Finaliści

7. Obserwatorium Artystyczne Entrée

Projekt skierowany jest do artystów niezależnych, działających w obszarze teatru, tańca, happeningu, instalacji czy performance. Zwycięzca obejmie półroczną rezydencję w Teatrze Rozrywki połączoną z produkcją nowego spektaklu. Przegląd finalistów to nie tylko oglądanie spektakli, ale również możliwość porozmawiania z twórcami, zadawania im pytań, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Przewidujemy również dodatkowe wydarzenia powiązane z finałem.

23 listopada 2016, godz. 18:00
„Alicja. Przesłyszenie. Halucynacja dźwiękowa na motywach Lewisa Carrolla"
Maria Kwiecień

Scenariusz/reżyseria: Maria Kwiecień
Muzyka: Michał Kiedrowski
Występuje: Kinga Kaczor
Czas trwania: 60 min.

... nic nie jest tym, czym się wydaje. Wonderland było snem – przyśnieniem, przywidzeniem. A jeśli to śnienie jest słuchaniem, zasłuchaniem, zasłyszeniem, przesłyszeniem? A słuchanie jest istnieniem, byciem, działaniem? A Kot z Cheshire jest popsutym akordeonem, mysz – skrzypieniem buta o podłogę, a wszechwładna Czerwona Królowa – nieczytelną partyturą na nieistniejącą orkiestrę? A umykający Biały Królik jakimś odległym wspomnieniem znanej ale zapomnianej melodii? I jeśli świat jest tylko przesłyszeniem małej dziewczynki zasłuchanej w rosnące grzyby? Sprawdźmy i posłuchajmy.

24 listopada 2016, godz. 18:00
„Samoobsługa"
Julia Szmyt

Scenariusz/reżyseria: Julia Szmyt
Autor: Harold Pinter
Opracowanie muzyczne: Bartek Olszewski
Scenografia: Aleksandra Badurska, Magda Sawicka
Występują: Mateusz Kmiecik, Hubert Paszkiewicz
Czas trwania: 40 min.

Tematem przewodnim jest pytanie o możliwość samodzielnego myślenia i działania w przypadku ciągłego zagrożenia: zamknięcia przez system, który nadrzędnie sprawuje kontrolę nad życiem społeczeństwa. Sytuacja, mimo że osadzona w realistycznych dekoracjach, nie jest ulokowana w konkretnej rzeczywistości historycznej czy politycznej. A absurdalność tekstu Pintera sprawia, że poczucie ciągłego zagrożenia mieszane jest ze śmiechem, choć nie jest to komedia całkowicie przyjemna - śmiech może okazać się w niej gorzki.

25 listopada 2016, godz. 18:00
„Trzej Muszkieterowie"
Teatr Alatyr

Scenariusz/reżyseria: Jakub Kasprzak
Autor: Aleksander Dumas
Muzyka: Paweł Klica
Scenografia/lalki: Adam Karol Drozdowski
Produkcja: Paweł Klica
Występują: Bartosz Budny, Michał Karczewski
Czas trwania: 50 min.

Trzej muszkieterowie to narracja z naszego dzieciństwa i dlatego opowiadamy ją przez pryzmat naszej pamięci o byciu dzieckiem. W opowieść o tym jak dzielny d'Artagnan usiłuje zostać jednym z królewskich muszkieterów zawarta jest pochwała zabawy i fantazji, historia o przyjaźni i lojalności, tęsknota za dzieciństwem. Dla dorosłych nasz spektakl jest nostalgicznym przypomnieniem o tym, że i oni byli kiedyś dziećmi. Dla dzieci niesie naukę, że zabawa na podwórku może być fajniejsza od gry na PlayStation.

26 listopada 2016, godz. 18:00
„Sońka"
Aleksandra Skorupa

Scenariusz/reżyseria: Aleksandra Skorupa
na podstawie "Sońki" Igancego Karpowicza
Reżyseria światła: Marta Seredyńska
Występują: Agnieszka Bielecka, Jakub Łopatka, Karol Bernacki, Filip Jasik, Mateusz Marczydło
Czas trwania: 50 min.

W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie z Igorem, reżyserem teatralnym, rozpoczyna nową historię. Tutaj romans wojenny przenika się z teraźniejszością, brutalna opowieść z miłością, współczucie ze zdradą, a teatr z życiem. Zapraszamy w podróż wehikułem czasu. Może w podróż w głąb siebie?

27 listopada 2016, godz. 18:00
„Mężczyzna sukcesu"
Andrzej „Gelender" Jakubczyk

Reżyseria: Adam Biernacki
Scenariusz: Tomasz Jachimek
Kostiumy: Andrzej Jakubczyk/Adam Biernacki
Choreografia: Piotr Bumaj
Muzyka: Katarzyna Brochocka
Występuje: Andrzej „Gelender" Jakubczyk
Czas trwania: 60 min.

Gdy o piątej rano całe miasto jeszcze śpi „do boju po miliony" rusza ON – mężczyzna sukcesu! Każdego dnia dąży do spełnienia swojego „american dream", choć od dawna jest tylko w przedbiegach. Pojawia się także wątek miłości i niespełnionych marzeń.
Z wyobrażeń o prawdziwym sukcesie zaczerpniętych z kuriozalnych podręczników i zakompleksionych wyznań składa się ta słodko-gorzka, ostro-tkliwa i senno-realna sztuka polskiego uznanego twórcy kabaretowego Tomasza Jachimka. Dlatego naprawdę warto przyjść i dać się rozbawić, wzruszyć. Dobry humor i refleksja gwarantowane!

(-)
Materiał organizatora
12 listopada 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...