Gazela tańczy a dzieciaki szaleją

"Tańcząca gazela i magiczny tam tam" - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Humor, kolor, muzyka i odwieczna rywalizacja dobra i zła. W Pleciudze, jak zwykle wygrało dobro, ale w zaskakującej i porywającej oprawie.

"Tańcząca gazela i magiczny Tam-Tam" to najnowsza premiera Teatru Lalek Pleciuga i szykujący się, kolejny wielki sukces. Cała obsada aktorska przywdziewa czarne i brązowe kostiumy, aby przybliżyć najmłodszym odległą afrykańską krainę i jej legendy. 

Rewelacyjna, rytmiczna muzyka od samego początku powoduje drgania nóg, które za bębnami najchętniej udały by się w tan. Sceną władają na przemian ludzie i zwierzęta, ale w ostatecznym rozrachunku nie mamy wątpliwościw starciu z siłą przyrody, człowiek pozostaje w tyle. Świat ludzki reprezentują dwaj bracia: dobry i zły. Dobry, Abdu pragnie tylko szczęścia dla swojej wioski, zgody ze światem zwierząt i dobrego życia dla swojego brata, zły - Mussa to typ chciwca, materialisty szukającego wyłącznie bogactw, nawet kosztem najbliższych. Życie ich obu zmieni nagła chęć ożenku Mussy z księżniczką równie pazerną i złą, jak on sam.

Te dwa żywioły ścierają się w otoczeniu dzikiej dżungli i magicznych zwierząt, które rozumie tylko młody Abdu. Cała historia ma formę barwnego, zabawnego musicalu z niesamowitymi kostiumami zwierząt i ludzi. Dzięki nim na naszych oczach rodzi się baśń, niczym z dziecięcej wyobraźni. Jesteśmy w pełnej egzotyki afrykańskiej wiosce z czarami, rytualnymi maskami, porą deszczową i dzikimi zwierzętami, które czasami okazują się być sprytniejsze niż ludzie. Najbardziej rozczulające są dwa flamingi - pierzaste, różowe stworzenia, które zdają się wiedzieć wszystko i wszystkim i wszystko przewidują, ale - to, co wiedzą, tego nie powiedzą W tej wesołej oprawie dzieci otrzymują coś jeszcze - kilka intrygujących aspektów afrykańskiej kultury i sporą dawkę fantazji.

Piosenki wpadają w ucho a scenografia zapada w pamięć. Całość jest bardzo wyrazista i dynamiczna. W tej bogatej wizualnie otoczce jest także miejsce dla mądrego przesłania, którego w żadnej baśni nie powinno zabraknąć. Dzieci dowiadują się na czym polega uczciwość i że dobro, współczucie, myślenie o innych zostaje nagradzane, a Miasto Ludzi przyjdzie opuścić tylko samolubom.

Agata Pasek
stetinum.pl
4 czerwca 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia