Gardzienice w restauracji

Budowa Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach

Powstaje Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych powstanie w odrestaurowanym zabytkowym zespole pałacowo - parkowym we wsi Gardzienice, gdzie swoją siedzibę ma znany na świecie Teatr "Gardzienice". Ośrodek ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

Budowa Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach pochłonie ponad 19,2 mln zł, z czego ok. 16,3 mln zł stanowić będzie dofinansowanie unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, a pozostałe koszty pokryte będą z budżetu województwa lubelskiego.

- Wszystkie prace przy renowacji zespołu pałacowo - parkowego zakończą się do 30 czerwca przyszłego roku. Dzięki realizacji tego projektu powstanie możliwość znaczącego zwiększenia dotychczasowej oferty artystycznej i edukacyjnej Ośrodka - powiedział zastępca dyrektora Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" Wojciech Goleman.

- Projekt obejmuje renowację, przebudowę i adaptację na potrzeby teatralne Ośrodka czterech obiektów kompleksu - zabytkowego pałacu z XVII w., oficyny pałacowej, spichlerza z końca XIX w. oraz budynku gospodarczego - a także otaczającego ich parku. Całość obejmuje przestrzeń kilku hektarów.

W pałacu po renowacji ma być realizowane wiele projektów artystycznych i edukacyjnych. Wykorzystana będzie do tego m.in. istniejąca tam sala balowa. Przy renowacji pałacu podczas prac ziemnych odkryto relikty dawnych murów z XV w., zabytki te mają być wyeksponowane na specjalnej wystawie.

Budynek spichlerza, którego renowacja jest już ukończona, zostanie zaadaptowany na siedzibę Akademii Praktyk Teatralnych. Będą tam sale zajęć dydaktycznych i prób oraz nowa scena teatralna. Akademia Praktyk Teatralnych to roczny kurs w Ośrodku w Gardzienicach, złożony z kilkudniowych sesji, odbywających się raz w miesiącu. Na zakończenie kursu studenci przygotowują wspólny finalny spektakl. Mają oni również możliwość udziału w pokazach i prezentacjach Teatru "Gardzienice".

W budynku oficyny pałacowej mają się znajdować pracownie, będą tam też pokoje dla gości Ośrodka. Budynek gospodarczy natomiast ma stać się Salą Prób i Zgromadzeń - z przeznaczeniem na warsztaty i okazjonalne przedstawienia dla kameralnej widowni.

Zagospodarowana zostanie także przestrzeń wokół budynków, w tym otaczający je park. Powstaną dwie sceny plenerowe, które będą mogły być wykorzystywane do działań artystycznych. W parku utworzone będą dwa ogrody: Ogród Japoński - z charakterystyczną roślinnością i altaną - oraz ogród nazwany Magicznym.

Program kulturalny nowego Ośrodka zakłada, że oferta organizowanych tu imprez artystycznych znacznie się powiększy. Oprócz spektakli teatralnych, mają się odbywać również koncerty, sympozja, konferencje, wystawy. Powstanie m.in. stała wystawa poświęcona źródłom teatru, a także "Pracownia historii bliskiej", w której gromadzone będą pamiątki dokumentujące historię regionu, w tym też zabytki odkryte podczas prac archeologicznych w Gardzienicach w latach 2009-11.

Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice", kierowany przez Włodzimierza Staniewskiego, to znany na świecie teatr, określany jako eksperymentalny i antropologiczny. Założony został w 1977 r. Teatr "Gardzienice" stał się rozpoznawalny dzięki swym dogłębnym badaniom w zakresie rdzennych i antycznych tradycji muzycznych, i stosowaniu oryginalnych wyjątkowych technik aktorskich w posługiwaniu się głosem i ciałem. W ostatnich latach skupia uwagę na Starożytnej Grecji - najnowsze spektakle w reżyserii Staniewskiego to tragedie Eurypidesa "Ifigenia w Taurydzie", "Ifigenia w A...", "Elektra".

"Gardzienice" występowały na całym świecie, na prestiżowych festiwalach i scenach m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Rosji, Niemczech, Korei, Japonii, Egipcie, Brazylii.

(-)
(PAP)
21 grudnia 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia