Gdy stają naprzeciwko siebie

7. Europejskie Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi

Osiem spektakli obejrzą widzowie rozpoczętych we wtorek w Poznaniu 7. Spotkań Teatralnych "Bliscy Nieznajomi". Tegoroczna edycja podejmować będzie zagadnienia związane z braterstwem, więziami międzyludzkimi i relacjami międzynarodowymi.

Motywem przewodnim 7. Spotkań Teatralnych jest Kain i Abel. - Rozumiemy ten temat nie tylko w kategoriach rodzinnych. Będą przedstawienia mówiące o tym jak ludzie różnych narodowości, zamieszkujący to samo terytorium stają naprzeciwko siebie. Zaprosimy też na przedstawienia mówiące o braterstwie i jego braku, solidarności i jej braku - powiedział dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu i dyrektor festiwalu Paweł Szkotak.

Spotkania zainaugurował we wtorek Teatr Krypta Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie ze spektaklem "Mojo Mickybo" Owena McCafferty'ego w reżyserii Wiktora Rubina. Przed poznańską publicznością pokaże się jeszcze Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha ze spektaklem "Na Boga!" Jarosława Murawskiego w reżyserii Marcina Libera i Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ze spektaklem "W mrocznym mrocznym domu" Neila LaBute'a w reżyserii Marcina Hycnara.

Do Poznania zaproszony został też Teatr Provisorium z Lublina z "Braćmi Karamazow" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Janusza Opryńskiego, Monodram "Samospalenie" Krzysztofa Szekalskiego wyprodukowany przez Fundację Sztuki Orbis Pictus, oraz Teatr Śląski w Katowicach, który pokaże "Piątą stronę świata" Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka.

Gospodarze Spotkań zaprezentują czytanie tekstu "Pogorzelisko" Wajdi Mouawada reżyserowane przez Joannę Grabowiecką. Festiwal zwieńczy "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki w wykonaniu Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Prezentacje teatralne trwać będą do 15 czerwca. Spektaklom towarzyszą spotkania z twórcami.

Ideą Spotkań Teatralnych jest prezentacja ciekawych artystycznie osiągnięć scenicznych, oraz dyskusja wokół aktualnych problemów z zakresu historii, kultury i wzajemnych relacji między narodami Europy. "Od samego początku chciałem, by był to festiwal, który będzie dotykał istotnych spraw, pokazywał ważne wartości i sprawdzał, czy mają one jeszcze jakiś sens" - powiedział Szkotak.

Festiwal ma charakter tematyczny. Pierwsza edycja odbywała się pod hasłem "Blizny historii", druga - "Wykluczeni", trzecia - "Święta rodzina?", czwarta "Herosi i heroiny", piąta - "Przechodnie", szósta - "Ojcowie".

(-)
(PAP)
29 maja 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia