Flet czarodziejski i multimedialny

niestandardowa wersję "Czarodziejskiego fletu" studentów Akademii Muzycznej

W piątek i sobotę studenci Akademii Muzycznej zaprezentują w klubie Wytwórnia niestandardową wersję "Czarodziejskiego fletu" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Za scenografię posłużą grafiki komputerowe i materiał wideo

Chór, soliści, orkiestra i wykładowcy wszystkich wydziałów łódzkiej uczelni pracują nad realizacją ostatniej opery Mozarta od października. Początkowo studenci mieli zgodnie z tradycją współpracy z Teatrem Wielkim "zastąpić" zawodowych aktorów i muzyków w łódzkiej operze. Rozmach inscenizacji Waldemara Zawodzińskiego, którą możemy oglądać na deskach Teatru Wielkiego od grudnia (kilka miesięcy prób, ponad sto osób na scenie, skomplikowane rozwiązania scenograficzne), skłoniły uczelnię do zmiany planów.

Operę zobaczymy w weekend w klubie Wytwórnia w Toya Studios. Tradycyjną scenografię zastąpi ekran, na którym wyświetlany będzie materiał zarejestrowany podczas próby generalnej. - Moim pomysłem na operę jest realizacja multimedialna i odniesienie się do nierzeczywistości: pragnień, marzeń, pozbycia się wrażenia patrzenia na obraz - tłumaczy Anna Długołęcka, reżyserka i scenograf spektaklu.

Na ekranie zobaczymy zbliżenia solistów, ich twarze mają zdradzać emocje i przeżycia. Obsada, za wyjątkiem kilku ról, np. Tamina, jest - jak w profesjonalnej operze - podwójna albo potrójna, jako że w niedzielę studenci wystąpią jeszcze w Zelowie. Obraz będzie miksowany na żywo podczas spektaklu, więc każdego dnia czeka nas de facto inne przedstawienie. Długołęcka jest także autorką kostiumów, które, podobnie jak grafiki komputerowe, odwołują się do starożytnego Egiptu, w którym akcję opery umieścił librecista Emanuel Schikander. - Przywołanie Egiptu z jego monumentalnością, pięcioma tysiącami lat historii i ówczesną techniką sprawia, że otwiera się przed nami przestrzeń niemożliwości, która za chwilę staje się możnością.

Kierownikiem muzycznym realizacji jest Dariusz Mikulski. Studentów przygotowali pedagodzy łódzkiej uczelni. W roli Sarastra zobaczymy Daniela Borowskiego, Andrzeja Mańkowskiego i Szczepana Nowaka, w roli Tamina - Aleksandra Zuchowicza, w roli Papagena - Mateusza Cieślaka, Pawła Erdmana i Szymona Komasę. W Królową Nocy wcielą się Patrycja Kujawa, Dorota Panek i Anna Terlecka. Przedstawienia w Wytwórni (u. Łąkowa 29) rozpoczynają się o godz. 19. Bilety w cenie 30 zł można kupić w Strefie Biletów (ul. Piotrkowska 59), Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Piotrkowska 102a), Ale Jazz (ul. Pomorska 10), Media Markt (Galeria Łódzka) i sklepie internetowym Ticketpro.pl. Wstęp na koncert w zelowskim Domu Kultury (niedziela, godz. 18; ul. Kościuszki 74) jest bezpłatny po uprzednim odebraniu biletu wstępu w tej instytucji. 

Jędrzej Słodkowski
Gazeta Wyborcza Łódź
2 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia