Gabriel Chmura z Gloria Artis

Gabriel Chmura został odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis.

Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu, został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Uroczystość odbyła się 10 czerwca po premierze "Czarodziejskiego fletu".

Laudację przygotował legendarny dyrektor Teatru Wielkiego Mieczysław Dondajewski, a wygłosił ją artysta od lat związany ze sceną operową w Poznaniu - prof. Andrzej Ogórkiewicz. Odznaczenie w imieniu ministra wręczyła zastępczyni dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Ewa Wytrążek.

Gabriel Chmura

Urodził się we Wrocławiu. Edukację muzyczną rozpoczął u prof. Adama Kopycińskiego, byłego dyrektora Opery Wrocławskiej. W 1957 roku wyemigrował z rodziną do Izraela, gdzie kontynuował naukę muzyki oraz podjął studia w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie, zakończone dyplomami z kompozycji, fortepianu i dyrygentury. Studia dyrygenckie kontynuował u Pierra Dervaux w Paryżu, Hansa Swarowsky'ego w Wiedniu oraz Franco Ferrary w Sienie, we Włoszech.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w czołowych konkursach dyrygenckich na świecie. W 1970 roku zdobył I nagrodę w Konkursie Dyrygenckim w Besançon, w którym ongiś zdobył ją nestor polskich dyrygentów Jerzy Katlewicz. W 1971 roku otrzymał Złoty Medal w Konkursie Cantelli, La Scala w Mediolanie. W tym samym roku był też laureatem I nagrody w Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie. Ostatnio otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii "najlepszy dyrygent".

W latach 1974-1991 jako dyrektor artystyczny kierował kolejno: Operą w Akwizgranie (Niemcy), Orkiestrą Symfoniczną w Bochum (Niemcy) oraz Orkiestrą Narodową w stolicy Kanady - Ottawie. W październiku 2001 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Gabriel Chmura dyryguje czołowymi orkiestrami świata, takimi jak: Filharmonicy Berlińscy, Orchestre National de France, Montreal Symphony, Filharmonicy Izraelscy czy Orkiestra Symfoniczna NHK Tokyo. Jest również stałym dyrygentem gościnnym Berlińskiej Orkiestry Symfonicznej. W Polsce występował z NOSPR oraz z muzykami Filharmonii Krakowskiej, Poznańskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od sezonu artystycznego 2012/2013 pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Zadebiutował w 1974 roku spektaklem Otello Giuseppe Verdiego w Operze w Monachium, gdzie został następnie zaangażowany do przygotowania Carmen Georgesa Bizeta. Później prowadził opery: Samson i Dalila Camille'a Saint-Saënsa w Barcelonie, Werther Julesa Masseneta w Operze Paryskiej i Złoty kogucik Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Théâtre du Châtelet w Paryżu. Z National Arts Centre Orchestra nagrał "Da Ponte Cycle" Wolfganga Amadeusa Mozarta (Wesele Figara, Don Giovanni, Cos fan tutte). Jego najnowsze realizacje to dwie opery Mieczysława Wajnberga: Pasażerka i Portret (w Nancy), obydwie w reżyserii Davida Poutneya oraz Lady Makbet mceńskiego powiatu Dymitra Szostakowicza i Parsifal Richarda Wagnera w poznańskim Teatrze Wielkim.

Artysta nagrywa z London Symphony dla wytwórni DGG oraz z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Monachium dla CBS. Schubertowski Łazarz, nagrany pod jego kierunkiem, został wyróżniony Grand Prix du Disque Mondial de Montreux. Nagrania symfonii Haydna dokonane przez Gabriela Chmurę z National Arts Centre Orchestra dla CBS zostały uznane za "Best Choice" przez "American Record Guide" i zyskały nominację do kanadyjskiej nagrody Juno. Zrealizowane nagranie I Symfonii Gustava Mahlera oraz Valse triste Jeana Sibeliusa, głównych dzieł trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii z 2002 roku, spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyki w Europie. Gabriel Chmura popularyzuje za granicą twórczość polskich kompozytorów, m.in. Mieczysława Wajnberga, znakomitego choć słabo znanego w kraju kompozytora. Po wielkim sukcesie dwóch pierwszych płyt CD z utworami Wajnberga nagranych z wytwórnią Chandos (V Symfonia, Sinfonietta nr 1, IV Symfonia, Sinfonietta nr 2, Rapsod na tematy mołdawskie), Gabriel Chmura przystąpił do nagrania XIV i XVI Symfonii tego kompozytora.

(-)
Materiał Opery
13 czerwca 2017
Portrety
Gabriel Chmura

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...