Gościnnie w Operze Narodowej

"Obsesje" - reż. / choreografia: Krzysztof Pastor - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Po raz drugi w tym roku Operę Nova odwiedzi Polski Balet Narodowy. 15 września, w ramach tournée z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce, PBN przedstawi choreografie czołowych polskich twórców baletu: Krzysztofa Pastora i Emila Wesołowskiego.

Na program trzyczęściowego spektaklu baletowego "Obsesje" składają się choreografie Krzysztofa Pastora, "Adagio & Scherzo" i "Moving Rooms" - grają na naszych nastrojach i emocjach czystą formą choreograficzną, plastyką tańca neoklasycznego, barwami przestrzeni i grą świateł, przy muzyce wielkich mistrzów: Schuberta, Schnittkego i Góreckiego.

W programie wieczoru baletowego "Obsesje" przedziela je wyrazisty balet "Powracające fale" (na zdjęciu) Emila Wesołowskiego na dwoje tancerzy, gdzie najprostsze relacje pomiędzy kobietą i mężczyzną stale zmieniają swoje barwy i uderzają w widza jak fale poematu symfonicznego Mieczysława Karłowicza.

15 września o godz. 19. w Operze Nova wystąpią czołowi soliści Polskiego Baletu Narodowego, a wśród nich: Yuka Ebihara, Maria Żuk, Marta Fiedler, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko i Paweł Koncewoj.

Bilety jeszcze w sprzedaży. W dniu spektaklu będzie można nabyć wejściówki po 25 zł.

Polski Balet Narodowy jest czołowym zespołem naszego kraju, kontynuatorem wieloletnich warszawskich tradycji baletowych, które sięgają swoimi korzeniami XVIII wieku. Pierwszy stały balet w Warszawie powstał bowiem w 1765 roku i występował w Operalni Saskiej, a kolejne zespoły - w Pałacu Radziwiłłów i w Teatrze na placu Krasińskich. Od 1833 roku balet warszawski stale pracuje w gmachu Teatru Wielkiego.

W marcu 2009 roku dyrektorem baletu w Teatrze Wielkim został Krzysztof Pastor, wychowanek gdańskiej szkoły baletowej, związany od lat z Holenderskim Baletem Narodowym. Pod jego dyrekcją zespół uzyskał autonomię artystyczną. 29 kwietnia 2009 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego trwale wyodrębnił zespół w strukturze teatru, podnosząc go do rangi Polskiego Baletu Narodowego jako równorzędnego partnera Opery Narodowej w Teatrze Wielkim.

Polski Balet Narodowy reprezentuje linię programową dużej klasycznej formacji baletowej. Pielęgnuje akademicki repertuar choreograficzny w najlepszych opracowaniach. Sięga po arcydzieła XX wieku - balety Niżyńskiego, Balanchine'a, Joossa, Ashtona, Cranki, Béjarta. Zaprasza wybitnych choreografów współczesnych, jak: Forsythe, Gat, Kylián, Neumeier, Page, Ratmansky, Wubbe. Prezentuje nowe prace polskich twórców: przede wszystkim Krzysztofa Pastora, ale także Wesołowskiego, Przybyłowicza, Bondary, Tyskiego czy Anny Hop.

Trzon ponad 80-osobowego zespołu to absolwenci polskich szkół baletowych. Ale jak wszystkie liczące się współcześnie zespoły baletowe, PBN otwarty jest także na artystów zagranicznych, którzy z wielkim zaangażowaniem budują prestiż polskiego zespołu. Pracują w nim tancerze z Białorusi, Gruzji, Francji, Hiszpanii, Litwy, Rosji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, a nawet z Australii, Japonii i USA. Zespół prezentuje swoje przedstawienia na scenach Teatru Wielkiego oraz przyjmuje zaproszenia krajowe i zagraniczne. Występował kilkakrotnie w Operze Nova w Bydgoszczy(*). Gościł w Sankt Petersburgu, Szanghaju, Bergen, Sewilli, Kuopio, Houston, Barcelonie, Wilnie, a ostatnio także w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Polski Balet Narodowy w Operze Nova:

2011 r. (XIX Bydgoski Festiwal Operowy)

"Święto wiosny" I.Strawińskiego w choreografiach Wacława Niżyńskiego, Emanuela Gata, Maurice'a Béjarta

2015 r. (XXII Bydgoski Festiwal Operowy)

"Don Kichot" L.A.L.Minkusa w wersji choreograficznej Aleksieja Fadejeczewa

(-)
Materiał Opery
9 września 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia