków). Wykluczenie społeczne z oczywistych względów dotyka osoby bezdomne.
Projekt łączy różne grupy społeczne i wiekowe. Ma charakter działania wielopłaszczyznowego, obejmującego szeroką rzeszę odbiorców i szeroki wachlarz form oddziaływania integracyjnego, arteterapeutycznego. Celem projektu jest aktywizacja, integracja oraz rozwój solidarności międzypokoleniowej (przede wszystkim ludzi starych z dziećmi i młodzieżą do lat 18) w wykluczonych lokalnych społecznościach, szerząc ideę społeczeństwa obywatelskiego.

 Projekt realizowany w 2 formach...

1. Międzypokoleniowe Warsztaty Teatralne Stacjonarne "Uwierzyć w Siebie" – „Zderzenia Międzypokoleniowe": - Klub Seniora „Złota Jesień"- Czernica ul. Wrocławska 78 przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (wieś pod wrocławska) w każdy czwartek począwszy od 5.09.2013 od g.15 do 19:00
- Schronisko Brata Alberta Wrocław: Dla Kobiet i Matek z Dziećmi, Wrocław, ul. Strzegomska 9 oraz podopieczni Domu Samotnych Mężczyzn ul. Bogedaina (warsztaty realizowane będą w miejscu szczególnie defaworyzowanym społecznie) w każda środę począwszy od 4.09.2013 do 04.12.2013 od ok. g. 16.30 do 20:30
Celem działań warsztatowych jest przywracanie teatrowi, kulturze i społeczeństwu osób, które zostały wykluczone z aktywnego społecznego funkcjonowania. Długofalowym zamiarem Teatru Na Bruku jest utworzenie Teatru Bezdomnych.

Prowadzone zajęcia uczą wyrażania własnych uczuć, umiejętności bycia sobą, autoprezentacji (podczas komunikacji werbalnej i niewerbalnej, przy szukaniu pracy, przy poznaniu ciekawej osoby), umiejętności pracy w grupie przy odmiennych temperamentach i innej wrażliwości, poczucia humoru (poszerzanie i pogłębianie go – przydatne dla rozładowywania wielu sytuacji), odbudowują wiarę w siebie.
Poprzez jaką formę:
spektakl interaktywny, rozmowy integracyjne, zabawy teatralne, zdobywanie podstaw autoprezentacji - warsztatu aktorskiego: oddychanie, emisję głosu, kulturę mowy: dykcję; elementarne zadania aktorskie, relaks;
sceny oparte na doświadczeniach uczestników, pantomimę, scenki kabaretowe, tekstowe, piosenka itp.;
przygotowanie do występu na scenie przed publicznością itd.

2. Wyjazdowe Warsztaty i Spektakle - Spotkania z Teatrem na Bruku Spektakle: „Drzewo które umiało dawać", "Fotograf",„Charlie pomywaczem", "Bongo i kongo", „Przyjazd królewny Marianny Orańskiej", "Jerzy nieuczesany jak należy", "Mucha", "Kolędnicy Teatru na bruku".

„Kolędnicy teatru na bruku. Przedświąteczne spotkania"

Jedna z najbardziej znanych historii związanych z Bożym Narodzeniem. Przypowieść o złym, pełnym pychy władcy, którego zbrodnicze występki zostają osądzone na oczach widzów.
Chwila zadumy, refleksji nad losem ludzkim.
Podane w formie bardzo prostej, przystępnej z wyrazistym morałem i humorem. Pouczające dla widzów od lat 3 do 103.
Uudział postaci: Gwiazdor, Archanioł, Diabeł, Śmierć, Herod, Feldmarszał, Pachoły, Kolędnicy i inni.

Wspólne śpiewanie kolęd, biesiady itd

"Drzewo, które umiało dawać"

Interaktywny spektakl w konwencji pantomimy ukazujący w sposób metaforyczny/poetycki relację Drzewa (kogoś kto posiada kapitał i doświadczenie) z człowiekiem bezradnym i zagubionym, któremu wiedza i doświadczenie są potrzebne (dziecko i osoba która przez całe życie potrzebuje wsparcia). Poruszane w przedstawieniu problemy to: samotność, potrzeba obdarowywania miłością i bycia kochanym, stawianie czoła trudnościom dnia codziennego, egocentryzm, starość itd. „Dawanie uszczęśliwia" to myśl przewodnia spektaklu.

„Fotograf"

Przedstawienie w konwencji niemego kina. Atelier fotograficzne w stylu retro i jego fotograf czytający w myślach widzów – klientów, by spełnić ich wszystkie życzenia, kimkolwiek są (kobietą, mężczyzną, dzieckiem). Wszystko się może zdarzyć – pojawiają się słynne postacie filmowe i baśniowe, atrakcyjne pejzaże. Dramaturgia spektaklu zakłada udział widza w przedstawieniu, który zaproszony staje się aktorem. Finezję i czar działania fotografa burzy zagadkowy asystent...„Jeśliś sympatyczny poczujesz się dowartościowany. Ponuraka, pysznego, nadętego spotka tu zasłużony zimny prysznic... Gagi , zaskakujące zwroty akcji, gonitwy, wciąganie w wykreowany świat pantomimy przygodnych widzów. I tym razem się udało: miło jest przecież gościć choćby na chwilę w świecie burleski i slapsticku..." Gazeta Rybnicka, Grzegorz Walczak

„Charlie pomywaczem"

Prezentowane przez Teatr Na Bruku zdarzenie teatralne inspirowane jest twórczością Chaplina z czasów niemego kina. Stworzona przez genialnego artystę postać trampa – wiecznego tułacza, jest dziś jednym z najpiękniejszych mitów sztuki, nie tylko filmowej. Ten mały człowieczek uparcie walczący z przeciwnościami losu, broniący swojej godności, jest dla nas dziś kimś w rodzaju everymana. Przedstawienie jest żartobliwą refleksją nad losem artysty w świecie niszczącym osobowość i degradującym sztukę. „...Charlie dzięki rozbrajającej nieudolności, dyskretnej inteligencji, optymizmowi, humorowi i sprzyjającemu szczęściu wychodzi z kłopotów zwycięsko..." „...Charlie Pomywaczem" to kilkudziesięciominutowa burleska, podparta pantomimą, podszyta ciepłą kpiną z naszych przywar ..." „... Widowiskowość, finezja a zarazem prostota narracji, tragikomizm sytuacji, w których znajduje się najczęściej wbrew własnej woli są zdumiewające..." „ ... Choć zjeździłem kawałek świata i widziałem wiele przedstawień, takiego jak „Charlie Pomywaczem" nie widziałem ... wielowymiarowy, aktualny, zabawny, mocny aktorsko ..." Zenon Zegarski - Międzynarodowy Festiwal „Artyści bez granic" Kudowa Zdrój

„Jerzy nieuczesany jak należy"

„Jerzy nieuczesany jak należy" to spektakl lalkowo – żywo planowy. Jest to interaktywna inscenizacja wiersza Brzechwy pt. „Grzebień i szczotka". Przedstawienie jest wyrazem idei zbudowania sztuki z łatwo dostępnych dla każdego akcesoriów łazienkowych – „coś z niczego". Spektakl przedstawia w dowcipny sposób problem zbuntowanych dzieci z rodzin zastępczych i proponuje drogę wyjścia. Na oczach widzów, aktorzy budują scenę oraz lalki metodą „coś z niczego" prezentując instruktarz uprawiania teatru lalek.

„Mucha"

To niezwykle zabawny spektakl w konwencji teatru lalek o integracji wielopokoleniowej rodziny w celu walki z „uprzykrzającymi życie" muchami. Przedstawienie jest inspirowany tekstem Władysława Sikory „Muchom – nie!".
Interaktywna inscenizacja „Mucha" to projekt oparty na idei tworzenia teatru za pomocą odpadków recyklingowych (zużytych opakowań), starych materiałów i innych nieużytecznych już rzeczy „gospodarstwa domowego". Na oczach widzów, aktorzy budują scenę oraz postaci - lalki metodą „coś z niczego" prezentując instruktarz uprawiania teatru lalek, budując scenę, lalki, a następnie grają nimi spektakl.

Przyjazd królewny Marianny Orańskiej

Główną ideą spektaklu jest postawienie pytań widzowi: jaki jest „stan jego serca", jaka jest miara jego własnej wartości jako człowieka, co jest w stanie dać - poświęcić innym ludziom, zwłaszcza tym słabszym, jeśli coś w życiu osiągnął na ile jest w stanie podzielić się tym z innymi. Pytania te są szczególnie ważne w czasach kiedy sensem życia jest konsumpcjonizm, jego celem spełnianie wszystkich nawet irracjonalnych zachcianek, a także realizacja siebie za wszelką cenę (nawet kosztem innym) .
Królewna Marianna Orańska była jedną z najwybitniejszych kobiet XIX wieku w Europie. Była córką Wilhelma I Orańskiego - króla Niderlandów i Fryderyki Wilhelminy von Hohenzollern a jednocześnie ściśle związaną z Dolnym Śląskiem. Bohaterka spektaklu reprezentuje prowokacyjno - anachroniczny system wartości. Credo życiowe M. Orańskiej brzmiało: „nie przyszłam na świat żyć dzięki ludziom, ale by ludzie żyli dzięki mnie". I tak właśnie żyła. Spektakl – Happening o Mariannie Orańskiej, pozbawiony bariery językowej, składa się z etiud przedstawiających jej postać i sceny z jej życia. Przedstawienie przybliża osobowość nietuzinkową i inteligentną, która nie uległa tyranii obyczajów i sztywnych konwenansów swoich czasów. Opowiadacz – prezenter dopełnia słowem „pełnokrwistego obrazu" bohaterki (w języku polskim – możliwość w języku angielskim). Pozostaje otwarte pytanie postawione widzowi: „kto ma dzisiaj taką odwagę i serce jak Marianna Orańska ?

Na spektakularność przedstawienia składają się: zaskakujące zmiany miejsc, akcji i czasu, udział widzów w przedstawieniu, rozmach inscenizacyjny, mnogość użytych środków (galeria pełnokrwistych postaci, barwność kostiumów, gadżetów i efektów, oryginalność użytych pojazdów teatralnych). Uniwersalność i ważność tematu przedstawienia czyni je aktualnym i atrakcyjnym do prezentacji szerokiej publiczności w dowolnym miejscu (zarówno w plenerze, jak i w przestrzeniach zamkniętych).

Spektakle i warsztaty w najbliższym czasie w ramach w./w. projektów to:
Co: Spektakl "Kolędnicy Teatru Na Bruku" i Przedświąteczne Spotkanie (występy warsztatowiczów, wspólne śpiewanie kolęd itd)
Gdzie: Klub Seniora Świetlica Wiejska w podwrocławskiej Czernicy, ul.Odrzańska 2
Kiedy: 14.12.2013 – g. 16.30

Co: Spektakl "Kolędnicy Teatru Na Bruku" i Przedświąteczne Spotkanie (występy warsztatowiczów, wspólne śpiewanie kolęd itd)
Gdzie: Schronisko Brata Alberta Dom Dla Kobiet i Matek z Dziećmi ul. Strzegomska 9, Wrocław
Kiedy: 15.12.2013 – g. 16.30
Wstęp wolny bo dofinansowany przez Program Operacyjny FIO 2013
Warsztaty

Co: Międzypokoleniowe Warsztaty Teatralne Dla Osób Bezdomnych "Uwierzyć w siebie"
Gdzie: Schronisko Brata Alberta, Wrocław, ul. Strzegomska 9
Kiedy: środy od 16.30 do 20.30
Kto: Teatr Na Bruku i Stowarzyszenie „Artyści Na Bruku"

Co: Międzypokoleniowe Warsztaty Teatralne
Gdzie: Czernica, Świetlica Wiejska przy ulicy Odrzańskiej
Kiedy: czwartki od godz.17.00
Kto: Teatr Na Bruku i Stowarzyszenie „Artyści Na Bruku"
Zapraszamy na wydarzenia Teatru Na Bruku!

(-)
Materiał Teatru
14 grudnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia