Gala premierowa

"Boeing Boeing" - reż. Paweł Pitera - Teatr Bagatela w Krakowie

Boeing, Boeing to jedna z najzabawniejszych teatralnych komedii ostatniego półwiecza. Wpisana do księgi Guinessa za rekordową ilość wystawień i nagrodzona prestiżową Tony Awards, bawi nieustannie widzów. Przełożona i zaadaptowana na nowo przez niezrównanego Bartosza Wierzbiętę - twórcę kultowej polskiej wersji Shreka - jest grana na deskach Teatru Bagatela.

Wobec tego Teatr Bagatela zaprasza do podejrzenia uczuciowego życia Maksa i jego nic nie wiedzących o sobie …trzech narzeczonych - stewardes.  Co stanie się jednak, gdy z powodu niewielkich zmian w ruchu lotniczym, wszystkie trzy zjawią się u Maksa niemal w tej samej chwili?

Paweł Pitera o reżyserowanym przez siebie spektaklu mówi między innymi tak: W Boeingu podoba mi się, między innymi wciąż wyczuwalny odmienny od anglojęzycznych sztuk klimat francuskiej komedii. Przecież postać rezonującej i rezolutnej służącej to wypisz wymaluj bohaterka z komedii Moliera. A obyczajowa lekkość i niepruderyjne podejście do tematu wierności jest także typowe dla francuskiej literatury i kultury, i to niekoniecznie tylko tej bulwarowej.(…)

Dublująca się obsada to tak naprawdę „robota” nad dwoma równoległymi przedstawieniami, bo koncepcja eksploatacyjna tej sztuki zakłada, że można ją grać bez względu na to co jest wystawiane na drugiej scenie Teatru. Kanoniczną zasadą jest to, że zespół został podzielony na dwie obsady, ale dzięki dobremu pomysłowi asystentki – Moniki Handzlik, która zaproponowała by robić „mieszane” obsady - bo w życiu różnie bywa – próby  odbywały się także w przeróżnych konfiguracjach aktorskich. Zważywszy na jakość zespołu aktorskiego niczego to w sensie jakości spektaklu nie zmienia, bowiem wszyscy aktorzy są wyborni. Natomiast oczywistym jest, że inna będzie Nadia Kasi Litwin, a inna Ewy Mitoń. Moją rolą w trakcie prób było „pilnowanie” tego by niezmienna była inscenizacja, by aktorzy nie zaskakiwali siebie, i by nadane spektaklowi tempo było utrzymane. Tyle mojej roboty.

Paweł Pitera - reżyser

Paweł Pitera  polski reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych oraz scenarzysta jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom 1976) i Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT (dyplom 1980). Ponadto Pitera  jest także tłumaczem komedii teatralnych i  wykładowcą  Międzynarodowej Akademii Dokumentu Dragon Forum.
Największą popularność i uznanie zyskał jako reżyser serialu telewizyjnego Na kłopoty... Bednarski (1986). Od końca lat 90. poświęcił się realizacji filmów dokumentalnych o życiu Jana Pawła II. Pitera jest także stypendystą założonej przez Ronalda Reagana National Forum Foundation. Jest autorem seriali i pełnometrażowych filmów telewizyjnych min.: Na kłopoty… Bednarski, Powrót do Polski, Watykan Jana Pawła II, Czwarty król, Jan Paweł II i Jego przyjaciel, Maciek, rower i ekonomia, Ach, te okienka.
Paweł Pitera wyreżyserował (insceniozował)  wiele sztuk teatralnych - głównie komedii i fars - w teatrach w Gdańsku, Rzeszowie, Poznaniu, Kaliszu, Olsztynie, Łodzi i Krakowie. Ponadto reżyserował również wiele teleturniejów, programów publicystycznych, muzycznych, edukacyjnych i reklamowych.

Marc Camoletti - autor
Autor teatralnego, światowego przeboju komediowego jakim od  50. lat jest Boeing, Boeing – Marc Camoletti urodził się we włoskiej rodzinie (ale już jako francuski obywatel) w Genewie w 1923 roku. Swoją karierę rozpoczął jako artysta malarz, ale wkrótce pokochał teatr i zaczął pisać sztuki. Jego teatralna przygoda rozpoczęła się w 1958 roku od granej w Paryżu sztuki La Bonne Anna, która miała 1300 wystawień.  Cztery lata później napisał wielki i najbardziej znany przebój komediowy Boeing, Boeing, który zapewnił mu pozycję wziętego autora. W Apollo Theatre spektakl Boeing, Boeing  w ciągu siedmiu lat był grany ponad 2000 razy. Tuż po pierwszych adaptacjach scenicznych powstało kilka ekranizacji tej sztuki.  Między innymi w  jednej z nich wystąpili Jerry Lewis i Tom Curtis (1965). Sztuki nagrodzonego we Francji Legią Honorową Camolettiego przez lata zrobiły międzynarodową karierę. Grane w pięćdziesięciu pięciu krajach, przetłumaczone na kilkadziesiąt języków wciąż należą do żelaznego komediowego repertuaru. Ich twórca zmarł na Wybrzeżu Normandzkim w Deauville w 2003 roku.

Gala premierowa odbędzie się 30 grudnia 2011r.

(-)
Materiały Teatru
22 grudnia 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...